Як отримати та використати житловий сертифікат?
Ті, хто втратив свій будинок або квартиру внаслідок російської агресії, мають можливість за допомогою житлового сертифіката придбати нове житло.
Про механізм роботи документа розповіла Всеукраїнська благодійна організація «Українська Фундація Правової Допомоги».
Заявка на компенсацію пошкодженого чи зруйнованого житла подається через застосунок “Дія” або у паперовій формі через ЦНАП, орган соціального захисту населення або нотаріуса. Далі її розглядає комісія і, якщо вона приймає позитивне рішення, то сертифікат можна знайти у “Дії” в розділі “Послуги” – “єВідновлення” – “Сертифікати на виплату”.
Щодо придбання квартири чи іншого житлового приміщення, будинку садибного типу, садового або дачного будинку існують обмеження. Житловий сертифікат не можна використати, якщо
1) щодо замовника будівництва порушено провадження у справі про банкрутство;
2) замовник будівництва перебуває у стані припинення шляхом ліквідації;
3) у замовника будівництва відсутнє право на виконання будівельних робіт на відповідному об’єкті.
Житло не можна придбати на окупованих територіях та у громадах у зоні активних бойових дій.
Після вибору нової нерухомості треба через нотаріуса, ЦНАП, органи соцзахисту населення або «Дію» відправити до Мінінфраструктури звернення про його фінансування. У зверненні потрібно вказати:
– відомості щодо житла та попередньо узгоджену з власником ціну;
– дані житлового сертифіката (номер та дата, сума компенсації);
– ваш номер телефону, поштову або електронну адресу.
Після того, як було прийнято рішення про компенсацію, протягом 30 днів необхідно використати житловий сертифікат.
Договір про придбання об’єкту нерухомості потрібно засвідчити у нотаріуса. Фахівець перевіряє наявність факту державної реєстрації припинення права власності отримувача компенсації на знищену через повномасштабну війну нерухомість. Адже для того, щоб скористатись житловим сертифікатом, від пошкодженого або знищеного житла потрібно відмовитись, тобто приєднатися до договору про відступлення державі права власності на попереднє майно, знищене через російську агресію.
Також нотаріус:
– накладає заборону відчуження придбаного житла на п’ять років;
– вносить відомості в Реєстр пошкодженого та знищеного майна: реквізити підписаного договору про придбання житла, банківські реквізити продавця для оплати, вартість житла, суму для оплати за житловим сертифікатом, ім’я та прізвище продавця об’єкта нерухомого майна.
Продавець нерухомості отримує кошти протягом 5 робочих днів з того моменту, як нотаріус вносить дані у Реєстр.
- У Білозерській громаді продовжуються громадські обговорення стосовно перейменувань вулиць. Вони триватимуть до 29 березня. Вулицям у населених пунктах Білозерка, Зорівка, Берегове, Томина Балка, Новодмитрівка, Дніпровське, Миролюбівка та Кізомис пропонують дати нові назви.
- Родини у Музиківській громаді отримали тверде паливо. 266 кубометрів дров роздали 133 родинам. Допомогу доставив Благодійний фонд “Схід SOS”.
- ВПО зможуть отримати субсидію на орендоване житло. Проєкт вступить у дію у червні та реалізовуватиметься протягом 2 років. Розмір субсидії залежатиме від кількості осіб у родині, яка орендує житло, доходів домогосподарства.