Сб, 4 Січ 25
7.4°C

Жити за кордоном і вчитися в українській школі цілком реально

Наталія Свирида 06 Жовтня, 2022

Через війну в країні тисячі українських родин вимушені були виїхати за кордон. Сьогодні вони проходять процес адаптації, намагаються вивчити мову, знайти роботу та продовжити освіту дітей. Які можливості мають українські школярі в європейських країнах, і чи реально суміщати навчання там і тут?

 

У багатьох країнах Європи здобуття освіти у їхніх навчальних закладах є обов’язковим. Для біженців з різних країн у них передбачені спеціальні освітні програми.
Поряд з тим, Україна пропонує своїм громадянам ряд різних форм навчання за українською програмою, яку можна проходити паралельно дистанційно і, що важливо – у зручний для дитини час. Для отримання українського документа про освіту дитина має бути зарахована до українського закладу освіти, що має ліцензію на провадження освітньої діяльності.

Українські вчителі, які перебувають за кордоном можуть продовжити онлайн-викладання у власній школі або долучитись до українських освітніх ініціатив в інших країнах.

Матеріали для навчання дітей дистанційно можна знайти в електронній бібліотеці шкільних підручників або у Всеукраїнській школі онлайн (відеоуроки, тести та матеріали для самостійної роботи з 18 предметів для учнів 5-11 класів).

Окремі українські дистанційні школи на час воєнного стану надають безкоштовний доступ до навчання всім бажаючим. З 1 вересня до 31 грудня 2022 року EdPro відкрив безоплатний доступ до електронних підручників.

 

Як повернутися до українських навчальних закладів по приїзду додому

Зробити це можна у будь-який момент. Так само як і перевестися з однієї форми навчання на іншу. Наприклад: з дистанційної, екстернатної або сімейної (домашньої) форми навчання повернутися на очну (денну).
Якщо ваша школа була зруйнована або пошкоджена, дитина може перейти до іншої школи: за місцем проживання, місцем реєстрації внутрішньо переміщеної особи.
Дитина навчалась у школі за кордоном і не продовжувала навчання в українській школі? У цій ситуації для зарахування до закладу освіти вона має пройти підсумкове оцінювання.
Вступ до 5-11 (12)-х класів гімназій і ліцеїв може відбуватися за результатами конкурсного відбору (у разі його проведення).
У випадку відсутності документа або його копії, що підтверджують наявність попередньо здобутого рівня (початкового або базового) освіти та/або результатів оцінювання, в школі здійснюється оцінювання рівня навчальних досягнень для визначення класу, до якого має бути зарахована дитина.
Якщо дитина була за кордоном під час навчання у 9 класі Для зарахування до 10 класу для здобуття повної загальної середньої освіти, дитина має отримати свідоцтво про здобуття базової середньої освіти (про завершення 9 класу). Для цього учні повинні пройти річне оцінювання та/або державну підсумкову атестацію у будь-якій школі України, що забезпечує здобуття базової та повної загальної середньої освіти (9-11 класи).

У разі продовження навчання у 10 класі закладу освіти, який не забезпечує здобуття базової середньої освіти, учні для отримання документа про відповідний рівень освіти проходять оцінювання в екстернатній формі здобуття загальної середньої освіти в іншому
закладі освіти, що його організовує.

Річне оцінювання здійснюється, як правило, до початку нового навчального року згідно
з графіком та завданнями, погодженими педагогічною радою та затвердженими наказом керівника закладу освіти.

Корисну інформацію щодо освітнього процесу в Україні можна знайти у чат-ботах в Telegram t.me/EducationUaBot та Viber cutt.ly/EducationUaBot

Наталія Свирида

Статті автора