Споживачі заборгували МКП “Водограй” майже десять мільйонів гривень
Внаслідок окупації комунальні підприємства Білозерської громади зазнали величезних збитків. Російські військові вивезли з території господарств майже усю техніку та обладнання. Окрім розграбованої матеріально-технічної бази, на підприємствах склалася критична ситуація зі сплатою за надані послуги. Про поточні справи у комунальній сфері громади розповів начальник Білозерської військової адміністрації Ігор Острівний:
– До початку повномасштабної агресії у Білозерській селищній громаді працювало шість комунальних підприємств, які надавали послуги з водопостачання – МКП «Водограй» (Білозерка), КП «Аверс» (Дніпровський старостат), КП «Веселка» (Томинобалківській старостат), КП «Надія» у Надеждівці, КП «Роса» (Миролюбівка), КП «Обрій» та КП «Водолій», які обслуговували мешканців Правдинського старостату.
Після деокупації номінально залишилась така ж кількість підприємств, але фактично ситуація кардинально інша. Кожне підприємство зазнало втрати матеріальних цінностей. Російські окупанти вивозили звідти все, що являє якусь цінність – насосне обладнання, оргтехніку, інструмент. Сьогодні матеріально-технічна база наших підприємств повністю спустошена.
Найбільш складна ситуація з водопостачанням склалася у двох старостатах – Дніпровському і Правдинському. Села Дніпровське і Янтарне наразі перебувають під щільним ворожим вогнем російських окупаційних військ, внаслідок чого наші енергетики не можуть заживити ці села, а комунальники відповідно – запустити водопостачання. Крім того, треба брати до уваги і часткове руйнування водогінної мережі у цьому старостаті.
Протягом всього періоду окупації Правдине, Таврійське і Нова Зоря знаходилися на ліній фронту. В результаті численних обстрілів водогінна мережа цих сіл повністю зруйнована. Для забезпечення нагальної потреби мешканців старостату водопостачання населених пунктів здійснюється за рахунок заживлення свердловин від генераторів. Вода подається по декілька годин на день, наповнюються басини. До речі, благодійники надали потужні генератори для комунгоспів у Правдиному, Білозерці, Томиній Балці, Надеждівці та Миролюбівці.
Для вирішення проблеми сталого водопостачання у Правдинському старостаті Білозерська селищна військова адміністрація прийняла рішення про виділення півмільйона гривень на розроблення проектно-кошторисної документації для капітального ремонту водогінної мережі Правдиного. У перспективі – розробка аналогічної документації для Таврійського і Нової Зорі. Після виготовлення проектно-кошторисної документації матимемо можливість залучати донорські кошти для виконання робіт з відновлення водопостачання.
Що ж стосується Дніпровського старостату, через високу загрозу для життя людей, наразі забезпечити цілодобове водопостачання, на жаль, неможливо. Треба чекати припинення бойових дій та відновлення електропостачання.
Для поповнення матеріально-технічної бази наших підприємств Білозерська СВА веде перемови з декількома міжнародними донорами. Зокрема підписано меморандум про співпрацю з проектом міжнародної технічної допомоги «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність (DOBRE)», яка впроваджується компанією Глобал Комьюнітіз (Global Communities). Зараз у робочих групах ведеться обговорення технічних питань з надання матеріально-технічної допомоги нашим комунальним підприємствам, яка буде передбачати закупівлю донорами глибинних насосів, частотних випрямовувачів, інструменту, спецтехніки, розхідних матеріалів та обладнання для каналізаційно-насосної станції.
В цілому ж, для забезпечення сталого цілодобового водопостачання, мешканцям Білозерської громади перш за все необхідно своєчасно сплачувати за відповідні послуги, уникаючи заборгованості. Сьогодні, на жаль, це дуже велика проблема. Загальна заборгованість абонентів селища Білозерка перед МКП «Водограй» складає 9 758 000 гривень. Відсутність сплати за воду веде до того, що нашим підприємствам нема за що закуповувати розхідні матеріали для виконання ремонтних робіт, сплачувати за спожиту електроенергію і виплачувати заробітну плату. Ця ситуація може привести до повного зупинення діяльності підприємств, чого не можна допустити.
Для забезпечення належного водопостачання потрібні не лише зусилля влади, підтримка міжнародних партнерів та наполегливість працівників комунальних підприємств, а й відповідальне ставлення самих мешканців нашої громади до питання сплати комунальних платежів.