Ср, 1 Січ 25
4.1°C

Cофіївські дерева з італійським корінням

Ella 19 Квітня, 2021

Кажуть, справжній чоловік має посадити дерево, збудувати дім і виростити сина. Голова ТОВ «Софіївські сади» Андрій Лихацький – щасливий батько і самодостатній господар, який посадив не одне, а десятки тисяч дерев. На восьми гектарах розплідника, неподалік Софіївки, під пильним доглядом досвідченого садовода, розкішно почуваються саджанці персика, яблуні, сливи, черешні, абрикосу і груші. Більша частина з них – результат селекційної роботи вчених-іноземців. Матеріал для вирощування аграрій закуповує в Італії, Польщі та Голландії.

Взагалі у сільському господарстві Андрій Володимирович працює майже двадцять років, має досвід роботи у місцевих підприємствах та іноземних компаніях. Останні п’ять років займається вирощуванням саджанців фруктових дерев. «Любов до цієї справи мені прищепив колишній директор агрофірми радгоспу «Білозерський» Віктор Петрович Сілецький, з яким я працював певний час», – розповідає аграрій. Якщо ти не любиш справу, котрою займаєшся, вона ніколи не принесе очікуваного результату, переконаний Андрій Лихацький. Бізнесу на землі, без внутрішнього запалу, жаги до нових знань і впровадженню сучасних технологій, не збудуєш. Кожне фруктове дерево, в залежності від виду та сорту, потребує індивідуального підходу. У вирощуванні саджанців важливий кожен етап: якісна підготовка ґрунту, вчасне щеплення і хімобробіток, достатній полив. Іноді люди вважають, що дерево не потребує особливого догляду, в тому числі і поливу. Але це зовсім не так, волога вкрай необхідна для нього, особливо в умовах посушливого клімату, за аномальної спеки і сильного вітру. Тим паче, що останні роки кількість річної норми опадів на Херсонщині зменшилася майже удвічі. Розплідник ТОВ «Софіївські сади» повністю охоплений крапельним зрошенням. Вода надходить сюди з накопичувального ставка, який знаходиться поруч. До штучної водойми живильна волога потрапляє з лиману. Окрім посухи, небезпеку для молодих дерев несуть бактеріальні опіки, шкідники і сильний мороз. Коли треба садити молоді дерева? Найкраще купувати одно- та дворічні саджанці, радить Андрій Лихацький, і висаджувати їх восени. Хоча, не виключені ризики загибелі взимку через сильний мороз. Тож садити можна і восени, і навесні, головна умова успішного росту – правильний догляд.

«Сад – це на 15-20 років, – говорить Андрій Володимирович, – тож треба підходити до цього питання відповідально, і у виборі саджанців, і у подальшому догляді за деревами». «Чи прибуткова нині ця справа?», – запитую співрозмовника.

«Сьогодні мова про стабільність прибутків не йде, оскільки у світі в цілому і в Україні зокрема триває економічна криза, спровокована коронавірусом. У минулому році я вирощував саджанці яблук для замовника з Одещини, але коли прийшов час для продажу, останній відмовився від товару, оскільки зазнав збитків через локдаун та посуху. Проблема у тому, що сьогодні ніхто не хоче укладати контракти, тому важко розрахувати свої витрати і спрогнозувати прибутки. А без цього ніяк, адже треба думати на перспективу, закуповувати матеріал в іноземних постачальників, оновлювати техніку, розраховуватися із працівниками. Саджанці ТОВ «Софіївські сади» сьогодні переважно купує місцеве населення. Взагалі ТОВ «Софіївські сади» охоплює майже сто гектарів землі, основну частину якої займає озима пшениця.

Андрій Лихацький віддає перевагу сорту «Дріада», яка у сприятливих умовах дає до 46 центнерів з гектара. Аграрій сподівається, що цьогоріч матінка-природа допоможе хліборобам отримати хороший врожай.

Наталя Свирида, “Придніпровська зірка”

Вітаємо, ви дочитали до кінця матеріал «Білозерка.Інфо» – незалежного та впливового інтернет-видання. Якщо вам сподобався цей текст, пропонуємо підтримати нас щомісячним внеском від 25 гривень. За ціною лише однієї чашечки кави, ви підтримаєте роботу усієї редакції і допоможете зробити наші громади ще більше відкритими, читачів – більш обізнаними, а діяльність влади – прозорішою.