Сб, 4 Січ 25
7.4°C

Восени гривня може впасти до 28-29 грн/дол

life 01 Вересня, 2017

На початку липня гривня перестала укріплюватись. Чому? Коментує Олександр Паращій, керівник аналітичного департаменту Concorde Capital.

Початок липня позначився коливаннями курсу гривні. 6 липня Нацбанк послабив курс гривні до 26,12 грн/долар. Уже наступного дня національна валюта частково укріпилась.

Я поки не бачу підстав для особливого послаблення гривні. Я б це назвав – гривня перестала укріплюватись. Коливання навколо позначки 26 грн за долар – це нормальний процес в умовах режиму плаваючого валютного курсу. Тенденція, коли гривня варіює кілька копійок вверх, кілька копійок вниз буде зберігатись протягом літнього періоду.

Хоча зараз ситуація стабільна, на кінець року очікується послаблення гривні до 28-28,5 за долар. 

Ми вже бачимо чітку тенденцію розширення торгового дефіциту. Поки цей ріст перекривається активним продажом валюти населенням (люди як тільки бачать що гривня укріплюється – активно продають долари), однак ближче до осені девальваційні тенденції повернуться. Різких стрибків курсу не відбудеться, але літня тенденція з надлишком валюти на міжбанку в найближчі місяці закінчиться.

Отримання чергового траншу від МВФ (а також кредитів від ЄС) можуть стримати девальваційні процеси, але загалом напрямок руху курсу гривні в осінні та зимові місяці це не змінить. 

Восени відновиться тенденція до послаблення гривні. Прогнозований курс на кінець року – 28-28,5 грн за долар. Причини девальваційний процесів пояснює головний економіст Альфа-Банк Україна Олексій Блінов.

Упродовж останніх місяців курс гривні на українському міжбанківському валютному ринку залишається стабільним завдяки сезонно низьким обсягам імпорту, що забезпечує збалансованість попиту та пропозиції. 

За підсумками останніх 12 місяців гривня увійшла до клубу стабільних валют: волатильність валютної пари дол/грн за останній рік була меншою за волатильність євро/дол. та суттєво меншою ніж у пари фунт стерлінгів/долар. 

Волатильність – статистичний показник, що характеризує тенденцію коливання ціни.

Тобто такі ключові світові валюти, як євро та британський фунт коливалися в ціні з більшою амплітудою, ніж гривня. Причому в останні два місяці діапазон коливань курсу гривні до долара взагалі був близьким до “абсолютного штилю”. 

Проте нинішня ситуація “повного курсового штилю” не є сталою. 

Україна досі має суттєвий дефіцит зовнішньої торгівлі із тенденцією до його збільшення на тлі відновлення внутрішнього споживчого та інвестиційного попиту. Тобто на більш тривалій дистанції попит на валюту в Україні перевищуватиме її пропозицію, якщо не відбудеться суттєвого збільшення експорту або притоку капіталу ззовні. 

Восени 2017 року зміна сезону зовнішньої торгівлі має погіршити ринкові умови для гривні, відновивши її ослаблення. Однак тиск на українську національну валюту не має бути великим: девальвація очікується на рівні близько 10% до нинішнього рівня, діапазон коливань 28-29 грн/дол.

VoxConnector спеціально для Білозерка.Інфо