Ср, 1 Січ 25
4.1°C

Мораторій на продаж землі знято

Ella 09 Серпня, 2021

1 липня 2021 року для українців відбулась історична подія – відкриття ринку землі. Чи готові мешканці Білозерщини стати учасниками торгів і що для цього треба? Учасниками процесу на даному етапі реалізації земельного закону є власник земельної ділянки і фізична особа – покупець. Оформлює угоду купівлі – продажу нотаріус, через банківську установу здійснюється перерахунок коштів. Можливість отримання додаткових надходжень при сплаті податку від продажу землі отримає громада. Землі державної та комунальної власності не підлягають продажу до 2024 року. Процес відкриття ринку землі вже розпочався і на Білозерщині. Бажаючі купити – продати земельні наділи, йдуть до нотаріусів, які є вагомим важелем у процесі. Саме на нотаріусів держава поклала величезну відповідальність за правильність оформлення угод про продаж землі та проведення процедури перевірки набувача.

Як відбуватиметься процедура?

Про це нам розповіла приватний нотаріус Херсонського районного нотаріального округу Катерина Дмитрівна Дудар: «Право власності на землю повинно бути внесено в Державний реєстр речових прав на нерухоме майно, який запрацював з 1.01.2013 року. Власник землі, який має намір продати земельну ділянку сільськогосподарського призначення за наявності суб’єктів, які мають переважне право на викуп земельної ділянки (перша черга – особи, які мають спеціальний дозвіл на видобування корисних копалин загальнодержавного значення; друга черга – орендарі земельних ділянок) не пізніше ніж за 2 місяці звертається до нотаріуса, який буде посвідчувати відповідний договір з заявою про державну реєстрацію наміру щодо продажу в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та проєктом договору купівлі продажу. Нотаріус протягом трьох днів повинен повідомити суб’єкта переважної купівлі про право переважної купівлі даної земельної ділянки.

Орендар, отримавши лист від нотаріуса, має впродовж місяця повідомити нотаріуса про свій намір купити або відмовитися від купівлі ділянки. Також законодавством передбачено передача права переважної купівлі на підставі договору, який повинен бути зареєстрований суб’єктом переважної купівлі в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно у визначений термін.

Продаж буде здійснюватися не нижче нормативно-грошової оцінки землі. Розрахунок проводитиметься виключно у безготівковій формі, тобто через банківські установи.

Також покупець повинен підтвердити легальність походження грошових коштів на придбання землі (декларація, позика, кредитний договір, цивільно-правова угода чи інший документ).

Нотаріус, який займається оформленням угоди, має скласти протокол про відповідність покупця вимогам постанови Кабміну № 637 від 16.06.2021. Відповідальність за дійсність внесеної у протокол інформації несе нотаріус.

До 2024 року покупцем землі може бути тільки фізична особа, яка може придбати до 100 гектарів землі (в цю площу враховуються земельні ділянки, які перебувають у спільній сумісній власності подружжя, та земельні ділянки, які перебувають у власності юридичних осіб, до складу яких входить фізична особа покупець). 

У разі виконання всієї процедури, відповідності покупця вимогам законодавства, можна оформити договір купівлі-продажу земельної ділянки сільгосппризначення.

Не зовсім позитивним фактором у відкритті ринку землі сільгосппризначення є той факт, що людські городи теж підпадають під ці вимоги. Отже тепер будинок і землю під ним можна продавати на колишніх умовах, а земля ОСГ оформлюватиметься за новою процедурою. Таким покупцям також доведеться документально підтверджувати походження своїх доходів.

При продажі землі, на яку не встановлено норм безоплатної приватизації, або яка перевищує ці норми, сплачуватиметься податок 5% та 1,5%- військового збору до укладення договору.

Ст. 131 Земельного кодексу України передбачається, що земельні ділянки с/г призначення приватної власності можуть бути відчужені не лише за договорами купівлі-продажу, а й за договорами дарування, довічного утримання, спадкового договору лише на користь іншого з подружжя, родичів (дітей, батьків, рідних братів/сестер, двоюрідних братів/сестер, діда/баби, онуків, правнуків, рідних дядька/тітки, племінниці/племінника, пасинка/падчериці, вітчима, мачухи); договорами міни, або шляхом внесення до статутного (складеного) капіталу та звернення стягнення на них. Кожна угода є специфічною та потребує детального вивчення документів та наміру сторін. Тому рекомендуємо власникам земельних паїв звертатися до нотаріусів за більш детальними консультаціями по кожному конкретному випадку.

На думку Катерини Дудар, держава забезпечила законодавчою базою права громадян на земельні ділянки таким чином, щоб захистити права людей та унеможливити зосередження землі в одних руках. Хто має намір продати – продаватиме, якщо передумає, впродовж двох місяців зможе відізвати заявку. І тільки з 2024 року землю сільгосппризначення зможуть придбати юридичні особи. Іноземці зможуть купувати українську землю тільки після проведення референдуму (рішення про продаж землі приймається народом України). Саме на нотаріуса покладені обов’язки перевірки кінцевого бенефіціара по юридичним особам. Якщо серед таких виявиться іноземна сторона, продаж не відбувається. У разі, якщо покупець землі шляхом омани купить більше ста гектарів, земельним кодексом передбачена конфіскація.

Чи продають мешканці Білозерщини землю?

Катерина Дмитрівна розповіла, що угоди про відчуження земельних ділянок с/г призначення за новою процедурою вже посвідчувала, є перші щасливі власники земельних паїв. «Маю й таких клієнтів, які зареєстрували намір про продаж, чекаємо рішення орендарів та проходимо всю процедуру оформлення. Звичайно, більшість боїться чогось нового, тому не квапляться звертатися до нотаріуса, хтось чекає, що ціна на землю виросте. Але все ж таки, з кожним днем все більше клієнтів звертається за консультаціями з питань відчуження земельних паїв», – ділиться нотаріус.

На думку влади, нові земельні відносини дадуть можливість розвивати в Україні ті види сільськогосподарського виробництва, які передбачають необхідність великих інвестицій в землю – і праці, і капіталу. Маючи землю у власності, аграрій може закласти на ній сад, виноградник, ягідник, побудувати потужності з переробки, здійснити меліоративні заходи. Такі види використання землі створять на селі додаткові робочі місця, молоді не доведеться виїжджати на заробітки до міста або за кордон, – вважає міністр аграрної політики та продовольства України Роман Лещенко.

Хто зможе викупити землю?

Відповідно до законодавства, викупити землю можуть громадяни України, яким належить право:  постійного користування;  право довічного успадкованого володіння земельними ділянками державної і комунальної власності, призначеними для ведення фермерського господарства; орендарі ділянок, які набули право оренди через переоформлення права постійного користування до 2010 року. Ці категорії громадян можуть викупити земельні ділянки з розстрочкою до 10 років. Ціна землі буде дорівнювати нормативній грошовій оцінці, без проведення земельних торгів.

Вітаємо, ви дочитали до кінця матеріал «Білозерка.Інфо» – незалежного та впливового інтернет-видання. Якщо вам сподобався цей текст, пропонуємо підтримати нас щомісячним внеском від 25 гривень. За ціною лише однієї чашечки кави, ви підтримаєте роботу усієї редакції і допоможете зробити наші громади ще більше відкритими, читачів – більш обізнаними, а діяльність влади – прозорішою.