Кому «пробачать» кредити
Днями ВРУ прийняла за основу проєкт Закону «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо підтримки позичальників, майно яких було знищено або зазнало пошкоджень внаслідок збройної агресії російської федерації проти України. У документі йдеться про прощення чи призупинення виплат за кредитами, коли предметом відповідного договору є нерухоме майно (квартира, інше житлове приміщення в будівлі, приватний житловий, садовий та дачний будинки, об’єкт незавершеного будівництва) або автомобіль. Крім того, майно повинно відповідати хоча б одній з таких ознак:
– станом на дату подачі заяви нерухоме майно має розташовуватись на тимчасово окупованій території або на території територіальних громад, що знаходяться в районі проведення воєнних чи бойових дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (це має бути визначено відповідно до актів Кабінету Міністрів України);
– пошкоджене внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією рф (під пошкодженим мається на увазі нерухоме майно або автомобіль, що можуть бути відновлені шляхом поточного або капітального ремонту чи реконструкції);
– знищене внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією рф (тут під поняття «знищене» підпадає нерухоме майно чи автомобіль, відновлення якого є неможливим шляхом поточного, капітального ремонту чи реконструкції або є економічно недоцільним).
Процедура списання кредиту наступна: позичальник або його представник не пізніше ніж протягом 90 днів після припинення чи скасування воєнного стану в Україні має право звернутися до кредитора із заявою про прощення чи анулювання заборгованості за договором про споживчий кредит, який відповідає одночасно таким умовам:
- предметом забезпечення за таким договором є знищене внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією рф нерухоме майно (квартира або майнові права на квартиру). Водночас, загальна площа квартири не перевищує 140 кв. м та 250 кв. м — для житлового будинку. Водночас, яке є єдиним місцем проживання сім’ї позичальника, або знищено єдиний автомобіль з робочим об’ємом двигуна не більше 2500 сантиметрів куб.;
• станом на 23 лютого 2022 року немає простроченої заборгованості за таким договором;
• метою отримання кредиту за договором є придбання, реконструкція чи будівництво такого нерухомого майна або купівля такого автомобіля.
У законопрєкті передбачено, що разом із заявою позичальник повинен подати одночасно підтверджуючі документи, що доводять відповідність нерухомого майна або автомобіля усім умовам, визначеним вище.
Кредитор анулює всі заборгованості за договором про споживчий кредит (основна сума кредиту, відсотки, комісії та інші платежі) протягом десяти робочих днів з дня отримання заяви та повного пакета підтверджуючих документів.
Варто звернути увагу на те, що заяву про списання кредиту людина зможе подати в обмежений термін після закінчення дії правового режиму воєнного стану, а от щоб призупинити виплати, можна звернутися до банківської установи як під час воєнного стану, так і протягом 90 днів після його скасування чи припинення.
Наразі у законопроєкті чітко не визначено, які саме документи позичальник має надати, щоб довести законність підстав для списання кредиту, так само, як і хто та яким чином перевірятиме ступінь пошкодження майна. Сподіваємося, що після ухвалення відповідного закону, ми отримаємо розяснення від КМУ.
Фото: інформаційне агенство Уніан