Чи є перспектива відбудови шкіл на Херсонщині?
Відновлення навчальних закладів, зруйнованих через російські обстріли, сприятиме поверненню родин до Херсонської області. Про це заступник очільника ОВА Антон Самойленко розповів кореспондентам виданню МОСТ.
За словами посадовця, насамперед питання відбудови у громаді вирішують місцеві мешканці. Наприклад, Іванівку Високопільської громади допомагає відновлювати Черкащина. У селі є школа на 300 учнів, однак у населеному пункті наразі живе 60 школярів. Якщо до закладу освіти ходить менше 100 дітей, то вчителі мають отримувати зарплатню з місцевого бюджету, проте коштів на це у громаді немає. Тим не менш, жителі Іванівки наполягають на тому, що їм потрібна функціонуюча школа.
“До Іванівки завітало керівництво Херсонщини, представники Черкащини та заступник керівника Офісу Президента України Олексій Кулеба. Можновладці вирішили, що якщо відкрити в Іванівці навчальний заклад, то у села будуть перспективи – наприклад, додому повертатимуться люди, що евакуювались через військові дії та окупацію”, – повідомляє Самойленко.
Завдяки такому рішенню Черкаська область додатково виділила 15 млн грн на відновлення школи. Ремонт закладу освіти наразі триває, у ньому також облаштовують укриття. Школу планують відкрити 1 вересня. Кошти на її роботу будуть виділяти з обласного бюджету.
“Якщо не працювати на перспективу, то можна сказати людям: “Виїжджайте з Херсонщини. Виїжджайте з України. Тут немає і не буде ніяких перспектив. Нічого не варто чекати”. Але це буде неправильно. Розвинені країни борються за кожну людину. А чому для нас 60 дітей – недостатньо для відкриття в селі школи?” – задається питанням заступник очільника ОВА.
У Високопіллі є лікарня, про відбудову якої йдуть дебати. Поки що з бюджету не можуть виділити кошти на відновлення роботи такого великого об’єкту. Однак гроші на подібні проєкти надають благодійні організації. Донори мають системи оцінювання ситуації та потреб, ведуть підрахунок кількості мешканців, дивляться на пріоритети.
Обласна влада підготувала вже 36 проєктів та презентаційні матеріали для іноземних партнерів, у яких йдеться про ремонт навчальних та медичних закладів, ЦНАПів, двох мостів, доріг та інших об’єктів.
“Ми ці проєкти пропонуємо донорським організаціям. Так, нещодавно Фонд Говарда Баффета оголосив, що придбає бомбосховища для шести шкіл в області. Є й інші проєкти, фінансування яких погоджено або погоджується. Поки нам не відмовляють в допомозі. Якщо буде продовжуватися відбудова, люди на Херсонщину повертатимуться. Але, повторюся, тільки за бюджетні гроші це зробити неможливо”, – розповів Антон Самойленко.
Якого розміру будуть заклади освіти та медустанови після відбудови, поки що неможливо спрогнозувати.
“Щодо закладів охорони здоров’я, то у нас є управління медицини. Воно має бачення щодо кількості потенційних пацієнтів на тій чи іншій території. Тобто це все узгоджується”, – каже пан Антон.
Пріоритетом на Херсонщині є відновлення домівок місцевих мешканців. Далі все залежить від ситуації. Наприклад, у Високопіллі працюватиме не така величезна лікарня, як раніше, у Великоолександрівці – одна школа замість двох, а в Калинівці – дитсадок та школа на базі інтернату, в якій ще необхідно облаштувати укриття. Питання опрацьовують у громадах, а потім на основі цього розробляють плани та формують портфоліо.
“На 1 вересня ми зможемо запустити не більше, ніж 11 об’єктів. Ми вже це порахували. Щось будемо проєктувати далі. Щось після нас будуть проектувати. Відновлення буде йти”, – повідомив посадовець.