Ср, 1 Січ 25
4.1°C

Антибіотики – не ліки?

life 21 Червня, 2017

Міністерство охорони здоров’я попросило лікарів не труїти дітей антибіотиками та недіючими ліками під час ГРВІ.

В Україні збираються кардинально змінити лікування ГРВІ у дітей. У листі, який був розісланий МОЗ по відомствах, пропонується при діагностиці простудних захворювань, що протікають без ускладнень, не застосовувати антибіотики.

Лікарі-педіатри підтримують подібну ініціативу, як і батьки пацієнтів. Негативно поставилися до рекомендацій лише виробники ліків, бо це, перш за все, зменшить їх заробіток.

Зокрема, МОЗ, яке спирається на постанови та рекомендації міжнародних організацій, рекомендує медикам не застосовувати при лікуванні неускладнених простудних захворювань цілий ряд ліків.

Цю ж інформацію опублікували на офіційному сайті МОЗ, спираючись на сучасні доказові клінічні настанови, протоколи та рекомендації міжнародних організацій. 

“Під роздачу” міністерства потрапили антибіотики та противірусні, крім озельтамівіру і занамівіру, які застосовувалися при лікуванні епідемії грипу А (Н1N1) в 2009 і 2016 роках.

Не рекомендується застосовувати препарати, які зміцнюють імунну систему, бо вони, як написано в листі, можуть завдати шкоди; вітаміни; антигістамінні препарати, чия ефективність при лікуванні ГРВІ не доведена. 

Під сумнів поставлено сиропи від кашлю і комбіновані препарати (боротьба з вірусом, протиалергійний і протинабряковий ефект), які можуть бути небезпечними для дітей молодшого віку. Втім, що стосується останніх, їх МОЗ рекомендує застосовувати при лікуванні дорослих пацієнтів.

Педіатри і пацієнти підтримали

Міністерство охорони здоров’я, як сказав головний дитячий імунолог Федір Лапій, і раніше не рекомендувало застосовувати антибіотики при лікуванні неускладнених захворювань у дітей. 

З МОЗ та педіатрами згодні і батьки майбутніх пацієнтів, адже головне в лікуванні не ліки, а досвідчений лікар.

Мами, які відповідальні за здоров’я своєї дитини, давно знають, що віруси антибіотиками не лікуються, читають, як мінімум, інструкцію до призначеного препарату. Не всі педіатри слідкують за інноваціями в медицині, не завжди глибоко цікавляться фармацевтикою, оновлюють свої знання. Тому й працюють “по старінкє”. В Києві навіть не соромляться призначати препарат (зазвичай дорогий і не потрібний) на рекламному бланку його виробника. Тому така ініціатива МОЗ – це перший крок проти корупційної зв’язки “фармацевт+лікар”. Це сміливе рішення і, безумовно, правильне. Але… знаючи потужність фармацевтичної мафії, можна тепер очікувати потік чорного піару проти нового очільника міністерства Уляни Супрун.

Як тоді лікувати?

При неускладнених вірусних захворюваннях необхідно, перш за все, провітрювати приміщення, де знаходиться хвора людина, пити багато рідини (чаї, компоти або теплу звичайну воду), промивати ніс сольовими розчинами, полоскати горло, при підвищенні температури вище 38оС приймати парацетамол або ібупрофен. А до сильніших препаратів треба вдаватися тоді, коли у пацієнта довго тримається висока температура, настає інтоксикація, а крім того, результати аналізів дали відповідні свідчення. Тому оберіть лікаря, якому ви довіряєте, та консультуйтесь з ним щодо необхідності застосування антибіотиків, антигістамінних та будь-яких інших препаратів.

А щоб пацієнти не займалися самолікуванням, необхідно зробити рецептурну систему, тоді питання про застосування антибіотиків буде вирішене.

За повідомленням Білозерського районного лабораторного відділення ДУ «Херсонський обласний лабораторний центр» станом на 12 грудня епідпоріг у 20 селах району було перевищено на 79%. Тобто, на 100 тис. населення рівень захворюваності на грип становить 1375,4 при епідпорозі 765,9. Пік звернень до лікарів припав саме на 12 грудня – 303 захворілих. За останній тиждень загальна кількість хворих зросла із 532 до 917.

За рекомендацією медиків-епідеміологів школи району закрито на карантин до 28 грудня.

Катерина Русінко, лікар-педіатр Чорнобаївської амбулаторії