Сб, 28 Гру 24
1.5°C

Як громади Білозерщини висвітлюють свою діяльність: аналіз сайтів

Lu Pohribna 16 Серпня, 2024

Задовго до повномасштабного вторгнення громади Білозерщини з різним успіхом стали на шлях прозорості та підзвітності – запустили сайти, створили сторінки в соціальних мережах, опробували сучасні підходи для інформування та залучення громадян. В цьому громадам допомагали і програма ДОБРЕ, і регіональне відділення АМУ, і U-LEAD, і безліч громадських організацій. А підштовхували до змін активісти, небайдужі спеціалісти місцевих рад, опозиційні депутати, зміни у законодавстві та сучасні тенденції, які вимагали від громад відкритості. 

Повномасштабна війна триває вже третій рік, повносправне місцеве самоврядування на Херсонщині замінили військові адміністрації. Одні змогли зберегти позитивні напрацювання разом зі “старими” командами, інші починають з нуля, а хтось може і ховатися за пом’якшеннями, які дає воєнний стан. Залишається відкритою дискусія щодо коректності публікувати локальні новини і чи не приманюють вони ворога до активних громад. Але ця дискусія точно не відміняє вимог чинного законодавства щодо обов’язкового оприлюднення бюджетних та інших соціально важливих питань.

Тож онлайн-медіа “Білозерка.Інфо” вирішило дослідити, наскільки зручними є офіційні сайти Білозерської, Чорнобаївської, Станіславської, Музиківської та Дар’ївської громад та як саме місцева влада веде комунікацію з місцевими жителями та потенційними виборцями.

 Моніторинг відбувався протягом 12-14 серпня

Білозерська громада

В інтернеті у Білозерської громади є офіційний сайт селищної ради та профіль в фейсбуці військової адміністрації. Сайт ледь живий, хоч і досить зрозумілий, має різноманітні тематичні розділи, що зручно для користувача. Є кілька розділів якісно заповнених ще у довоєнний період – інвестиційні пропозиції, ЦНАП, перелік комунальних підприємств тощо. Але всі вони явно втратили свою актуальність та не переглядались.   

В стрічці новин дві публікації датовані 2024 роком – про зміну тарифу на водопостачання та про розробку Програми комплексного відновлення території. Далі бачимо новини ще 2022 року. В розділі сайту “Нормотворча діяльність” опубліковано три розпорядження начальника селищної військової адміністрації на цю ж тематику. Закрадається думка, що Програму комплексного відновлення території громаді допомагає розробити організація,  націлена на прозорість та підзвітність, але поки на загальний стан речей в громаді це не вплинуло.

Розділ “Бюджет” також порожній. Нагадуємо, що військові адміністрації, так само як і місцеві ради,  зобов’язані публікувати бюджетні рішення та їх проєкти. Ні цільових програм, ні звітів про виконання бюджету, ні актуальної ПСЕР на офіційному сайті ви не знайдете.

Більш активну інформаційну роботу Білозерської ВА веде на своїй сторінці у Фейсбуці. Тут можна знайти частину розпоряджень, зокрема і про бюджет на 2024 рік (але без змін до нього), про податки та збори на наступний рік, перейменування вулиць, заборони виносної торгівлі тощо. Але Фейсбук не найкраща платформа для опублікування та збереження рішень, адже їх неможливо систематизувати, організувати правдивий пошук чи оперативний доступ. 

“Фінансовому відділу Білозерської селищної ради оприлюднити розпорядження всіма доступними способами із використанням технічних засобів електронної комунікації” – зазначено в оприлюдненому у фейсбуці розпорядженні начальника СВА “Про встановлення ставок та пільг зі сплати земельного податку на 2025 рік”, але певно спеціалісти цього відділу не мають доступу до офіційного сайту громади і не змогли ним скористатися для виконання цього доручення. 

У соцмережах військова адміністрація розміщує подяки за отриману гуманітарну допомогу, “обов’язкові” публікації від державних органів, корисну інформацію про можливості для ВПО чи родин військовослужбовців, рідше з’являються пости про спільні проєкти з донорами, громадськими організаціями чи партнерськими громадами. За загальними текстами, які розміщують всі громади втрачається обличчя саме Білозерської громади та її героїчних людей.

Станом на 12.08 можливість прокоментувати публікації частково обмежена. Відповідно обмежена і готовність місцевої влади чути людей, відповідати на запитання, реагувати на пропозиції чи критику. Але коментарі і питання є, на частину з них є відповіді, частина прямих питань залишилися без реакції.

 

Чорнобаївська громада

Чорнобаївська сільська рада зберегла свою команду, адже керівником військової адміністрації став сільський голова Іван Дудар. В інтернеті громада представлена сайтом, офіційною сторінкою сільської ради у Фейсбуці, сторінкою військової адміністрації та ще безліччю сторінок різних відділів, бібліотек, клубів тощо. 

Сайт наповнений інформацією і здається вже адаптований до військових реалій. Є окремі інформаційні розділи пов’язані з пошкодженим житлом, воєнним станом, фінансовою допомогою громаді, адресами укриттів та багато іншого. 

Стрічка новин сайту регулярно наповнюється – офіційні та партнерські публікації, привітання до загальнодержавних свят, локальні конкурси,  можливості для активних жителів та спогади про загиблих. У галереї є свіжі фото, по яким можна побачити непрості реалії життя громади. 

Є розділ “Бюджет”, що дуже зручно та корисно для сприйняття, але він не до кінця заповнений і хаотичний. Знайти рішення про бюджет на 2024 чи на 2023 можливо. Зміни до бюджету не опубліковані або вони в непередбачуваному місці, тож  їх неможливо знайти без окремої мапи. Бюджет на 2024 рік має всі додатки та пояснювальну записку, але станом на серпень 2024-го нічого не говорить про реальний стан справ у фінансах, адже після цього громада розподілила вільний залишок коштів 2023 року та ще неодноразово отримувала кошти від держави (наприклад, відповідно до розпорядження КМУ від 23 лютого 2024 р. № 148-р. громада отримала додаткові 12 млн 585,6 тис. грн). Обсяг та розподіл цих коштів без запиту на публічну інформацію місцевий житель вже знайти не може. 

У розділі Накази Чорнобаївської СВА станом на 12 серпня опубліковано 10 документів, нумерація останнього документу – 943. Ще кілька розміщено в інших розділах – Ставки податків та інформація від Державної податкової служби, План розвитку та Координаційні ради. Але навіть враховуючи це загальний відсоток оприлюднених документів не високий. Інформації явно бракує… Тому в Чорнобаївської сільської ради чи то військової адміністрації попереду ще тривалий шлях до комунікації з місцевими жителями та до прозорості своєї роботи.

На сайті можна ввімкнути режим високої контрастності, що є актуальним для людей з вадами зору. А через Gromada.org.ua-бот можна підписатися на новини із сайту у Вайбері чи Телеграмі

Фейсбук сторінка жива та динамічна. Звичних репостів з офіційних сторінок Президента, ОВА і так далі – обмежена кількість. Або вони збалансовано розбавляються  місцевими подіями – звітом поліцейських офіцерів громади, фотографіями з різноманітних навчань команди сільської ради, гуманітарною допомогою чи наданням адміністративних послуг. Гарно працюють і репости з інших сторінок населених пунктів громади та місцевих установ. Переглядаючи стрічку новин розумієш, яка саме це громада і що тут відбувається. Коментарів небагато, часто про доцільність чи недоцільність оприлюднення інформації, адміністратори сторінки в дискусії не вступають.

На своїй сторінці громада публікує інформацію про загиблих захисників, на яку активно реагують читачі. Меморіалізація пам’яті навіть у віртуальний спосіб важлива для українців, тому громаді варто продовжувати цю роботу.

На фейсбук-сторінці військової адміністрації зупинятися не будемо, адже вона дублює інформацію зі сторінки сільської ради. 

Станіславська громада

В інтернеті Станіславська громада представлена сайтом та групою у фейсбук. Сторінка Станіславська сільська територіальна громада не активна ще з вересня 2023 року. Начальник військової адміністрації Олександр Бабуцький активно свою сторінку не веде, останні “робочі” фото датуються липнем 2023 року

Сайт громади сучасний та естетичний, розроблений в рамках співпраці з програмою ДОБРЕ на платформі ДОСВІТ. Є зручна можливість відключати непотрібні блоки та рухати розділи згідно з пріоритетами громади. У розділ “Бюджет” автоматично “підтягуються” всі необхідні рішення, що дуже зручно для пошуку та розуміння змін. Є можливість переключитися в режим високої контрастності для людей із порушенням зору. 

Розділ “Новини” наповнений інформацією, яку ми, здається, вже всі бачили на сайтах та сторінках попередніх двох громад. Важко знайти хоч одну унікальну публікацію пов’язану з життям Станіславської громади, а не України в цілому. Згодом помічаєш публікації про тарифи та про локальний молодіжний проєкт.  

Не може не радувати розділ “Документи”, адже тут громада публікує велику кількість розпоряджень начальника СВА – затвердження бюджету та зміни до нього, виділення матеріальних допомог, створення різноманітних комісії та визначення уповноважених,  земельні питання (громади продовжують виконувати широкий спектр повноважень). Частина цих важливих рішень складна для сприйняття, бо написана за чіткою структурою, офіційною мовою та сповнена складних термінів, але громада зробила перший крок – відкрила інформацію, наступний крок зробити її більш зрозумілою та доступнішою для читача. 

Також громада публікує рішення комісії про розгляд заяв щодо надання компенсації для відновлення окремих категорій об’єктів нерухомого майна, пошкоджених внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації.

Група у Фейсбук дуже схожа за змістом зі стрічкою новин на сайті, трошки більше оголошень, ЦНАП звітує про свою роботу, трапляються фото з навчань для представників громади та з благоустрою території. У  коментарях активних дискусій немає, бо мало унікальних новин чи позитивних інфоприводів.

Нещодавно місцеві школи долучились до флешмобу #я_хочу_навчатись_у_СВОЇЙ_ШКОЛІ, щоб привернути увагу до неоднозначного наказу МОН № 850, у якому планується закриття навіть дистанційного навчання у прифронтових школах.

Музиківська громада

Сайт Музиківської громади створений на платформі ДОСВІТ, як і Станіславської громади. Є можливість проводити електронні консультації, подати петицію чи звернення. Сайт наповнений інформацією, але часто вона датована ще 2021 роком, схожа ситуація і з ютуб-каналом громади.

У розділі “Новини” опубліковано 5 матеріалів за 2024 рік – перейменування вулиць, звіт поліцейського офіцеру, оновлення стратегії, відео про мінну небезпеку (яке не відтворюється), зміна розмірів адміністративного збору і все. 

Хороше враження справляє розділ “Документи”, адже тут оприлюднюють розпорядження військової адміністрації. Але за 2024 рік оприлюднено 52 документів, останнє оприлюднене розпорядження №211 від 26 липня. Це менше 25% від всіх розпоряджень. Більшість розпоряджень пов’язані з місцевим бюджетом – затвердження цільових програм, передача субвенції, зміни до бюджету, звіти про його виконання, ставки місцевих податків та пільги. Приємною знахідкою стали оприлюднені проєкти рішень про зміни до бюджету  – цю практику зберегла лише Музиківська громада серед тих, які аналізуємо. 

На сайті є розділ “Бюджет”, куди автоматично мали підтягуватися всі документи, що мають відповідний тег, але свіжі документи практично відсутні. Також тут є яскрава візуалізація з Державний веб-портал бюджету для громадян. Наочно можна побачити звідки приходять гроші (який відсоток дає держава, скільки місцевих податків збирає громада) та куди вони йдуть. 

В окремому розділі оприлюднені документи фінансового відділу, включаючи накази про преміювання працівників, що також є хорошою тенденцією, адже вони напряму стосуються використання бюджетних коштів. 

Дуже зручний розділ присвячений закупівлям, куди інтегруються всі транзакції з Єдиного вебпорталу використання публічних коштів. Також громада оприлюднює на сайті деяку інформацію щодо закупівель – обґрунтування технічних та якісних характеристик предмета закупівлі, розміру бюджетного призначення, очікуваної вартості предмета закупівлі.

У соціальних мережах громада представлена профілем Музиківської Сільської Військової Адміністрації. Тут теж багато репостів зі сторінок ОВА, РВА, ДПС, Президента та інших органів виконавчої влади. Локального контенту небагато, але він є – спортивні заходи, благоустрій, результати опитування щодо перейменування вулиць, гуманітарна допомога, привітання до пам’ятних дат. У профілі новин про громаду менше ніж у відкритих джерелах чи сторінці ОВА. Коментарів чи публічних звернень практично немає.

Дар’ївська громада 

На сайті Дар’ївської громади нас зустрічають вже знайомі новини, які ми бачили на ресурсах інших громад. Легко знайти актуальну контактну інформацію. Це здається дуже простою дією, але в інших громадах такої легкості немає. У розділ “Новини” потрапляють і прийняті нормативні документи – розпорядження про встановлення місцевих податків та зборів,  план роботи комісії з обстеження пошкодженого майна,  ПРОГРАМА соціально-економічного та культурного розвитку тощо. 

Але розпоряджень щодо бюджету в цьому розділі немає. Немає їх в розділі “Архів документів”, через пошук по слову “бюджет” можна знайти лише інформацію про бюджетну дотацію на корів, овець, кіз в 2024 році.

Цікавим є свіжий Інвестиційний паспорт громади, який їм допомагали робити ГО “АРР Таврійського об’єднання територіальних громад”. Тут велика підбірка ділянок для початку бізнесу, загальна інформація про громаду, пріоритетні напрямки розвитку та відновлення, результати співпраці з донорами. Станом на 12.08 документ переглянуло 91 людина. 

Серед інших громад групу у Фейсбуці Дар’ївської сільської ради можна сміливо назвати найзаповненішою – локального контенту тут багато. Організація гуманітарної допомоги, робота управлінського апарату, заходи для молоді та дітей, діяльність армії відновлення, реалізація соціальних проєктів… Плюс репости новин про громаду від партнерів. Відчувається приємна, майже сімейна,  атмосфера. Враження, що громада активно живе, щодня безліч небайдужих людей працюють для покращення життя людей вже сьогодні та на відновлення в майбутньому. У коментарях багато подяк та слів підтримки. 

Є в коментарях і критичні питання, але на більшість з них дає відповідь начальник ВА Анатолій Дідур або представники органів ууправління громади. Ці дискусії бувають досить емоційними інколи навіть агресивними, але можливо “сімейні” атмосфера групи дозволяє подібне спілкування.

Дар’ївська громада відкрила благодійні рахунки для підтримки ЗСУ та відновлення громади. У фейсбуці багато дописів про передачу обладнання військовим, закупівля яких проводиться коштом Дарʼївської  громади та за кошти благодійного рахунку. Це хороша практика, але вона не має заміняти обов’язкову публікацію всіх бюджетних рішень.

Місцева влада в громадах також використовує закриті канали комунікації з мешканцями – групи у Вайбері чи Телеграмі, які ми на жаль проаналізувати не можемо, лише сподіваємось, що там вони вибудовують довірливі стосунки з людьми, оперативно інформують про події в громаді та зміни безпекової ситуації.

До повномасштабної війни головною мотивацією громад бути прозорими та  відкривати завісу перед усіма внутрішніми процесами була можливість зацікавити інвестора та залучити додаткове фінансування. Зараз ця діяльність здається на паузі, тож важливо знайти нові причини для щоденної праці. Варто подумати про людей, які виїхали, але не хочуть втрачати зв’язок з рідною землею, планують повернутися після завершення активних бойових дій та відбудовувати громаду. Їх думка може з часом змінитися, якщо вони не відчуватимуть зв’язок, спільні цінності з тими, хто залишився вдома. Місцева влада має стати носіями цінностей та захисниками можливості повернутися через свою прозорість та готовність до комунікації.

 

Фото: Скріншоти з сайтів громад та Сanva