10 цікавих фактів про Посад-Покровське
Друзі, ми з вами живемо у надзвичайно прекрасній Херсонщині, де кожне село має свою багату і непересічну історію. Чим більше ми знаємо про свою малу Батьківщину, тим більше любимо її, бо це своє, рідне, українське.
Тож сьогодні хочемо розказати вам 10 цікавих фактів про незламне Посад-Покровське.
- Перші поселенці на території сьогоднішнього села Посад-Покровського з’явилися ще наприкінці XVI століття. Тут селилися мандрівники та втікачі-кріпаки, яких приваблювало вільне життя, красива природа та щедра земля Південної України.
- У місцевості, де тепер розташоване Посад-Покровське, вода знаходиться дуже близько до поверхні (4–6 м). Тож у старі часи місцеві жителі копали багато колодязів. Звідси й перша назва села – Копані (вода, копати). До речі, на території села збереглися турецькі колодязі ще з часів XIX сторіччя. Вони більш глибокі – близько 20 м у глибину, діаметром 5 м.
- Офіційною датою заснування села під тодішньою назвою Покровське був 1789 рік. Тут жили родини переселенців з Київської та Чернігівської губерній і заштатні церковнослужителі. Покровське мало статус “адміралтейського поселення” до 1861 року. Це означало, що всі місцеві чоловіки віком від 10 до 60 років повинні були 4 місяці на рік відпрацювати на Миколаївських верфях Російської імперії. За це вони отримували земельні наділи по 14 десятин на сім’ю.
- Посад-Покровське знаходиться у дуже вигідному місці – між великими містами Миколаєвом та Херсоном. Із розвитком поштового зв’язку виникла потреба у створенні пункту обміну стомлених коней та побудові приміщень для відпочинку людей. Так у селі вже у XIX cторіччі з’явилася поштова станція.
- У 1889 році на пожертви місцевих жителів у Посад-Покровському розпочaлося будівництво Свято-Покровської церкви, яка була зведена та освячена в 1895 році на свято Покрови. Вважається, що з того часу село й отримало свою сучасну назву – Посад-Покровське. До речі, “посадом” ще з часів Давньої Русі називалося передмістя, де торгували та працювали ремісники.
Велич Свято-Покровської церкви вражала сучасників, а її дзвони чули у Миколаєві та Херсоні. Старожили згадували, що цей храм мав “близнюка” у самій Флоренції. Головним меценатом будівництва культової споруди у Посад-Покровському виступив місцевий міщанин, управляючий земельним банком (приміщення банку збереглося, це колишній склад) Спиридон Федорович Моїсеєнко. До речі, пам’ятник на могилі мецената досі зберігся на сільському цвинтарі.
- Радянська влада у 1935 році зруйнувала прекрасну церкву у Посад-Покровському. Із цегли, що залишилася, замість вишуканої архітектурної споруди у селі будували сараї, гаражі, конюшні, корівники, майстерню, які досі збереглися. Кажуть, що доля тих людей, хто руйнував храм, склалася сумно. У 1985 році на місці, де колись стояла церква, звели Будинок культури.
- У період німецько-фашистської окупації загарбники виганяли жителів села і полонених ремонтувати брукований шлях, рити протитанкові рови та будувати аеродром за селом. Тоді загинуло багато людей, а понад 200 жителів Посад-Покровського було вивезено на примусові роботи до Німеччини.
- У Посад-Покровському є вулиця, названа у 1984 році на честь місцевого дільничного офіцера Андрія Дєдуха. Старший лейтенант міліції загинув при виконанні службових обов’язків, коли затримував банду грабіжників Скакунів. Жителі села перейменували Кооперативну вулицю на Дєдуха. Цю назву вона носить й зараз. А вулиця Гусина названа на згадку про село Гусине на Полтавщині, яке було затоплене Кременчуцьким водосховищем, а мешканці переселені до Посад-Покровського.
- “Багате і красиве” – так казали про своє село місцеві, aле після повномасштабного вторгнення РФ в Україну російська армія перетворила село на руїни. Тепер жителі Посад-Покровського називають своє село “Зруйноване, але незламне”. 11 листопада 2022 року після контрнаступу ЗСУ та звільнення Херсона в село почали повертатися люди. Із 940 будинків цілих майже не зaлишилося, житловий фонд знищений на 90 %, інфраструктура села зруйнована повністю. Проте місцеві мешканці все одно їдуть додому, бо не уявляють свого життя без рідного села!
- Гурт The Hardkiss зняв у Посад-Покровському відео на пісню “00:00” як присвяту українським героям-енергетикам. У селі знімальна група познайомилася з бригадою “Херсонобленерго”, які стали героями кліпу.
Олена Бджола
Дякуємо за надані матеріали з історії села Олені Демишевій, завідувачці Посад-Покровської бібліотеки.