Освіта Білозерської громади потребує повного оновлення, – Олександр Василенко
До війни всі ми думали, що найбільшим викликом для освітньої сфери була пандемія. Дистанційне навчання стало справжнім випробуванням для вчителів та школярів, яким довелося пристосовуватися до нових реалій. Сьогодні ми майже не згадуємо про вплив коронавірусу на навчальний процес, адже нам доводиться вирішувати більш складні проблеми, пов’язані з активними бойовими діями на Херсонщині.
Про поточну ситуацію в освітній галузі Білозерської громади розповів новопризначений начальник управління освіти, культури молоді та спорту Білозерської селищної ради Олександр Василенко:
– Очолити відділ освіти в громаді, де наразі тривають активні бойові дії – доволі ризикована справа, як у безпековому плані, так і в організаційному. Розкажіть, будь ласка, що спонукало Вас до цього кроку?
– Я пов’язав своє життя з освітою відразу після закінчення школи, вступивши до Херсонського державного університету. Одинадцять років працював вчителем інформатики у Білозерському ліцеї №1. За цей час встиг зрозуміти усі внутрішні процеси в галузі, потреби вчителів та учнів. Що мене підштовхнуло взяти на себе відповідальність за освітній процес у громаді? Розуміння того, що я дійсно хочу бути причетним до кардинальних змін та бажання оновити матеріально-технічну базу закладів. Сучасні діти – потребують нових підходів у навчанні, впровадити які неможливо без новітніх інформаційно-комунікаційних технологій.
– Після звільнення правобережжя Херсонщини стоїть питання не просто про оновлення матеріально-технічної бази шкіл, а взагалі про забезпечення закладів обладнанням, більшість якого поцупили російські військові. Які наслідки мала окупація для освітньої галузі Білозерської громади?
– Наслідки – критичні. В період окупації найбільше постраждали будівлі Таврійської та Правдинської шкіл, адже в цій частині громади тривали активні бойові дії. Сьогодні від ворожих обстрілів потерпають заклади освіти у Дніпровському, Велетенському, Кізомисі. У зоні підвищеного ризику знаходяться школи та садочки в Білозерці.
Протягом березня-жовтня минулого року окупанти грабували освітні заклади громади. Перш за все звідти виносили комп’ютерну техніку та обладнання харчоблоків. Чотири місяці російські військові жили у Білозерському ліцеї №1. Після окупації закладу тут залишився суцільний безлад. Загарбники винесли майже усю техніку, пошкодили каналізацію та водопровід, опустошили харчоблок, нарили окопів та облаштували барикади.
За тиждень перебування російські військові понівечили матеріально-технічну базу Білозерського ліцею №2, зокрема, пошкодили меблі, вікна та двері, поцупили техніку у харчоблоці, нарили окопів на подвір’ї.
Сьогодні душе важко повністю оцінити масштаби завданих збитків, оскільки активні бойові дії у громаді тривають. Ми не знаємо, що може статися за годину, завтра чи через тиждень. Проте після закінчення бойових дій ми обов’язково проаналізуємо стан справ у закладах освіти та поінформуємо про це громадськість.
До речі, у багатьох школах вчителі зуміли врятувати частину техніки, яку забрали додому. Безмежно вдячний всім, хто подбав про збереження обладнання.
Звісно, прикро, що серед освітянської родини знайшлися зрадники, але враховуючи загальну кількість вчителів, відсоток колаборантів невеликий. Більшість наших вчителів мають непохитну проукраїнську позицію.
– Багато родин із дітьми змушені були виїхати з Білозерщини через окупацію. Скільки учнів навчаються зараз у школах громади дистанційно?
– Рік тому у навчальних закладах нашої громади навчалося майже три тисячі дітей. Наразі кількість учнів скоротилася на третину. Це діти, які виїхали за межі області та навчаються очно в інших регіонах України або за кордоном. Наразі у навчальних закладах громади дистанційно навчається близько двох тисяч учнів, майже шістсот з яких знаходяться на території Білозерської ТГ.
– Як війна вплинула на кадровий потенціал громади та рівень заробітної плати освітян?
– Звісно через скорочення кількості учнів зменшився розмір освітньої субвенції, а разом із цим заробітна плата вчителів. Крім того, на рівень оплати вплинула і відсутність фінансування варіативної частини навчального плану, скорочення видатків на доплати за класне керівництво та перевірку зошитів. При цьому, жодних скорочень у штаті навчальних закладів не відбулося.
– Яка ситуація з фінансуванням заробітної плати спеціалістів дошкільної та позашкільної освіти, адже державна субвенція на відповідні видатки не передбачена?
– Влітку у громаді виникли проблеми із фінансуванням працівників цих закладів, але наразі це питання вирішене. У зв’язку з воєнним станом, заклади дошкільної та позашкільної освіти призупинили роботу, тож їхні працівники отримують дві третини від окладу, відповідно до законодавчих норм. Наразі, завдяки державній підтримці, проблем із фінансуванням заробітної плати працівників цих закладів немає.
– Після звільнення правобережжя Херсонщини до Білозерської громади почали надходити гуманітарні вантажі для різних категорій населення. Наскільки потужна благодійна підтримка освітньої галузі?
– Сьогодні я не можу сказати, що ми отримуємо дуже багато, але головне – що нас не залишають поза увагою. Зокрема, допомога надійшла від Фонду Олени Зеленської, благодійники надали нам генератори та котли для шкіл, волонтери неодноразово привозили одяг та продукти харчування для сімей з дітьми. Наразі чекаємо на гаджети для учнів, надходження яких анонсувала очільниця Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук.
– До завершення поточного навчального року залишилося півтора місяці. Сподіваємося, що у вересні діти зможуть повернутися до звичного навчального процесу у рідних школах. Які нагальні питання стоять сьогодні перед управлінням освіти?
– Перш за все, це відновлення матеріально-технічної бази закладів відповідно до сучасних стандартів освіти, а також облаштування укриттів у школах та садочках. Обидва питання досить проблематичні, адже на все це потрібні чималі кошти. При будівництві більшості шкіл не були передбачені укриття, а там, де вони є за планом, треба докласти купу зусиль, щоб привести їх до відповідних норм. Проте всі ці проблеми можна вирішити, зараз головне – Перемога, а вона обов’язково буде за нами!