Ср, 1 Січ 25
4.1°C

Адміністративні послуги в сільраді можна отримати дешевше, ніж в нотаріуса

life 01 Вересня, 2017

Коли закінчуєш школу, вступаєш в доросле життя і не завжди при вирішенні життєвих ситуацій тобі допомагають батьки. З першою ситуацією після школи нас зустріне проблема подання документів для вступу до навчальних закладів. Копії необхідних документів треба нотаріально засвідчувати. Відразу слово нотаріально підштовхує нас  іти до нотаріусів і мало хто знає, що саме у населених пунктах, де не має нотаріусів, згідно ст. 1 Закону України «Про нотаріат в Україні» нотаріальні дії вчиняються уповноваженими на це посадовими особами органів місцевого самоврядування (сільські ради). Нотаріальне засвідчення копії документа однієї сторінки буде коштувати  0 грн. 17 коп. державного мита. Інших коштів, наприклад, за послуги Ви сплачувати не повинні. Ви можете відмовитися від сплати додаткових коштів або ж витребувати документ, яким регламентуються  дані збори. Адже згідно Податкового кодексу України до місцевих податків належать – податок на майно та єдиний податок, до місцевих зборів належать – збір за місця для паркування транспортних засобів, туристичний збір. Установлення місцевих податків та зборів, не передбачених Податковим кодексом, забороняється. Інваліди І та ІІ групи звільняються від сплати державного мита на підставі п. 18 ст 4 Декрету КМУ «Про державне мито» від 21.01.1993 року № 7-93.

Якщо Вам необхідно написати заяву та завірити відповідно Ваш підпис на ній, у сільських радах це буде коштувати всього 0 грн  34 копійки державного мита. Більшість громадян звертаються за такою послугою до сільських ради при складанні та посвідченні підпису на заявах про вступ у спадщину або про відмову прийняття спадщини, засвідчення заяви одного з подружжя про надання згоди при відчуженні житла (дарування, купівля-продаж) придбаного у подружньому житті. Дана послуга у нотаріуса буде коштувати від 200 гривень. Також у сільських радах можна скласти та засвідчити заповіт всього лише за 0 грн 85 коп. державного мита. Не хвилюйтеся, даний заповіт буде чинний, так як буде проведена його державна реєстрація, безкоштовно. Довіреності нотаріально прирівняні, такі як на отримання пенсії, орендної плати, представлення інтересів у суді та в інших органах взагалі складаються та посвідчуються безкоштовно.

Вибір за Вами, де вчиняти нотаріальні дії. На жаль, у сільських радах не всі нотаріальні дії зазначені у ст. 37 «Закону про нотаріат» вчиняються посадовими особами органів місцевого самоврядування, а саме видача свідоцтва про право на спадщину, адже дані дії можуть вчиняти лише уповноважені посадові особи органу місцевого самоврядування,  які  мають  вищу юридичну освіту, досвід роботи у галузі   права не  менше  трьох  років,  пройшли  протягом  року  стажування   у   державній  нотаріальній  конторі  або  приватного  нотаріуса,  завершили навчання щодо роботи з єдиними та державними  реєстрами, що функціонують в системі Міністерства юстиції України, та  склали  іспит  із  спадкового  права  у порядку, встановленому  Міністерством юстиції України.  

За словами Широкобалківського сільського голови Самойленко І.Д., сільська рада може ввести окрему одиницю, рік оплачувати заробітну плату поки претендент пройде  стажування, але де гарантія, що у населеному пункті потім не з’явиться нотаріус?  Адже якщо на території населеного пункту буде працювати нотаріус, то нотаріальні дії уповноваженими на це посадовими особами органів місцевого самоврядування вчинятися не будуть. На це недопрацювання у цьому напрямку повинні звернути увагу законодавці. Адже видача свідоцтва про право на спадщину у нотаріальних конторах коштує за одне свідоцтво за всі послуги від 1300 грн, а у сільських радах це буде коштувати майже безкоштовно.

Оформити реєстрацію місця проживання  (приписка, виписка) Ви також можете здійснити у сільській раді і коштує це всього 13 грн 60 копійок державного мита. Інших коштів Ви сплачувати не повинні.

Також на органи місцевого самоврядування покладено обов’язок проводити державну реєстрацію актів цивільного стану. Видача первинних свідоцтв про народження, про смерть видається безкоштовно. Дублікати сільські ради не видають. А от видача свідоцтва про одруження коштує у сільській раді лише 0 грн 85 копійок. Подати заяву про одруження до органу місцевого самоврядування в населених пунктах можуть громадяни України незалежно від місця проживання (прописки). Тому якщо Ви економите сімейний бюджет, то де одружуватися і за скільки вирішувати Вам.

Також Широкобалківський сільський голова Самойленко Іван Дмитрович наголосив, що всі довідки, які видають спеціалісти сільської ради (про склад сім’ї, довідка про наявність паю, форма 6-зем та ін…) у даній сільській раді усім громадянам видаються безкоштовно. Так як брати якусь плату за видачу таких довідок заборонено чинним законодавством. Хтось може сказати, що це ж наповнення бюджету! А невже громадяни, які платять податок за землю, за нежитлову забудову, за оренду землі, подоходний податок (за який фінансуються наші школи і дитячі садочки), єдиний податок (приватні підприємці) не можуть отримати необхідну довідку  безкоштовно? Адже за кошти, які сплачують громадяни у бюджет сільської ради фінансуються заробітна плата спеціалістів, папір, фарба та ін.

Працівники повинні працювати для своєї громади, тобто для людей. Якщо у Вашій сільській раді беруть кошти за надані послуги і Ви з цим не згодні, маєте право витребувати рішення сесії, яким встановлено дані збори та подати скаргу до управління захисту економіки  у відповідній області, потім і Ваша сільська рада буде працювати для людей.

Завещана Катерина

ДОВІДКОВО:

Цей матеріал надійшов на конкурс журналістських робіт, який проводить ГО «Білозерський центр регіонального розвитку» в рамках проекту “Сільська рада онлайн” в партнерстві з порталом «Білозерка Інфо» та газетою «Придніпровська зірка» за підтримки чеської неурядової організації NESEHNUTI в рамках Програми трансформаційної співпраці Міністерства закордонних справ Чеської Республіки.