Ср, 1 Січ 25
4.1°C

У Да’ївський громаді 21 родина отримала житловий сертифікат через “єВідновлення”

Наталія Свирида 26 Січня, 2024

Внаслідок російської агресії у Дар’ївській громаді пошкоджено понад 1000 будинків, частина з яких – повністю зруйнована. Власники таких осель вже отримують житлові сертифікати в рамках державної програми “єВідновлення”.

Про це нашому виданню повідомили у Дар’ївській сільській військовій адміністрації.

“Перш за все, ми налаштовуємо людей впорядкувати документацію на право власності на нерухомість, щоб потім вони змогли швидко подати заявку на грошову компенсацію на відновлення або житловий сертифікат. Після катастрофи на Каховський ГЕС ми виділили з місцевого бюджету 2,5 мільйона гривень, які отримали власники підтоплених осель. За нашою рекомендацією, більшість з людей використали ці кошти саме на впорядкування документації”, – розповідає начальник Дарї’вської військової адміністрації Анатолій Дідур.

Станом на 25 січня 2024 року житлові сертифікати в електронному вигляді отримала 21 родина з Дар’ївської громади. Серед них – Валентина Петрівна Мельничук.
6 червня 2023 року через катастрофу на Каховській ГЕС будинок жінки затопило.
Пенсіонерка згадує, що не очікувала такого стрімкого підвищення рівня води.

“Слухали ми вранці повідомлення про те, що “велика вода” так далеко не піде і до нас не дістанеться. А ми ж на березі Інгульця живемо. Проте вже о 7-ій вечора будинок почало підтоплювати, зробити ми нічого не могли, тож просто поїхали з дому. Вода зупинилася на рівні 2,2 метра, тобто, дійшла майже до стелі, і стояла у будинку 10 днів”, – згадує пані Валентина.


Після повені, як засвідчила експертиза, будинок Мельничуків було зруйновано на 85%. Спочатку житло перевірили сапери, бо водою могло принести російські міни. Волонтери допомогли відкачати воду з підвалів. Потім рятувальники зробили дезінфекцію від грибка, який за 10 днів розповсюдився по кімнатах.

Після підтоплення будинку і втрати всього майна всередині пані Валентина подала заяви до поліції та сільської ради.

“Дар’ївська сільрада дуже допомагала “потопельникам”, як ми себе називали, на всіх етапах збору документів. 68 власників будинків, які постраждали від повені, об’єдналися в групу у соцмережах, де обговорювали всі питання щодо отримання компенсації з адміністрацією.
Постраждалі від повені отримали від сільради по 10 тис. грн допомоги та по 5 тис. грн – від Херсонської ОВА. Також до нас у село у цей час приїжджали благодійні фонди і допомагали, чим могли: продуктами, матрацами, подушками, ліжками, будівельними матеріалами”, – розповідає дар’ївчанка.

Згодом Валентина Петрівна вирішила спробувати подати документи на державне відшкодування власникам пошкоджених будівель через “єВідновлення”. Заявку на це треба було заповнити у застосунку “Дія”.

“У мене вийшло з першого разу, тому що всі документи були в порядку – і на будинок, і на землю. Почали це робити і мої постраждалі земляки. Знову ж таки допомогла Дар’ївська сільрада: з Миколаєва були запрошені спеціалісти, які за потреби оформлювали людям необхідні техпаспорти та інші документи”, – ділиться пенсіонерка.

Валентина Петрівна з чоловіком подали документи на сертифікат про отримання фінансової компенсації, тому що вирішили не відновлювати зруйнований водою будинок, а купити новий у Миколаєві, де живуть їхні діти та онуки. В той же час односельці родини, будинки яких зазнали менших руйнувань, подавалися у “Дії” на отримання грошової допомоги на відбудову.

“Я 10 жовтня 2023 року, напевно, першою з Дар’ївки, отримала сертифікат на 1 млн 197 тис грн. 5 років він має силу, але угоди з купівлі, домовленості з нотаріусом, треба вже починати робити зараз. Так що шукаємо маленький будиночок або квартиру, щоб мати все-таки своє житло. Також нашій родині відшкодувала держава за врожай, який було знищено водою на підтопленій землі”, – розповідає власниця житлового сертифікату.

Програма “єВідновлення” стартувала на початку травня 2023 року, а вже із серпня розпочався прийом заявок на компенсацію за житло, знищене в результаті військових дій. Середня сума компенсації – близько 2 млн грн. З грудня люди почали отримувати виплати на капітальний ремонт з максимальною сумою до 500 тис. грн в залежності від типу житла. З січня 2024 року планується почати виплати компенсацій тим, хто відремонтував своє житло за власний рахунок.
Нприкінці 2023 року в Україні було видано понад 1600 таких сертифікатів на загальну суму понад 3 млрд грн.

Олена Бджола

Наталія Свирида

Статті автора