Сб, 28 Гру 24
1.5°C

Підвищення податків: хто з українців та скільки має платити

Наталія Свирида 19 Жовтня, 2024

10 жовтня Верховна Рада в другому читанні прийняла проєкт закону про підвищення податків.  Нові ставки податків діятимуть до кінця року, в якому закінчиться режим воєнного стану.

Про це повідомляє УНІАН.

У результаті, гаманець кожного українця, який офіційно працює, потоншає на 3,5%. Адже військовий збір збільшився з 1,5% до 5%. А його, як і податок на доходи фізичних осіб, сплачують працівники зі своєї зарплати.

Підвищення військового збору не стосуватиметься лише військовослужбовців, які на другій чи третій лінії оборони або в тилу, тобто для них ставка залишається 1,5%. Ті, хто на передовій, взагалі звільнені від сплати військового збору.

Також із 1 січня 2025 року військовий збір зросте з 1,5% до 5% і на інші доходи громадян, крім зарплат. Щоправда, винятком буде дохід, який отримують учасники національної програми “Зроблено в Україні”. Тобто кешбек не оподатковуватимуть — сума, яку отримає кожен на картку за купівлю українських товарів, не змінюватиметься.

ФОПи зобов’язані платити військовий збір уже з 1 жовтня, тобто минулим числом. На відміну від працюючих українців, зміни для яких будуть діяти з моменту набуття законом чинності – на другий день після опублікуванння.

Фізичні особи підприємці I, II та IV групи додатково платитимуть державі щомісяця 800 гривень, III група – додатково 1% від доходу.

У інтерв’ю виданню “Економічна правда” Голова податкового комітету Верховної Ради
Гетманцев зазначив, що із 2025 року додатково передбачені авансові платежі для АЗС, а також підвищення податкових ставок для небанківських фінансових установ.

Зокрема автозаправні станції платитимуть щомісячні авансові внески з податку на прибуток (якщо власник — юрособа) та ПДФО (якщо власник — фізособа) у розмірі 30 тисяч гривень, 45 тисяч гривень або 60 тисяч гривень, залежно від типу станції. А обмінні пункти — авансовий внесок з податку на прибуток, залежно від місця розташування, зокрема 700 євро за кожен пункт обміну в Києві, 600 євро в містах із населенням понад 50 тисяч і 200 євро в інших населених пунктах.

Після запровадження нових ставок податків, як підрахували фахівці, державна казна отримає додатково 30 мільярдів гривень уже цього року. Наступного — 130 мільярдів. В уряді запевняють, що всі ці кошти підуть на оборону країни.
Водночас п’ятий президент Петро Порошенко зазначив, як інформує “Цензор. нет”, що запропоновані владою податки не зачіпають детінізації. Він також заявив, що гроші йдуть для живлення чинної влади, тому варто забезпечити прозорість, звітність і притягнення до відповідальності.

 

Наталія Свирида

Статті автора