Вт, 7 Січ 25
8.7°C

Після обстрілу Одеси вціліла Касперівська ікона Божої Матері, пов’язана з історією Кізомису

Наталія Свирида 27 Липня, 2023

На минулому тижні російські військові жорстоко обстріляли Одесу. Ворог завдав руйнувань портовій  та житловій інфраструктурі міста. Також під час атаки було пошкоджено Спасо-Преображенський кафедральний собор. Із-під завалів вдалося дістати Касперівську ікону Божої Матері, пов’язану з історією Кізомису.

Мало хто знає, що “берегиня Одеси” родом із Херсонщини, з маленького села Кізомис.
Цей образ – найвідоміша християнська святиня півдня України. Вона є значущим символом Божої любові для парафіян Одеси, Миколаєва та Херсона.
Написана олійними фарбами на полотні, прикріпленому до дошки, Касперівська ікона прибула на терени України з родиною серба з Трансільванії, ім’я якого історія не зберегла. Сталося це в середині XVIII століття. Святий образ був родинною реліквією, що передавалася від покоління до покоління.

У 1809 році власницею ікони стала херсонська поміщиця Іуліанія Касперова, яка жила в селі Касперівка або Ново-Іванівка неподалік від Херсону на березі Дніпровського лиману. Згодом цей населений пункт увійшов до складу села Кізомис.
У житті благочестивої жінки в 1840 році настав кризовий період. Вона подовгу проводила час перед іконою, розповідаючи про свої негаразди та звертаючись до Богородиці зі щирою молитвою. Саме тоді й сталося перше чудо – чудо оновлення: потьмянілий старовинний образ роз’яснився, на ньому стало чітко видно кожну рису Богородиці та Божого немовляти.
Чутки про чудотворну ікону поширилися швидко. Незабаром до дому поміщиці почали приходити люди, для яких віра і диво стали останньою надією.

У 1846 році з Херсону прибула уповноважена духовенством комісія для розслідування справи і дійшла висновку, що диво справжнє. З 1852 року, на свято Вознесіння, Касперівську ікону привозили до Херсонського Кафедрального Собору, а з 1854 року чудотворний образ Богородиці переїздить до Одеси – в часи її блокади британським флотом у ході Кримської війни.
Касперівська ікона стала великою святинею Одеси, Херсона, Таврійського краю. Щороку на День Святого Духа її привозили до Херсона, де вона перебувала декілька днів.
Люди переконані: саме вона двічі рятувала місто під час війни. Тому до ікони так часто і звертаються по допомогу.
Попри обстріл собору в Одесі ікона вціліла. Реліквію дістали вкриту пилом від уламків, на ній потріскалося захисне скло. Однак сама ікона неушкоджена.

Наталія Свирида

Статті автора