Ср, 1 Січ 25
4.1°C

Олександр Василенко: “Головна умова повернення до звичного освітнього процесу – припинення ворожих обстрілів”

Наталія Свирида 31 Серпня, 2023

На порозі – новий навчальний рік. Велика радість, що мешканці правобережної Херсонщини зустрічають його у звільнених громадах. Їм не доведеться ховати від окупантів дітей, щоб ті потай здобували українську освіту. В той же час сьогодні школярі з Білозерщини не мають можливості навчатися офлайн у своїх рідних школах, безпосередньо спілкуватися з вчителями та однокласниками. Про особливості освітнього процесу в Білозерській громаді у новому навчальному році розповів начальник управління освіти, культури, молоді та спорту Білозерської селищної ради Олександр Василенко.

– Які освітні заклади і в якому форматі працюватимуть у новому навчальному році в громаді?
– Освітній процес у новому навчальному році відбуватиметься в дистанційному режимі, оскільки Білозерська громада входить до зони активних бойових дій. Наразі до навчального року готові дев’ять загальноосвітніх закладів громади. Йдеться про три білозерські ліцеї, Дніпровський, Велетенський, Томинобалківський, Надеждівський, Миролюбівський та Правдинський освітні заклади. Роботу Кізомиського ліцею та Таврійської початкової школи ми, на жаль, вимушені були призупинити. Обидва заклади зазнали значних руйнувань внаслідок ворожих обстрілів. Після влучання авіабомби Кізомиський ліцей майже повністю зруйнований. Проте, в першу чергу на призупинення діяльності закладів вплинули інші фактори. У Кізомиському ліцеї частина колективу разом із директором закладу підозрюється у співпраці з ворогом, а в Таврійській школі катастрофічно бракує учнів. У минулому навчальному році третій клас тут закінчили лише п’ять дітей. Цьогоріч через обмежену кількість бажаючих отримувати освіту у цьому закладі, ми не можемо організувати навчальний процес. Роботу обох закладів призупинено на період дії воєнного стану.

– А як щодо директорів-зрадників із Томинобалківського ліцею та Білозерського №3?..
– Проти них відкриті кримінальні провадження, слідство триває, згодом долю зрадниць вирішить суд. Наразі обов’язки директорів цих закладів виконують їхні заступники з навчально-виховної роботи. Оскільки ці посади конкурсні, сьогодні складно затвердити керівників ліцеїв за визначеною законодавством процедурою.

– Наскільки змінилася чисельність учнів у порівнянні з минулим роком?
– Сьогодні у навчальних закладах громади нараховується 1924 учні. Загальна кількість здобувачів освіти у порівнянні з періодом до війни зменшилася на третину. Близько третини школярів, які продовжують навчатися у наших освітніх закладах, знаходяться наразі на території громади, інша частина – здобуває освіту дистанційно, перебуваючи в інших регіонах України та за кордоном. 1 вересня до наших навчальних закладів зараховано 150 учнів перших класів, до 11 класу перейшли 157 дітей.

– Як вплинуло зменшення школярів на заробіток вчителів, адже освітня субвенція виділяється на кожного школяра?
– Звичайно, він зменшився, але я не можу сказати, що критично. Сьогодні в освітній галузі громади працює близько 250 вчителів, які стабільно отримують заробітну плату. Влітку ми повністю виплатили і відпускні, і оздоровчі. До речі, повністю розрахуватися з освітянами та працівниками культури нам допомогла Білозерська СВА, яка виділила на відповідну мету два мільйони гривень із місцевого бюджету. Станом на кінець серпня жодної заборгованості перед вчителями, працівниками дошкільних та позашкільних освітніх закладів, а також закладів культури в громаді немає.

– Що чекає на позашкілля громади у новому начальному році?
– Враховуючи те, що наша громада знаходиться у зоні бойових дій, ми не можемо відновити роботу цих закладів, тож їхні працівники і далі знаходитимуться на простої та отримуватимуть дві третини від посадового окладу.

– Яка ситуація з матеріально-технічною базою освітніх закладів?
– Сьогодні інвентаризація закладів освіти і культури триває. Ми вже провели її у Таврійському, Миролюбівці, майже завершили у Правдиному. На черзі – інші заклади, де це дозволяє зробити безпекова ситуація.
Стан матеріально-технічної бази закладів освіти і культури різниться, в залежності від певних факторів, зокрема, чи перебували в них окупанти та інтенсивності бойових дій на тій чи іншій території. Якщо взяти до прикладу Таврійське, там дуже сильно пошкоджений дитячий садок. Також суттєвих руйнувань зазнала будівля школи, певний час там не було даху. Майно цих закладів частково збереглося. У Правдинському ліцеї, внаслідок ворожих обстрілів, суттєво пошкоджений фасад та дах, вибиті вікна та двері. Матеріально-технічна база закладу повністю знищена та розграбована. Миролюбівському ліцею в цьому плані пощастило, заклад не пошкоджений, військові проживали там короткий час. Матеріально-технічна база закладу збережена. Приміщення Надеждівського ліцею теж вціліло, але окупанти вивезли звідти частину комп’ютерного обладнання. Схожа ситуація і в Томинобалківському ліцеї. Що стосується білозерських закладів освіти, найгірша ситуація у ліцеї №1, де тривалий час проживали російські військові. Окупанти фактично повністю знищили матеріально-технічну базу закладу. Влітку внаслідок ворожого обстрілу тут був пошкоджений фасад, дах та вибиті вікна. Також внаслідок обстрілу був сильно пошкоджений дах Білозерського ліцею №2.
Більш за все через російську агресію постраждали Велетенський, Дніпровський та Кізомиський ліцеї.


– Чи надходять пропозиції від благодійників щодо допомоги освітнім закладам громади?
– Благодійні організації готові допомагати нам, але головна умова співпраці – припинення активних бойових дій. Маємо попередні домовленості і по облаштуванню укриттів, і по закупівлі обладнання та меблів, і по ремонту санітарних кімнат.
Це все – попереду. Сьогодні для нас головне питання – безпека, тож активно працюємо над обладнанням укриттів у навчальних закладах. Перші у цьому переліку стали Білозерський №1, Миролюбівський та Надеждівський ліцеї. Джерела фінансування на виконання відповідних робіт різні – державна програма, місцевий бюджет, кошти благодійного фонду.
Крім того, в межах державної програми “Пліч-о-пліч”, триває відновлення Правдиного. В рамках ініціативи передбачена і відбудова місцевого ліцею. Сьогодні проект реконструкції закладу на стадії розробки проектно-кошторисної документації.

– А як щодо обладнання для дистанційного навчання? Чи вистачає технічних засобів вчителям та учням?
– На початку окупації директори шкіл “роздали” обладнання освітянам з метою його збереження, тож педагоги використовують його зараз. Крім цього освітяни нашої громади восени 2022 року отримали 100 ноутбуків від фонду Олени Зеленської. Також більшість вчителів мають для роботи власні технічні засоби.
А от учням сьогодні сучасного обладнання бракує. У березні-квітні ми отримали 562 планшетів та хромбуків для дітей від Юнісеф, але цих гаджетів вистачило не всім. На рівні області нам пообіцяли вирішити відповідну проблему, тож очікуємо на добрі новини.


– Наразі йде багато розмов про те, що після припинення активних бойових дій освітні заклади громади можуть оптимізувати, як через руйнації, так і на підставі скорочення кількості учнів…
– Сьогодні про це говорити зарано. Все залежатиме від наслідків війни… Сподіваюся, що мешканці нашої громади, які вимушені були виїхати до інших регіонів країни чи за кордон, повернуться додому і наші школи матимуть достатню кількість учнів. Можу запевнити, що будь-які зміни відбуватимуться з урахуванням громадської думки.

Спілкувалася Наталія Свирида

Наталія Свирида

Статті автора