Ср, 1 Січ 25
4.1°C

Грип: сезон розпочався

life 18 Червня, 2017

Із настанням холодів в Україну прийшов грип. У багатьох регіонах зафіксовано перевищення епідпорогу. У сезон 2016-2017 прогнозується розповсюдження грипу А типу «Каліфорнія» та «Гонконг», а також грипу Б.

По району станом на 7 грудня захворіло 500 осіб на ГРВІ, з яких найбільша кількість – діти від 0 до 14 років, але епідемічний поріг не перевищено. Перевищення епідемічного порогу спостерігається по Білозерській, Дар’ївській, Миролюбівській лікарських дільницях.

Основні симптоми грипу, які відрізняють його від ГРВІ та застуди: раптовий початок з різкого підвищення температури до 38-39°С, поява ознобу, головного болю, ломоти в усьому тілі. Нежить, на відміну від застуди та ГРВІ, з’являється на 2-3-ій день після початку захворювання. У хворих виражені симптоми інтоксикації та загальна слабкість, які «вкладають у ліжко». І тому із самого початку захворювання потрібно виконувати наступні рекомендації: дотримуватися постільного режиму, вживати до 2-х літрів рідини, кожні 2 години провітрювати приміщення, не збивати температуру до 38оС, обов’язково викликати “швидку”, не приймати антибіотики без призначення лікаря, не застосовувати аспірин для зниження температури.

Особливо небезпечний вірус грипу для вагітних, дітей першого року життя, хворих на цукровий діабет, хронічні захворювання органів дихання, із хронічною патологією серцево-судинної системи, імунодефіцитами, нирковою недостатністю. У них захворювання може розвиватися блискавично і мати фатальні наслідки. Тому при появі перших симптомів потрібно негайно звернутися до медичного працівника і, якщо буде запропонована госпіталізація в стаціонар, не відмовлятися.

Термінова госпіталізація потрібна при втраті свідомості, судомах; утрудненому диханні, задусі, відчутті нестачі повітря, вираженому головному болі; висипі, який не зникає при натисканні, підвищенні температури тіла понад 39°С, яка не знижується через 30 хвилин після прийому жарознижуючих препаратів.

Але яким би агресивним не був штам вірусу грипу, необхідно запам’ятати і дотримуватися простих правил, які можуть захистити нас від хвороби, а в деяких випадках і врятувати життя:

– уникати контактів із хворими. Джерело вірусу – хвора людина і тому, якщо ви самі захворіли – залишайтеся заходам;

– у період епідемії потрібно уникати великої скупченості людей. І тому введення карантину в школах, дитячих садках є доцільним заходом;

– хворим використовувати маски;

– дотримуватись правил гігієни: частіше мити руки з милом, регулярно провітрювати приміщення та проводити вологе прибирання, дотримуватись здорового способу життя. По можливості застосовувати дезинфікуючі засоби.

Основним специфічним елементом профілактики є вакцинація проти грипу. Вакцина дозволяє попередити ускладнення. На жаль, вакцина проти грипу не належить до обов’язкових і вакцинація проводиться, в основному, за кошти самих пацієнтів. Тож вибір за кожним громадянином – вакцинуватись чи ні.

Дотримання елементарних правил гігієни, своєчасне звернення до лікаря, виконання лікувально-оздоровчих рекомендацій медичних працівників, за необхідності – своєчасна госпіталізація дозволять пацієнтам видужати після захворювання без ускладнень, а в деяких випадках і зберегти життя.

Не потрібно займатись самолікуванням та лікуванням по Інтернету. Інтернет не оглядає, не врахує особливості вашого організму. Будьте відповідальними і здоровими!

Ірина ЧОРІ, головний лікар КЗ «Білозерський ЦПМСД»