Сб, 4 Січ 25
7.4°C

Федір Волошин, інспектор з охорони правопорядку та благоустрою Станіславської ОТГ: відповідальний за 8 тисяч людей

Наталія Свирида 06 Листопада, 2020

Проект “Шерифи для нових громад” цікаво розповідає про нашого земляка, Федора Волошина, інспектора з охорони правопорядку та благоустрою Станіславської ОТГ. 

Жителям сіл Станіславської об’єднаної територіальної громади* в останні роки “не щастить” з дільничними офіцерами поліції.Тож уся відповідальність за профілактику злочинів та правопорядок “лежить на плечах” фактично однієї людини – цивільного інспектора Федора Волошина.

Профілактична бесіда інспектора з охорони правопорядку та благоустрою Станіславської ОТГ Федора Волошина з місцевим “сімейним тираном” про наслідки пияцтва та неповаги до матері.

Люди згадують, що гарного дільничного у них немає дуже давно, уже десь років зо двадцять. Останній був із місцевих, жив у Станіславі, працював довго, знав про кожного “хто й чим дихає”, тож швидко виявляв правопорушників і злочинців. Навіть ходили чутки, що він думки читає, тому вважали за краще гнати від себе погані задуми. І з посмішкою розповідають про його “маленькі хитрощі”. Наприклад, поставить свій мотоцикл поряд з магазином, почепить службового кашкета на руль та десь піде. Усі думають, що офіцер поруч, і поводяться, мов ягнятка. А тим часом дільничний сяде в автобус та й їде до іншого села, яке теж входило до території його обслуговування.

Після того, а особливо під час реформи правоохоронних органів, дільничні “чергувалися”, мабуть, швидше, ніж листки календаря. Через те навіть відносини з попереднім керівництвом Білозерського райвідділу поліції погіршилися. З новим очільником відділу (Олександром Гайдуком) співпраця стала більш конструктивною. Але…

У відділі підібрали для громади дільничного, молодого хлопця після вишу. Однак він теж пропрацював недовго – взагалі звільнився з органів за власним бажанням. Призначили іншого, виконуючого обов’язки дільничного, та станіславці того офіцера жодного разу на власні очі й не бачили, не бачив навіть його “добровільний помічник” – інспектор з охорони правопорядку та благоустрою Станіславської ОТГ Федір Волошин.

– Я розумію, у дільничного в обслуговуванні крім наших сіл ще майже пів району, – пояснює ситуацію Федір Волошин – Та й іншої роботи теж немало. Тому спілкуємося телефоном. Коли трапляються якісь події, відбираю заяви-пояснення від людей, якщо хтось помирає, теж виїжджаю, складаю необхідні документи, фотографую та надсилаю Вайбером до райвідділу поліції, дільничному. Ці матеріали там обробляються: деякі, мабуть, підшивають десь в архів, за іншими приймаються відповідні рішення. А якщо трапляється важкий злочин чи ДТП – викликаю групу швидкого реагування і до їх приїзду охороняю місце пригоди.

Влітку службовий скутер дуже виручає, бо сполучення між селами громади складне. Але взимку… добре, що зима тут недовга.

Федір Волошин ще з дитинства вирішив займатися спортом, взагалі не вживати алкогольних напоїв та тютюну, мріяв стати правоохоронцем.

Служити в міліції не довелося. Втім, до силових структур був причетним. Став військовим, служив за контрактом у Білоцерківському гарнізоні, з 2005 по 2010 рік працював начальником Білоцерківського пункту спецзв’язку (держпідприємство, яке надає послуги, у тому числі і з доставки секретної документації між 180 країнами світу).

Згодом переїхав на Херсонщину працювати на головному пункті спецзв’язку в Херсоні, придбали з сім’єю будинок у селі Широка Балка.

Став одним з перших добровольців батальйону Херсон, коли у 2014 році на сході країни почалася війна. Брав участь у звільненні міста Іловайськ, був “на виході”, тобто в так званому “зеленому коридорі,” де загинули сотні бійців, у тому числі його побратимів. Після того, вже у складі національної поліції, патрулював Курахово Донецької області. Повернувшись додому, пішов служити у водну поліцію, зокрема, тому, що тодішня рибоохорона була у змові з браконьєрами.

А коли у 2017 році утворилася Станіславська ОТГ, подавав свою кандидатуру на голову громади, бо хотів змінити життя односельців на краще. На виборах не пройшов, посів третє місце. Проте його запросили працювати саме в громаді, спочатку на посаді інспектора праці, а торік – інспектором з охорони правопорядку та благоустрою. Отже, можна вважати, мрія чоловіка – бути на сторожі спокою та безпеки людей – здійснилася.

Перший голова Станіславської ОТГ (25 жовтня 2020 року обрали іншого) Володимир Желуденко каже: дуже вдячний Федору Волошину, що той погодився займатися питаннями правопорядку.

– Я називаю цю роботу «собачою», тому що інспектору з охорони правопорядку та благоустрою телефонують з ранку до вечора, піднімають і вночі, і в вихідні. Крім того, зрозумійте, це село, тут кожен кожному “сват-брат-кум-друг”. Люди звикли розраховувати: він мій хороший знайомий, займе мою позицію. А Федір – займає позицію на боці справедливості. І буває, стосунки рвуться. Це дуже важко. А Волошин усе це витримує. Бо є, скажемо так: надпатріотичним. Щоб не трапилося, каже: «Я цим займаюся, бо мені не байдуже, в якій країні і як будуть жити мої діти».

Володимир Желуденко впевнений: результат значною мірою залежить не стільки від повноважень (бо у поліції їх у стократ більше, інспектор має право лише скласти протокол про порушення правил благоустрою, ст. 152 КУпАП), а від особистих якостей людини, яка працює над профілактикою злочинів та дотриманням правопорядку.

Володимир Желуденко

У кожній сільраді, які увійшли в ОТГ (Широкобалківській та Станіславі) до об’єднання булі свої інспектори з охорони правопорядку. На жаль, фінансові ресурси громади не дозволили утримувати на посаді обох. Але виявилося, що Федір Волошин   один справляється з обов’язками краще, ніж обидва його попередники. І такі висновки зробив не лише перший голова громади. За даними соціологічного дослідження, яке проводилося під час розробки Стратегії сталого розвитку Станіславської ОТГ, майже 60% опитаних жителів відповіли – у громаді переважає саме відчуття безпеки (що позитивно впливає на загальну оцінку якості життя, хоча громада належить до бідних).

Щоправда, високо оцінюючи роботу інспектора з точки зору правоохоронної діяльності, Володимир Желуденко зауважив – хотілося б, аби він приділяв також більше уваги питанням благоустрою, зокрема, боротьбі зі стихійними сміттєзвалищами.

Станіславська ОТГ намагається активно розвивати туризм, проте місцеві ще за дідів-прадідів звикли кидати сміття з власних господарств зі скель над морем. Це впливає на привабливість регіону, а “переламати” свідомість – дуже важко.

Люди кажуть, що Федір Волошин “перейшов дорогу” багатьом місцевим впливовим особам, що займаються нелегальним бізнесом. Тобто зібрав та передав докази до відповідних органів. Наприклад, щодо тієї ж “рибної мафії”; підприємців, які використовують землі та комунальну власність неофіційно, без сплати податків; власників господарств, що порушують екологічне законодавство тощо. Спочатку його намагалися підкупити, а коли не вийшло – почали погрожувати спалити хату. Однак чоловік виявився не з боязкого десятка, і нападники не зважилися. А якось ледве до стрілянини не дійшло. Це сталося, коли одна жінка найняла злочинців убити жителя Широкої Балки – свого колишнього. А Федір їх зупинив, погрожуючи пістолетом, та змусив дочекатися наряду поліції.

– Так, у мене є зброя, – підтверджує Федір Волошин, – Є дозвіл на носіння та застосування. Я ж у минулому військовий, без зброї вже взагалі не уявляю свого життя. Але у мене не вогнепальна, а травматична – пристрій для відстрілу гумових куль. Це, в першу чергу, моя власна безпека. Використовувати зброю не доводилося і вважаю, що це й добре. Бо її застосування не є гарною справою. У нашій роботі важливіша розмова з людьми, якісь діалоги і спроби переконати, ніж заходи примусу – чи фізичного, чи психологічного.

Минулого року в громаді зареєстрували громадське формування «Громадська безпека на території Станіславської сільської ради», яке очолив саме Федір Волошин. На початку люди активно проводили спільні рейди з поліцією, патрулювали вулиці, розробили програму безпеки для громади. Але місцеві депутати їх не підтримали. Одна з причин – серед них було багато тих самих підприємців, кого “вивели на чисту воду”. Тож Федір сподівається, що новий склад ради буде більше турбуватися про правопорядок та безпеку в громаді.

* Станіславська сільська об’єднана територіальна громада Білозерського району Херсонської області утворена 14 липня 2017 року шляхом об’єднання двох сільських рад. До складу громади увійшло три села: Софіївка, Станіслав та Широка Балка. Адміністративний центр — село Станіслав. Площа громади — 226,58 км², населення за даними 2017 року — 7740 мешканців.

Фото Тетяни Назаренко та Павла Мамонтова

Публікація підготовлена в рамках проекту “Шерифи для нових громад” за фінансової підтримки у 2018-2019 роках Міжнародного Фонду “Відродження” та Міжнародного фонду Чарльза Стюарта Мотта. З 2019 року проект реалізується Благодійною організацією “Фонд милосердя та здоровя” та Громадською організацією “Інформаційний ресурсний центр “Правовий простір” за підтримки Міжнародного фонду Чарльза Стюарта Мотта. Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його автору і можуть не співпадати з думкою Міжнародного Фонду “Відродження” та Міжнародного Фонду Ч.С. Мотта.

Наталія Свирида

Статті автора