Як відмовитися від одноразових речей?
В рамках екопроекту “21 екозвичка, яка допомагає планеті”, що ініціювала екоактивістка Раїса Сонько у співпраці з нашим порталом, ви вже познайомилися з першими двома звичками. На черзі третя – “мінімізуйте одноразове, використовуйте еко-альтернативи замість одноразових речей: торбинки, сумку шопер, термочашку“.
На перший погляд здається, що одноразові речі зручні. Мити не треба, коштують недорого. Купили, використали, викинули і все. Та чи так все практично, як може здатися?
Одноразове пластикове пакування, таке як пластикові яєчні лотки, пластикові лотки для їжі у відділі готової кулінарії, одноразові стаканчики, одноразові соломинки не переробляються. Хоч усі ці предмети і виготовлені із пластику PET-1, що піддається переробці. А життя пластикового пакетика триває близько 7 хвилин. І хоча багато пластиків переробляється, це не вирішує питання повністю. Адже після переробки вони втрачають свої властивості і зрештою все одно потраплять на звалище. А на звалищі вони проведуть не один десяток років, перетворюючись на мікропластик, що забруднює та отруює довкілля. Це просто справа часу.
“Тому, найкраще, що я можу зробити – це відмовитися від одноразових речей, максимально зменшити пластикові речі у своєму житті підібравши більш екологічну альтернативу, – розповідає екоактивістка Раїса Сонько. – Як я відмовилася від одноразового? Просто. Підібрала собі зручну альтернативу:
Крок 1. Спочатку я пошила собі тканинну сумку (шопер) для покупок із непотрібної джинсової сорочки, щоб не брати поліетиленові пакети.
Крок 2. Потім пошила собі набір торбинок для фруктів, овочів та сипучих. Тобто для всього, що можна взяти на вагу в свою упаковку. Сподіваюсь, що вже зовсім скоро пакети «маєчки» та надтонкі фасувальні поліетиленові пакети вже заборонять поширювати безкоштовно згідно законопроекту №2051-1 «Про обмеження обігу пластикових пакетів на території України».
Крок 3. Придбала бамбукові зубні щітки для всієї родини, аби не купувати пластикових. До речі, пластикові зубні щітки містять різні види пластиків, тому і не переробляються. Це складний дороговартісний процес розділення щітки на окремі складові, який для бізнесу економічно не обґрунтований. Звісно, екологи можуть розробити та реалізувати технологію із переробки зубних щіток. Та стає питання: «Навіщо скільки зусиль, якщо можна просто замінити пластик на бамбук?».
Крок 4. Мій син полюбляє пити йогурт, компот, сік через соломинку. Тож я придбала набір металевих коктейльних соломинок з йоршиком.
Крок 5. Одноразові станки для гоління легко замінюються Т-образною бритвою. Змінюєш лише лезо з металу і користуєшся, користуєшся, користуєшся. А ті леза, що вже віджили своє потрапляють до металолому.
Крок 6. Я беру з собою на тренування свою багаторазову пляшку з водою, замість того, щоб постійно купувати пляшечку води.
Крок 7. Багаторазовий посуд для пікніка. У мене складні туристичні стаканчики замість одноразових, багаторазова пляшка, звичайні металеві столові прибори.
Крок 8. Вушні палички з деревини як альтернатива пластиковим. Функціональність від цього не страждає. Натомість вушні палички з деревини можна навіть компостувати.
Крок 9. Одноразові паперові чи пластикові горнятка для кави можна легко замінити на свою чашку. Варіанти на будь-який смак: силіконові складані чашки, термочашки, власна чашка на робочому місці. Я віддаю перевагу кафе, де можна посидіти, перепочити та випиту ту ж каву з чашки, а не з горнятка на ходу.
Крок 10. Заміна синтетичних мочалок у ванній кімнаті та на кухні. Для цього підходять люфа, джутові губки, кокосові щітки.
Крок 11. Одноразові сухі та вологі серветки легко замінюються на носовичок. Вологі серветки до речі виготовлені не з паперу, а з пластику.
Крок 12. Зовсім забула про Covid-19. Звісно тканинна багаторазова маска. Купила, одягнула, випрала, одягнула, випрала, одягнула… І все.
Крок 13. Багаторазові бахіли з плащівки. У нас до приміщення садочку можна заходити лише у бахілах. Враховуючи, що ходжу я туди кожного дня, то тільки уявіть скільки це одноразових бахіл замінює.
Крок 14. Підгузки. За статистикою, до того часу, коли дитина навчиться самостійно ходити в туалет, батьки використовують від 5 до 8 тисяч підгузків, а це створює кілька тонн сміття щороку. Ми особисто не користувалися, бо тоді я просто не знала про їх існування, і це вже зостанеться на моїй совісті. Та моя подруга успішно користувалася багаторазовими тканинними підгузками. Так само є і багаторазові засоби для жінок для щомісячних справ, такі як багаторазові прокладки та менструальна чаша. Останнє, я ще не спробувала. Це мій досвід. Кроків може бути більше чи менше.
Далі можна розібратися з екологічними засобами догляду за тілом, засобами для прання та прибирання у домі. Може бути інша пріоритетність. Щось вам підійде, а щось ні. Головне, щоб вам було зручно та комфортно. Звісно, коли ви зазирнете до якоїсь онлайн чи офлайн екокрамниці, вам може здатися, що торбинки для фруктів – це дорого. А пакетики у супермаркеті взагалі безкоштовні. Та це лише ілюзія. Бо ціна на безкоштовні пакетики уже закладена у націнці на інші товари магазину. Тканинна захисна маска найкраще ілюструє економію коштів використання багаторазових альтернатив. Адже пандемія змусила кожного жителя країни та світу одягнути захисну маску. Придбавши декілька штук за ціною 30-40 грн. ви замінюєте десятки, а то й навіть сотні одноразових по 10 грн.
Що це дає мені?
- Управління коштами та направлення їх для чогось більш корисного;
- Зменшення об’єму відходів у домі та пошуку способів утилізації.
Що це дає довкіллю?
- Зменшення об’єму відходів, що зрештою потраплять на звалище;
- Зменшення об’єму ресурсів необхідних на задоволення людських потреб.
Питання до вас:
- Чи думаєте ви й досі, що одноразове – це зручно?
- Чи готові ви відмовитися хоча б від однієї одноразової речі?
- Як думаєте, скільки альтернатив ви можете легко використовувати у вашому житті?
Наступні історії про екозвички чекатимуть на вас щочетверга тут та сторінці Раїси у фейсбуці. Також читачів запрошують вподобати та підписатися на сторінку Громада – НУЛЬ відходів у мережі Facebook, щоб слідкувати за публікаціями на екотематику. А вже зараз ви можете пройти тест та дізнатися, настільки ви еко-дружні за цим посиланням: https://www.facebook.com/Community.ZeroWaste/posts/130863152219268
А також запрошуємо всіх прийняти участь у конкурсі «Розкажи про СВОЮ екозвичку». Правила максимально прості:
- Вподобати Facebook-сторінку @Community.ZeroWaste.
- Написати у себе на сторінці пост про екозвичку, яку маєте, додавши хештег #21екозвичка та відмітивши сторінку @Community.ZeroWaste, щоб я могла вас знайти.
- Дочекатися останнього дня місяця, коли я за допомогою random.org оголошу щасливчика або щасливицю, що отримає екоподарунок.
Конкурс буде проходити протягом лютого-червня. 5 місяців – 5 подарунків – 5 обдарованих. До місячного розіграшу приймаються автори постів поточного місяця.
Бажаємо вам наповнювати своє життя емоціями та враженнями, замість речей, що з часом стануть мотлохом.
#21екозвичка #ГромадаНУЛЬвідходів
Почитати про перші дві звички можна тут:
Вітаємо, ви дочитали до кінця матеріал «Білозерка.Інфо» – незалежного та впливового інтернет-видання. Якщо вам сподобався цей текст, пропонуємо підтримати нас щомісячним внеском від 25 гривень. За ціною лише однієї чашечки кави, ви підтримаєте роботу усієї редакції і допоможете зробити наші громади ще більше відкритими, читачів – більш обізнаними, а діяльність влади – прозорішою.