Ср, 1 Січ 25
4.1°C

Чому клієнтам мікрофінансових установ так легко потрапити до боргової ями та що варто знати про мікрокредити

Наталія Свирида 03 Жовтня, 2024

Загальна сума заборгованості українців перед мікрофінансовими організаціями сягнула 14,5 мільярдів.

Про це повідомляє Центр громадського моніторингу та контролю.

Відповідно до даних Опендатабот за перше півріччя 2024 року українці уклали 945 098 мікрокредитних договорів. Це приблизно 657 тисяч на місяць. Більшість із договрів були підписані в онлайн-режимі.

Як свідчить статистика, на короткострокові позики до місяця припало лише 17% кредитів. 62% кредитів люди брали на термін від 3 місяців до року. І 8% мікропозик заплановані на термін понад  3 роки. Середня сума кредиту зросла у 1,4 рази порівняно з минулим роком, і нині становить 6776 гривень.

Зростають не лише суми позик, а й борги за кредитами. Від початку року їх кількість збільшилася на 56%, а це 5,23 мільярди гривень. Понад половину нових боргів — 3,4 млрд грн — з’явилися з квітня по червень 2024 року.

На даний час послугами мікрофінансових організацій користуються близько 13% дорослого населення України. Із яких 67% позичальників беруть кредит на забезпечення щоденних потреб в очікуванні наступної зарплати. 31% —  на оплату лікування або купівлі медикаментів  19%  —  на ремонт житла та автомобіля. 17% — на оплату за комунальні послуги, 15% — на купівлю одягу та взуття.

Мікрокредити дуже зручні через легкість і швидкість отримання грошей, але тут існує низка ризиків. Передусім, це надзвичайно високі відсотки та приховані платежі. Варто знати, що відсотки за такими кредитами можуть сягати 300—600% річних, а то й більше.  Тому  часто людина сама себе заганяє в боргову яму: бере мікрокредит, потім ще один, щоб перекрити попередній, а далі ще один —  у результаті має навіть 20 — 30 мікрокредитів, якими перекриває попередні борги.

Щоб позичені гроші не стали великою проблемою, до отримання будь-якого кредиту треба підходити дуже відповідально. Важливо уважно читати договір та намагатися повернути позичені кошти якомога швидше. Якщо ж уже є протермінування, то не варто ігнорувати їх, сподіваючись, що МФО просто спише про борг. Фахівці радять у будь-якому випадку погасити тіло кредиту, а відсотки можна зменшити через суд.

Фото з доступних джерел.

 

 

 

Наталія Свирида

Статті автора