Сб, 4 Січ 25
7.4°C

Відбудова Херсонщини: чи є надія повернутися додому?

Наталія Свирида 28 Січня, 2024

Надія Василівна Панасенко приїхала до Правдиного на початку 80-х років. Жінку запросили на роботу до місцевого радгоспу на посаду зоотехніка. Трудовій міграції посприяла можливість мати власне житло, яке безкоштовно отримували працівники господарства.
Протягом багатьох років Надія Василівна, разом зі своєю родиною, облаштовували
будинок, купували меблі, впорядковували присадибну ділянку. Майже все робили
власноруч. Великих статків не мали, проте на скромне сільське життя ніколи не
нарікали.


Батьківська хата гостинно приймала дітей та онуків, які збиралися на сімейні свята. Надія Василівна разом із чоловіком мріяли про спокійну і тиху старість у Правдиному. Але через російську агресію пенсіонери залишилися безхатченками, а діти розлетілися по світах, рятуючись від війни…
У березні 2022 року, під час окупації Білозерської громади, Панасенкам довелося
виїхати до Херсона. Залишатися у селі було смертельно небезпечно. На початку війни територія Правдинського старостату опинилася у зоні активних бойових дій. Російські військові катували та вбивали місцевих мешканців, розстрілювали з танків будинки, грабували оселі та не допускали до села екстрені служби. Людям самотужки доводилося гасити пожежі та надавати пораненим першу медичну допомогу.
У Херсоні на той час було значно спокійніше, якщо не враховувати присутність
окупантів…
29 серпня 2022 року до Надії Василівни подзвонили односельці та повідомили страшну новину: “Надю, твій будинок згорів…”.

“Сусіди не змогли врятувати оселю, адже гасити вогонь просто було нічим. Внаслідок постійних обстрілів у селі були знищені усі комунікації. Очевидці пожежі розповіли, що у наш будинок поцілив снаряд. Коли вогонь охопив дім, до подвір’я на БТР під’їхали російські військові. Постояли, подивилися, поки впав дах, і поїхали далі…
Важко передати словами мій емоційний стан. Я намагалася відганяти від себе думки про будинок, щоб просто не збожеволіти. Заспокоювала себе, як могла, адже боялася, щоб не стався ще один інсульт. Думала, що час лікує, але виявилося – навпаки…”, – ділиться Надія Василівна.

Після звільнення Білозерської громади у Правдиному розпочалася відбудова. В рамках державної програми “Пліч-о-пліч” за старостатом закріпили Полтавську обласну військову адміністрацію. У відновленні пошкодженого житла місцевим мешканцям допомагають і численні волонтерські організації. Проте йдеться лише про поточний ремонт, а от за будівництво “з нуля” поки що ніхто не береться.
Сьогодні Надія Василівна з чоловіком винаймають квартиру в Херсоні. Подружжя
майже втратило надію на повернення до Правдиного, про що мріють з весни 2022
року…

Що гальмує процес відбудови?

За словами старости Правдиного Любові Василівни Шевченко, відбудова повністю
зруйнованого приватного житла – дуже болюче питання для місцевих мешканців, які лишилися без даху над головою. Наразі немає чіткої відповіді на питання, коли саме буде вирішена ця проблема, оскільки територія старостату входить до зони активних бойових дій.

“Внаслідок російської агресії у Правдиному пошкоджено 380 будинків, ще 44 –
повністю знищені. Від деяких осель залишився лише фундамент. Більшість власників такого майна виїхали за межі громади. На превеликий жаль, сьогодні вони не можуть отримати допомогу на відновлення житла ні від держави, ні від волонтерів. Звісно, це дуже боляче, коли ти знаєш, що сусіди перекрили дах чи замінили вікна та двері, а в тебе немає можливості повернутися додому… Я часто зверталася із питанням щодо допомоги людям відповідної категорії до представників громадських організацій. Останні пояснювали, що можуть допомогти лише на поточний ремонт і то лише житлових приміщень. Якщо наприклад в людини згорів будинок, але можна обладнати під житло літню кухню, яка вціліла, власник не може отримати кошти від благодійників на ремонт цієї кухні, оскільки споруда не вважається за документами житловою”, – розповідає староста.

В той же час Любов Василівна не втрачає надію, що з покращенням безпекової
ситуації дійде черга і до власників зруйнованого житла – чи то отримати грошову
компенсацію через “єВідновлення”, чи то сертифікат на придбання нового житла.
Сьогодні староста закликає мешканців громади – впорядкувати документацію на
нерухомість, яка буде необхідна для оформлення виплат. Відсутність документів на право власності на нерухомість, які необхідно виготовити або відновлювати – основна проблема власників пошкодженого чи зруйнованого житла.
Загалом, за інформацією Білозерської СВА, станом на січень 2024 року за програмою “єВідновлення” прийнято 1 244 заяви від мешканців пошкодженого майна, обстежено 805 об’єктів та складено 783 акти. Проте наразі розгляд документів призупинено через перебування громади у зоні активних бойових дій.

Не все пропало
Подібні проблеми з відновленням пошкодженого та зруйнованого житла мають і
мешканці сусідньої Станіславської громади. Як повідомили у місцевій військовій
адміністрації, внаслідок ворожих обстрілів у громаді пошкоджено 1186 житлових
будинків.

Відновлення осель сьогодні здійснюється в основному завдяки співпраці з благодійними фондами та міжнародними організаціями, а також за рахунок коштів сільського бюджету. Йдеться зокрема про такі організації як “ACTED” , “Save the children”, “CORE”, “Проліска”, “Ранок Відродження”, “Людина в біді”, “БФ Щедрик” та МНО “ZOA”.
Наразі відповідну допомогу отримують лише ті, у кого пошкоджене житло, проте
позитивні зрушення є і для власників зруйнованих осель.

“У грудні два домогосподарства з Олександрівки подали заяви на отримання
сертифікатів для придбання іншого житла. Їхні сертифікати вже сформовані. Можу сказати, що суми по сертифікатах наразі доволі вагомі. Наприклад подружжя літнього віку отримало сертифікат на суму 1,5 мільйона гривень. Їхній зруйнований будинок мав площу у 80 квадратних метрів. Строк дії сертифікату – 5 років. Одна з основних вимог для отримання сертифікату – господарі мають відмовитись від права власності на зруйнований будинок в Олександрівці. І вони погодились, тому що планують придбати житло біля своїх дітей в іншій області” , – ділиться староста Олександрівки Наталія Каменецька.

Активний процес відбудови триває наразі у селі Посад-Покровське, що входить до
складу Чорнобаївської громади. Населений пункт на межі Миколаївської області був майже повністю знищений окупантами. У квітні 2023 року Посад-Покровське увійшло до державної експериментальної програми з відбудови. За словами старости села Сергія Кулаковського, у серпні 2023 року почалося відновлення перших 5 будинків на вулиці Дєдуха. До першої черги програми увійдуть 120 осель площею від 50 до 140 квадратних метрів. Також підрядники на сьогодні демонтували 70 зруйнованих будинків на 12 вулицях. Наразі вже вириті котловани під фундамент для нових осель.


Тимчасовим прихистком для тих, хто втратив житло у Посад-Покровському стали
модульні будинки. Таких у селі встановили 11. Крім того, у Чорнобаївській громаді
реалізується проєкт із будівництва модульного містечка для ВПО, будинки яких були зруйновані. Тут зможуть мешкати 360 осіб. На проведення монтажних робіт з
обласного бюджету витратять 12,7 млн грн. Житлові приміщення у модульному
містечку будуть обладнані меблями, санвузлами, душовими кімнатами. Також там
облаштують системи опалення, електро- і водопостачання.
В рамках програми “єВідновлення” грошову компенсацію почали отримувати
мешканці населених пунктів Дар’ївської громади. За словами начальника місцевої
військової адміністрації Анатолія Дідура, загальна сума виплат наразі перевищує 16 мільйонів гривень, які передбачені для 98 родин. 21 власник зруйнованого житла вже мають згенеровані житлові сертифікати.

“Наш будинок знаходився на останній вулиці у селі, неподалік річки Інгулець. Ми до кінця не вірили, що велика вода може дістатися до нашої оселі. Згодом зрозуміли, наскільки катастрофічна ситуація. Будинок затопило по самий дах. Ми з чоловіком п’ятнадцять років облаштовували оселю, зробили сучасні ремонти, добудували велику кухню та вітальню. Після підтоплення нічого не лишилося, бо стіни були з каменю та глини, а всередині обшиті гіпсокартоном. Все це змила вода. Відновлювати просто було нічого”, – згадує про пережите Ольга Єфемчук із Федорівки.

Будинок дістався жінці у спадок від батьків. Ольга вчасно оформила на майно усі
документи, тож потім не мала клопоту при реєстрації заяви на допомогу.

“Документи на “єВідновлення” я подала у вересні, а наприкінці грудня ми вже
отримали житловий сертифікат в електронному вигляді на суму в 1,2 мільйони
гривень. Тепер підшукуємо варіанти, де можна придбати житло. Дуже хотілося б повернутися додому, але наразі такої можливості, на жаль, немає”, – говорить
багатодітна мама.

До речі, кошти на ремонт житла в рамках “єВідновлення” отримала і старша донька Ольги. Її оселя також була підтоплена, але не так катастрофічно, як батьківська хата.

Загалом, внаслідок російської агресії, у Дар’ївській громаді пошкоджено більше 1
тисячі будинків.

Позитивний досвід Київщини
Надію на відновлення зруйнованої інфраструктури Херсонщини дають успішні
приклади відбудови в інших регіонах України. Так, за інформацією Київської обласної військової адміністрації, у грудні 2023 року жителям Київщини погодили виплату майже 800 мільйонів гривень компенсації на ремонт пошкодженого житла за державною програмою “єВідновлення”.
Наразі мешканці Київській області подали майже 11,8 тис. заявок. Із них уже схвалені майже 7,4 тисячі. Решту звернень ще опрацьовують відповідні комісії.
З липня 2023 року в області вже подано понад 2 тисячі заявок у 24 громадах на
отримання безготівкових сертифікатів. 419 із них отримали позитивне рішення на
загальну суму компенсацій понад 1,4 млрд грн. Загалом із 28 тис. об’єктів,
пошкоджених внаслідок російської агресії, відновлені понад 15 тисяч.

Чому це важливо?
За інформацією Херсонської ОВА, наразі на правобережній частині Херсонщини
залишилася третина населення. Ця цифра різниться, в залежності від наближеності громад до лінії фронту.
Представники обласної та місцевої влади закликають евакуюватися жителів населених пунктів, які майже щодня страждають від ворожих обстрілів. Але чи повернуться сюди люди працездатного віку після стабілізації ситуації, щоб відновлювати свої громади та розвивати економіку регіону?
Більшість тих, хто виїхав, налаштовані повернутися додому, якщо буде можливість
відновити пошкоджені оселі та працюватимуть заклади соціальної сфери.
Протягом 2023 року полтавські будівельники відновили у Правдиному більше сімдесяти приватних осель. У планах на 2024 рік – відбудова ліцею, дитячого садка, ФАПу, сільради, а також двох закладів культури. Крім того, наразі розпочався процес виготовлення проектної документації на відновлення інших осель, серед яких і ті, що були повністю зруйновані. Успіх вирішення цього питання залежатиме від фінансування з держбюджету.

Наталія Свирида,

Елла Петренко

Наталія Свирида

Статті автора