Сб, 4 Січ 25
7.4°C

За які медпослуги українцям доведеться платити і коли

Ella 12 Листопада, 2017

За які медпослуги українцям доведеться платити і коли розповдає Вікторія Тимошевська, директор Програмної ініціативи “Громадське Здоров’я” Міжнародного фонду “Відродження”.

В оновленій системі охорони здоров’я вісім базових медичних послуг будуть безкоштовними. Пояснюємо, як відбуватиметься перехід на нові правила.

19 жовтня парламент прийняв медреформу, яка передбачає що з часом частина медичних послуг для українців будуть офіційно платними, а частина – ні.

Безкоштовним для пацієнта будуть вісім видів медичних послуг, які увійдуть до “гарантованого пакету”, а саме послуги:

  • екстреної медичної допомоги;
  • первинної медичної допомоги;
  • вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги;
  • третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги;
  • паліативної медичної допомоги (допомога смертельно хворим та їх родичам);
  • медичної реабілітації;
  • медичної допомоги дітям до 16 років;
  • медичної допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами.

Перехід на нові правила оплати відбуватиметься поступово.

Капітаційний тариф (єдиний тариф у розрахунку на одного громадянина) на первинну меддопомогу вже в наступному році складе 370 грн на рік за працездатну особу 18-65 років, для осіб віком до 18 та після 65 грн років – 740 грн на обслуговування у сімейного лікаря. Тариф покриває консультації, основні аналізи, направлення до інших спеціалістів.

Тарифи на спеціалізовану медичну допомогу (вторинний і третинний рівень) уряд має розраховувати до 2020-го року, з урахуванням напрацювань пілотного проекту з Національною Академією медичних наук України (НАМНУ).

Експеримент полягає у тому, що держава поступово відходить від фінансування Академії напряму, і починає закуповувати у її провідних наукових інститутів конкретні медичні послуги за визначеними тарифами.

Ці тарифи не для оплати пацієнтами.

Це будуть тарифи, за якими платитиме держава за кожен конкретний випадок захворювання або проведену процедуру Академії. Тому якщо навіть тариф буде високим, то це насправді добре – він реально відображатиме вартість процедури та дозволить уникнути випадків, коли пацієнтам кажуть, що держава за вас платить 100 грн за операцію, а неформально потрібно ще доплатити 3000 грн.

З 2020-го року гарантований пакет медичних послуг буде визначатися щороку в процесі підготовки проекту держбюджету.

Частина медпослуг, вартість яких буде розрахована в рамках експерименту, можуть увійти до гарантованого пакету. Але будуть і послуги, які оплачуватиме пацієнт. Перелік послуг, які покриватиме держава, залежатиме від фінансових можливостей бюджету.

 

VoxConnector спеціально для Білозерка.Інфо