Тактика виживання: як вберегтися під час обстрілів
Згадайте, як півроку тому ми відганяли від себе думки про війну. Нам здавалося, що росія ніколи не переступить цю межу… На жаль, ми дуже сильно помилялися. Сьогодні українцям доводиться жити під обстрілами, в окупації, у розпачі та невизначеності… Проте ми повинні набратися терпіння і зробити все від нас залежне, аби вціліти і мати можливість порадіти перемозі України. А для цього потрібно не лише навчитися контролювати свої емоції, а й дотримуватися певних правил поведінки у критичних ситуаціях.
Що робити при артобстрілах
Характерні ознаки артилерійських обстрілів:
- Прильоти снарядів супроводжуються важкими приглушеними звуками при попаданні в землю. Тріск і гуркіт чути при попаданні в будівлі.
- 82-міліметрові міни видають при польоті свист або вереск.
- 120-міліметрові міни видають при польоті глухе шипіння і свист перед самим попаданням.
- Реактивні танкові снаряди видають при польоті ні на що не схоже виття упереміш з шелестінням.
- Снаряди РСЗВ не можна почути під час прильоту, але якщо пролітають над головою, можна почути характерне “хуу-хуу-хуу-хуу”.
- 152-міліметрові снаряди видають перед попаданням свист.
Як діяти, коли почули характерний звук?
Швидко падайте, де стоїте, і перечекайте там обстріл.
Відкрийте рот і закрийте вуха руками: це дозволить уникнути контузії і збереже слух.
Також необхідно закрити очі, щоб в них не потрапив пил і кам’яна крихта.
Де сховатися?
Від осколків вас захистить наявність бар’єру. У цій ситуації діє правило «чим нижче, тим краще». Тож підійдуть підвали, канави і траншеї. Під час вибуху осколки розлітаються у вигляді величезного конуса, вгору і в сторони по дотичній. Чим нижче відносно рівня землі ви ляжете, тим більші шанси вижити. Не ховайтеся під стінами будівель і біля вікон, адже при попаданні снаряду в стіну ви можете постраждати від битого скла та уламків бетону і цегли.
Чи безпечно всередині приміщення?
Найкраще місце для переховування – внутрішня кімната, бажано з несущими стінами та без вікон. Якщо кімната має вікна, краще, щоб вони виходили на стіну іншого будинку. Заздалегідь приготуйте килимок на підлозі і товсту ковдру, якою можна накритися під час обстрілу – це додатковий захист від осколків, кам’яної крихти і скла.
Як впоратися з панікою
Типова реакція організму під час обстрілу – миттєвий викид величезної дози адреналіну в кров. У такі моменти наше тіло мобілізує всі резерви організму, в результаті виникає сильне серцебиття, високий пульс, стрибки тиску і можливе заціпеніння.
Перш за все, постарайся глибоко дихати. Рахуйте до ста і намагайтеся заспокоїтися.
Після того як обстріли припинилися, уважно огляньте себе і тих, хто поруч. Від надлишку адреналіну людина не відразу відчуває поранення, тож варто зняти одяг і переконатися, що все добре. Крім того, необхідно з’ясувати, чи не сталася пожежа внаслідок обстрілу, аби вчасно загасити полум’я.
Бережіть себе! Україна обов’язково переможе!