Нд, 29 Гру 24
1°C

Тетяна Вязникова: тендітна українка, яка вчить рятувати життя

Наталія Свирида 13 Березня, 2024

Херсонська обласна військова адміністрація спільно з центром SAMPLE продовжує проводити навчання з першої домедичної допомоги для жителів області.

Про деталі проекту нашому виданню розповіла засновниця та інструкторка SAMPLE Тетяна Вязникова.

“Я вже рік працюю радницею керівника Херсонської ОВА, розвиваючи якраз напрямок надання домедичної допомоги. Центр SAMPLE був створений ще у квітні 2021 року в Миколаєві. Вже тоді я розуміла важливість цієї справи», – ділиться пані Тетяна.

У центрі SAMPLE миколаївців і досі вчать рятувати життя та стабілізувати стан постраждалих до приїзду швидкої допомоги з акцентом саме на практичні відпрацювання.  А завдяки реалізації проекту “Я врятую” відповідні навички отримують і мешканці Херсонщини.

“На даний момент вже 400 людей отримали від нас практичні алгоритми дій при наданні домедичної допомоги, зупинці кровотечі та тампонуванні ран”, – розповідає активістка.

Заняття проходять у безпечних укриттях як у Херсоні, так і в сільських громадах. До прикладу, на навчання вже кілька разів збиралися групи у Чорнобаївській та Станіславській громадах.

“Особливо важливе проведення курсів для комунальників Херсонщини. Це люди, які, по суті, на “передовій” і дуже часто потрапляють під російські обстріли. Якщо вони зможуть надати першу медичну допомогу собі або колегам, то це просто чудово”, – говорить засновниця SAMPLE.

Тетяна Вязникова наголошує: головне досягнення проєкту “Я врятую” – це здобуті людьми практичні навички.

“Можна сто разів подивитися відповідне відео у YouTube, але краще прийти і спробувати зробити практично, на манекені, з інструктором. У групу набираємо до 10 людей. Навчання проходить з використанням якісних матеріалів та манекенів (джгутів САТ, Israeli bandage, Манекенів Laerdal Little Anna QCPR та ін.). Його проводять сертифіковані інструктори з домедичної допомоги, постійно вдосконалюємо свої навички, проходимо курси з підвищення кваліфікації”, – наголошує пані Тетяна.

Також інструктори SAMPLE можуть навчити і базовим реанімаційним заходам для порятунку дорослої людини.

“Кожен вмотивований житель Херсонщини може з нашою допомогою опанувати навички, які збільшують шанси на порятунок людського життя. Наші курси безкоштовні.
За потреби ми забезпечуємо колективи підприємств, банківські відділення та комунальників аптечками з усім необхідним. Особливо, коли вони працюють на виїздах і є висока вірогідність потрапити у надзвичайні ситуації”, – говорить організаторка навчань.

За словами пані Тетяни, люди приходять на подібні курси з різним рівнем знань.

“Хтось щось знає, теоретично, більш за все. У людей немає впевненості, що вони зможуть при потраплянні у критичну ситуацію виконати потрібні дії. Ми заспокоюємо: працюємо за алгоритмами МОЗ. У наказі міністерства від 9.03.2022 № 441 “Про затвердження порядків надання домедичної допомоги особам при невідкладних станах” все детально прописано”, – зазначає Тетяна Вязникова.

Багато хто проходив курси від SAMPLE, а потім повернувся повторно, щоб вдосконалити свої навички.

“Дуже приємно, коли дякують. Це надихає продовжувати діяльність, приємно відчувати свою користь. Спеціалісти комунальних служб у Херсоні спочатку скептично ставилися до навчань. Думали, як така маленька дівчинка, як я, може чомусь навчити здорових чоловіків. Але згодом  недовіра танула…”, – ділиться Тетяна.

Після проходження курсів “Я врятую” його учасники отримують сертифікати, які потрібно оновлювати раз на рік. Постійні тренування у наданні першої допомоги дуже важливі, не можна отримати ці навички на все життя.

Тетяна Вязникова згадує, що спочатку і сама почувалася невпевнено, коли зайнялася вивченням домедичної допомоги. Але з накопиченням практичного досвіду все стало на свої місця.

“Я взагалі не думала, що колись буду інструкторкою з домедичної допомоги і зможу таке робити. Але, попри страх, я відкрила в собі “рятувальницю”. Тепер можу навчити цьому інших людей”, – з почуттям гордості за свою справу говорить активістка.

Пані Тетяна дає поради щодо припинення неконтрольованих кровотеч, які є причиною №1 високої смертності внаслідок травм. Перш за все, необхідно зупинити кровотечу, щоб поранений не втратив критичну кількість крові до приїзду швидкої допомоги. Йдеться про правильне накладання джгута або, за його відсутності, прямий тиск на рану, яку треба закрити тканиною. Також рану можна затампонувати (заповнити) чистою тканиною, після чого знову ж таки тиснути на неї.

Тетяна Вязникова завжди має при собі найпростішу базову аптечку, якою рекомендує запастися кожному. До неї входять медичний турнікет для зупинки кровотечі, засіб для тампонування (бажано гемостатичний), “ізраїльський бандаж” – сучасний перев’язувальний пакет, який створює постійний тиск на рану та зупиняє більшість кровотеч.

”На мою думку, кожна свідома людина повинна пройти курси з надання домедичної допомоги і отримати практичні навички. Таким чином ми формуємо безпечне середовище. Ви зможете врятувати чиєсь життя в критичній ситуації, а хтось ваше”, – наголошує Тетяна.

Курс “Я врятую” можна замовити для колективів підприємств, організацій чи збірних груп у будь-якій громаді Херсонщини.

Якщо ви також хочете опанувати навички домедичної допомоги – реєструйтеся на курси “Я врятую” та заповніть анкету за посиланням.

”Я врятую” оснований на міжнародному курсі від Американської Колегії Хірургів по контролю кровотеч. За 4 години можна навчитися правилам поведінки на місці надзвичайної ситуації та визначенню ознак масивної зовнішньої кровотечі. Учасників курсів навчають зупиняти кровотечі за допомогою пов’язки, що тисне, та кровоспинних джгутів різного типу (джгут Есмарха, стрічкові джгути (типу SWAT), джгути-турнікети (типу САТ), вузловий джгут або вузловий турнікет (типу SAM)). Також важливими знаннями стане вміння стабілізувати положення пораненого.
Олена Бджола

 

 

Наталія Свирида

Статті автора