Чи будуть змушені військовозобов’язані українці отримувати дозвіл на переміщення між областями?
Найбільш обговорюваною новиною минулого дня стало повідомлення Генштабу ЗСУ про те, що військовозобов’язані українці будуть змушені отримувати дозвіл на переміщення між областями країни. Із посиланням на Закон України «Про військовий обов’язок та військову службу», який діє ще з 1992 року, у зверненні Генерального штабу ЗСУ йшлося, що у воєнний час забороняється виїзд призовників, військовозобов’язаних та резервістів з місця проживання без дозволу керівника відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки. Цей дозвіл видається від 30 діб до року, залежно від категорії суб’єкта.
Тож чому діючий закон спровокував бурхливу реакцію українців?
Своє бачення причин невдоволення українців ініціативою Генштабу щодо обмеження пересування висловили у Цензор.НЕТ. Реакцію суспільства вони пояснюють наступними проблемами:
- Психологічна неготовність суспільства до загальної мобілізації. Симптомами цього стану є популярність наративу «воювати мають лише добровольці», впевненість в існуванні постійних черг добровольців у військомати та ілюзія, що волонтерство є повноцінною заміною участі в бойових діях.
- Перетворення «віри в ЗСУ» з конструктивного мотиватора для допомоги армії на аргумент для формування позиції «військові і без мене розберуться» / «армія і без мене обійдеться». Іншим проявом негативного переродження цієї віри є віра в безсмертя українських бійців. Це викликає нерозуміння у таких «вірян» необхідності поповнення особового складу підрозділів.
- Комунікативний розрив між суспільством та армією. Генштаб не може пояснити аудиторії свої кроки, а населення не хоче розуміти, що НАСПРАВДІ означають дивні заяви ГШ.
- Розрив в розумінні ситуації між цивільною владою та військовим керівництвом. Очевидно (принаймні для мене), що Генштаб вважає за потрібне готуватися до, скажімо так, важких часів, тоді як цивільна влада “на позитиві”. Коротко скажу, що окупацію частини території країни можно було б, дійсно, оцінювати, як той стакан, який чи то наполовину пустий, чи то наполовину повний. Але ці відсотки окупованої території мають тенденцію до змін. Суперечка навколо запровадження більш жорстких обмежень для військовозобов’язаних каже нам про те, що ГШ та ОПУ орієнтуються на різні, протилежні прогнози подальшого розвитку подій.
- Значна частина населення погоджується із цивільною владою, вірить в перемогу добра, при чому якось без власної безпосередньої участі у війні.
У відповідь на заяву Генштабу ЗСУ щодо обов’язку військовозобов’язані українці та призовники отримувати дозвіл для виїзду з місця проживання Президент України Володимир Зеленський доручив підготувати доповідь про довідки від військкоматів. За словами глави держави, серед громадян є нерозуміння й навіть обурення.
«Сьогодні в суспільстві було багато суперечок щодо рішення Генштабу Збройних Сил України про затвердження порядку отримання якихось дозволів для військовозобов’язаних, призовників і резервістів”, – сказав Зеленський у відеозверненні від 5 липня.
«Я доручив міністру оборони, начальнику Генерального штабу, Головнокомандувачу Збройних Сил доповісти мені всі деталі під час завтрашнього чергового засідання Ставки Верховного Головнокомандувача», – наголосив Володимир Зеленський і пообіцяв народу розібратися з цією нормою.
«І прошу надалі Генеральний штаб не ухвалювати без мене подібних рішень», – резюмував він.