Сб, 4 Січ 25
7.4°C

Що буде з гривнею далі?

Наталія Свирида 08 Серпня, 2022

Національна валюта впливає на життя в кожній країні. Чого чекати українцям від гривні у найближчий час? Чи правильну політику веде національний банк України? Відповідь на ці та на інші питання читайте далі.

 

Чому виріс курс

 

Зростання курсу долара на готівковому ринку почалося з 21 липня, коли  Національний банк вирішив вперше з 24 лютого підвищити офіційний курс валют – до 36,57 гривні за долар. У Нацбанку пояснили це тим, що в українській та світовій економіці відбулися суттєві зміни і подальша фіксація курсу на рівні 29,25 гривні за долар шкодила національним товаровиробникам. Крім цього, цей курс долар вже не відповідав очікуванням ринку: як населення, так і експортери та імпортери вже давно орієнтувалися на курс, що сформувався на готівковому ринку.

 

Але це рішення Нацбанку призвело до спекуляцій на ринку і стрімкого зростання курсу в обмінниках. В останніх намагалися заробити гроші на панічних настроях населення та спекулятивному завищенні курсу валют. Тому Нацбанк заборонив обмінникам показувати курс валют на табло. Крім того, банківські обмінники зобов’язали мати системи відеонагляду, посилили вимоги до приміщень, у яких здійснюється купівля-продаж валюти, технічні вимоги до кас, а також посилили контроль за тим, як небанківські обмінники платять податки. В результаті – курс знизився, а  разом із цим зникли і панічні настрої.

 

Чого чекати у найближчому майбутньому?

 

Заступник голови Ради Національного Банку України Василь Фурман вважає, що готівковий курс долара найближчим часом має відкотитись до позначки, близької до зафіксованого Нацбанком курсу на безготівковому ринку.

«Якихось макроекономічних підстав, щоб готівкова гривня, як ми бачили на минулому тижні, послабилась, не було. Це було більше психологічний фактор з боку покупців, який розігнаний спекулятивно продавцями небанківських фінансових установ. Я переконаний в тому, що гривня посилиться. Сьогоднішній безготівковий  курс, який зафіксований 36,6 (грн за дол. США – ред.), він є максимально наближений до ринкового. І готівкова гривня має плюс-мінус коливатись в цих межах», – пояснив Фурман. Проте до кінця року курс валют в Україні продовжить зростати, вважає заступник голови Ради Національного Банку України.

«За 5 місяців війни ми надрукувати більше 25 млрд. грн. для фінансування державних видатків. Мінфіну треба шукати інші джерела фінансування. Тому що будь який друк гривні негативно впливає на інфляцію, на девальваційні очікування», – наголосив Василь Фурман.

 

 

 

 

Наталія Свирида

Статті автора