
Вакцинуватися чи хворіти?

З 12 березня на Білозерщині розпочалася вакцинація проти коронавірусу. Щеплення проводять препаратом Covishield, виготовленим на одному з найкращих фармацевтичних підприємств світу в Індії. Станом на 18 березня вакциновано 250 мешканців об’єднаних територіальних громад – медиків, публічних осіб, громадських активістів, депутатів.
Про особливості кампанії зі щеплення від Covid-19 розповіла головний лікар Центру первинної медико-санітарної допомоги Ірина Чорі:
– Ірино Василівно, довкола вакцинації від Covid-19 ходить чимало чуток з приводу безпечності препарату, адже на його розробку витрачено дуже мало часу.
– Індійський Serum Institute – один зі світових лідерів з виробництва вакцин, який виготовляє вакцину за ліцензією Astra Zenecа, під локальною назвою Covishield. Це та сама Oxford-AstraZeneca, яку використовують у Великій Британії, але її виробляють в Індії. До речі, як і більшість інших відомих медичних препаратів, котрі ми купуємо в наших аптеках. Як і будь-які інші вакцини, Covishield має побічні дії на організм, але, я переконана, що ускладнення від коронавірусу більш небезпечні, ніж наслідки вакцинації.
– Як саме діє вакцина?
– Суть традиційних вакцин полягає в тому, що в організм людини вводять ослаблений чи мертвий патоген. Імунна система починає реагувати на це так, ніби вона має справу із повноцінним патогеном. В результаті організм виробляє антитіла до цієї інфекції. Британсько-шведська вакцина Oxford-AstraZeneca працює так: вчені модифікували версію звичайного аденовірусу шимпанзе та додали частину генетичного коду коронавірусу, створивши так звану вірусно-векторну вакцину. Тут ми маємо справу з вірусом, у якому видалено ті гени, що роблять його небезпечним. Він не провокує захворювання і не передається від людини до людини. Аденовірус шимпанзе відіграє роль транспортера для введення поверхневого білка SARS-Cov-2, щоб викликати необхідну імунну реакцію нашого організму. У більшості вакцин проти ковіду передбачено дві ін’єкції. Перша допомагає виробити імунітет, друга – закріплює і підсилює його. Хочу нагадати, що всі попередні вірусні епідемії ми пережили завдяки вакцинації.
– Минулої п’ятниці Ви зробили щеплення від коронавірусу, як почуваєтеся?
– Побічна реакція мого організму на вакцину була в межах норми – незначне підвищення температури, біль і почервоніння в місці уколу, незначна слабкість. Але все швидко минуло, наразі почуваюся добре. Мій чоловік теж вакцинувався, найближчим часом цю процедуру пройде і син.Взагалі, в інструкції до Covishield написано, що найбільш поширеними побічними реакціями після вакцинації були болючість у місті ін’єкції (понад 60%), головний біль, стомлюваність (понад 50%), біль у м’язах, підвищення температури, озноб (понад 30%), біль у суглобах, нудота (понад 20%). Реакція повинна бути, це говорить про «увімкнення» імунної системи.
– Кому протипоказане щеплення від Ковіду?
– Перш за все, це люди, котрі мають тяжкі алергічні реакції, а також вагітні. Не проводять вакцинацію і дітям до 18 років, це пов’язано з тим, що на відповідній віковій категорії населення не проводили випробування вакцини. Що стосується тих, хто вже перехворів на коронавірус, вони теж можуть вакцинуватися, але трохи згодом, адже в першу чергу це повинні зробити особи з категорії ризику. У ВООЗ стверджують, що щеплення людини, яка перехворіла на коронавірус, діє як підсилювач імунної відповіді. До речі, нещодавно на Білозерщині зафіксували випадок повторного зараження на коронавірус. Ось вам і відповідь на питання про антитіла.
– Чи може вакцинуватися людина, котра не належить до першої черги щеплення від коронавірусу?
– Звичайно. Сьогодні ми проводимо вакцинацію медиків, освітян, публічних осіб, громадських активістів, військових, правоохоронців, діячів культури і мистецтва. З 22 березня мешканці Білозерщини, котрі мають бажання зробити щеплення, можуть звернутися з відповідною заявою до свого сімейного лікаря і завітати у визначений час до тимчасових кабінетів щеплення у місцевих амбулаторіях. Перед процедурою на вас чекає медичний огляд. Вам виміряють тиск, температуру, у разі потреби, проведуть експрес-тест на Ковід. Вакцинація – безкоштовна.
Вакцинуватися чи ні – це вибір кожного з нас. Звісно, ніхто нікого не примушуватиме до цього, все залежить від рівня свідомості і відповідальності людини. Як лікар із багаторічним досвідом роботи, я переконана, що вакцинуватися дуже важливо. По-перше, у щеплених людей значно менша ймовірність розвитку важкого перебігу ковіду. По-друге, чим більше вакцинованих, тим менший ризик масового зараження і циркуляції вірусу. А враховуючи те, що він мутує, нам вкрай важливо загальмувати цей процес, аби уникнути появи в певний момент дуже небезпечного патогенного штаму.
Будемо раді бачити бажаючих на вакцинацію у своїх сімейних лікарів. Будьте здорові.
Наталія СВИРИДА, “Придніпровська зірка”
Вітаємо, ви дочитали до кінця матеріал «Білозерка.Інфо» – незалежного та впливового інтернет-видання. Якщо вам сподобався цей текст, пропонуємо підтримати нас щомісячним внеском від 25 гривень. За ціною лише однієї чашечки кави, ви підтримаєте роботу усієї редакції і допоможете зробити наші громади ще більше відкритими, читачів – більш обізнаними, а діяльність влади – прозорішою.