Пт, 10 Січ 25
8.6°C

Власник заводу у Чорнобаївській громаді допоміг знищити окупантів ціною свого підприємства

Наталія Свирида 05 Травня, 2023

Наприкінці березня 2022 року власник заводу «Полімер-Лак», розташованого на території Чорнобаївської громади, Едуард Комков телефоном консультував українських військових. За кілька тижнів до цього росіяни зайняли і перетворили його підприємство на військовий штаб. ЗСУ швидко виявили окупантів і почали розробляти план зі знищення ворога. Едуард Комков повідомив військовим, куди саме треба влучити. Через кілька днів після тієї розмови бізнесмен отримав відео, як горить завод, у який він вклав 10 років життя та інвестував мільйони гривень.
За три місяці кропіткої роботи бізнесмен зумів відродити виробництво на Київщині. А ще за пів року – розширити асортимент та вивести підприємство на довоєнний рівень. Як йому це вдалося, розповіли журналісти NV.ua у спецпроєкті «Бізнес під час війни: історії незламних».

До повномасштабної війни в Едуарда Комкова було три заводи: у Дніпрі, на Херсонщині та на Київщині. Вони закривали багато потреб будівельників: виготовляли лаки, фарби, монтажну піну, клеї, дисперсії для фарб тощо. «Полімер-Лак» знаходився на території Чорнобаївської громади. Підприємець придбав завод у 2013 році. Після модернізації підприємство розвивалося стрімко: тут побудували виробничий цех на тисячу квадратів, встановили сучасне обладнання, почали розробляти нову продукцію. У 2017 році завод став лідером з продажу клеїв та герметиків і займав майже 45% ринку України. Згодом товар почали експортувати в Саудівську Аравію та ОАЕ.
«Полімер-Лак» давав роботу 196 працівникам. У 2021 році оборот компанії склав майже 8 млн. євро. А на 2022-й Едуард з командою планували розширити асортимент та вийти на ринки Африки та Східної Європи.
Востаннє власник приїжджав на підприємство за три дні до повномасштабного вторгнення, щоб затвердити бюджет на 2022-й рік. Каже, тоді у повітрі відчувалася загальна напруженість та тривожність, але це намагалися не обговорювати.
Рано-вранці 24 лютого 2022 року у своєму київському помешканні Едуард Комков почув звук, схожий на вибух. Потім вибухнуло вдруге та втретє, прийшло розуміння — почалася війна.
Завод на Київщині зазнав пошкоджень у перший день повномасштабної війни. Людей звідти евакуювали, виробництво призупинили. А в Дніпрі на підприємстві у промислових масштабах виготовляли «коктейлі Молотова». Допомагати приходили робітники, топменеджери, волонтери, просто мешканці навколишніх будинків. Так, із 25 до 27 лютого люди зробили майже 70 тисяч пляшок із запалювальною сумішшю.

«Ми організували на підприємстві безкоштовне харчування. Облаштували там бомбосховище, щоб люди могли сховатися під час обстрілів. Це була і сумна, і якась хвилююча водночас історія. Важко передати словами, що всім довелось пережити. Всі мали єдину мету — втримати місто», — згадує Едуард.

У той час, як у Дніпрі готували «коктейлі Молотова», на Херсонщині завод ще деякий час працював у звичному режимі. Та з кожним днем ситуація загострювалася: на початку березня стало зрозуміло, що росіяни можуть окупувати населений пункт. Тому Едуард почав готувати «Полімер-Лак» до евакуації. Планував вивезти обладнання, готову продукцію та сировину. Але вантажівки виїхати не встигли. В ніч із 5 на 6 березня «Полімер-Лак» окупували російські військові і влаштували там свій штаб. Едуард Комков дізнався про це телефоном від одного з охоронців заводу.

«Я не знаю, як описати той стан. Спочатку було здивування, що росіяни так швидко взяли Херсон. Потім прийшла розгубленість… Згодом весь цей шок минув. Я почав думати, що робити далі. Звісно, я розумів, що штаб окупантів треба ліквідувати. Це означає лиш одне — завод буде зруйновано. Але десь усередині жевріла надія: Херсонщину швидко звільнять і завод вціліє», — згадує свої емоції підприємець.

Бізнесмен розумів, що треба відроджувати підприємство у безпечнішому регіоні. Але надія на швидку перемогу стримувала активні дії. Та за кілька тижнів вона померла: місцевий працівник розповів, що на нього вийшли українські військові і просили надати консультацію.

«У нас підприємство хімічної промисловості. Потенційно воно небезпечне. Тому військові запитували, чи є місце, куди можна влучити так, щоб знищити ворога і не зашкодити довкіллю. Такі локації були, я вказав координати. Дякувати Богу, влучили чітко і без шкоди природі», — пояснює власник «Полімер-Лаку».

Через декілька днів на початку квітня Едуард отримав відео, на якому було видно, як горить завод, у який він вклав 10 років свого життя, важкої праці та мільйони гривень. За словами підприємця, прямі збитки від руйнування «Полімер-Лаку» складають понад 5 млн. євро. Бізнесмен свідомо пішов на них, адже перемога — головна мета всієї країни.

«Я побачив на відео, як горить завод, і нічого не відчув. А згодом прийшло розуміння, що зворотного шляху вже немає, треба відроджувати зруйноване виробництво і робити це просто зараз. Більше не було чого чекати і на що сподіватися. Зникли сумніви і це головне», — пояснює Едуард Комков.

Відроджувати бізнес Едуард запланував на Київщині, на території заводу, який йому належить. Там виготовляють монтажну піну. Так, через місяць після руйнування на Херсонщині «Полімер-Лак» відродився на Київщині і почав виготовляти продукцію. За 5 місяців підприємство досягло 90% довоєнного рівня.
Пройшовши важкий шлях відродження, фактично реанімувавши підприємство, сьогодні Едуард Комков впевнений, що український бізнес може все.
Три заводи бізнесмена надають робочі місця майже 400-ам працівникам. Комков сплачує податки державі, розвиває громади і при цьому — допомагає ЗСУ. Його підприємства підтримують військові частини та своїх працівників у війську.
Після звільнення частини Херсонщини Едуард Комков ще не був на руїнах, які залишилися від підприємства. Зараз там працівники відновлюють комунікації, прибирають територію. Едуард планує в травні відвідати Херсонщину, поспілкуватися з людьми, підтримати їх, а також спланувати кроки відновлення підприємства.

Наталія Свирида

Статті автора