Сб, 4 Січ 25
7.4°C

Що змінилось з 1 січня?

life 21 Червня, 2017

З січня 2017 року в Україні набрали чинності нові закони, які стосуються різних категорій населення. Зміни сталися у нарахуванні заробітної плати та пенсійного забезпечення, виплаті стипендій і пільг, сплаті єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, акцизів та ін. 

З 1 січня, відповідно до закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (№1058-15), в Україні почне діяти накопичувальна система виплати пенсій. Тепер кожен українець молодший 35 років почне відраховувати частину своєї зарплати на майбутню старість. Ці кошти накопичуватимуться на індивідуальному рахунку, скористатися яким можна буде лише після виходу на пенсію. Протягом п’яти років (з 2017 по 2022 рік) відсоток відрахувань поступово зросте з 2% до 7%. Надалі цей відсоток залишатиметься незмінним. Проте паралельно з накопичувальною діятиме солідарна пенсійна система. У результаті деяким категоріям громадян протягом найближчих років доведеться платити більше податків (22% + 7%).

Новий рік приніс зміни у виплаті мінімальної заробітної плати. З 1 січня вона підвищилася до 3200 грн. Зросте і розмір стипендії, хоча кількість її одержувачів зменшиться. Так, якщо зараз студенти отримували мінімум 840 грн., то з нового року стануть отримувати 1100 грн. (а підвищена стипендія становитиме 1600 грн. – на рівні прожиткового мінімуму). Самі ж стипендії поділяються на два види: соціальні стипендії ВНЗ, які студенти отримуватимуть, виходячи з рівня доходу сім’ї та успіхів у навчанні, і академічні, які будуть отримувати ті студенти, які досягли значних успіхів у навчанні або науковій діяльності, відповідно до критеріїв, встановлених Кабміном. Кількість таких студентів (курсантів) визначатиме вчена рада вузу в рамках визначеного Кабміном загального відсотка студентів, які мають право на отримання академічних стипендій, і стипендіального фонду.

З початку січня також вступає в силу закон «Про внесення змін до Закону України «Про вищу освіту» щодо працевлаштування випускників. Законом надається право на першочергове зарахування до вищих медичних та педагогічних навчальних закладів за державним замовленням особам, які уклали угоду про відпрацювання не менше трьох років у сільській місцевості або селищах міського типу.

З 1 січня 2017 року в Україні зміниться ставка єдиного податку. Головна зміна, яку було внесено до Податкового кодексу України, – ставка єдиного податку для першої групи залишається на рівні 10%, але відв’язується від мінімальної заробітної плати і прив’язується до прожиткового мінімуму, встановленого на 1 січня. Таким чином, підприємцям потрібно буде платити до 154,4 грн. на місяць. А от розмір ставки єдиного податку для спрощенців І групи, розміри судового збору, державного мита, вартість адмінпослуг замість мінімальної зарплати будуть прив’язані до прожиткового мінімуму (на 2017 рік це 1600 гривень).

Для другої групи залишаються фіксовані ставки у відсотках від розміру мінімальної заробітної плати, але зросте сама сума – 640 гривень (20% від 3200 гривень). Для третьої групи процентні ставки залежатимуть від доходів. У платників ПДВ залишається 3%, у неплатників – 5%.

При цьому мінімальний страховий внесок за ЄСВ становитиме 704 грн. А для «єдинників» І групи – 0,5% від цієї суми.

Верховна Рада прийняла закон «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо поліпшення інвестиційного клімату в Україні», деякі положення якого також вступають в силу з 1 січня 2017 року. Внесено зміни до Податкового кодексу, спрямовані на вдосконалення загальних положень з адміністрування податків і зборів, а також податку на прибуток підприємств, податку на доходи фізичних осіб, податку на додану вартість, акцизного податку, рентної плати і податку на майно, спеціальних податкових режимів, ліквідацію податкової міліції тощо.

З нового року змінюється система державної підтримки сільгоспвиробників. З 1 січня для них скасовується спеціальний режим з ПДВ. Сільгосптоваровиробники, які відповідають певним критеріям (вид продукції, питома вага продукції в поставках не менше 75%, реєстрація платником ПДВ), одержують право на отримання дотацій з держбюджету. Дотації на сільське господарство у 2017 році збільшаться вдвічі і складуть 5,5 млрд. грн. У п’ять разів зросте бюджет Міністерства аграрної політики і складе 7,4 млрд. грн.

Невтішні новини новий рік приніс для споживачів алкоголю і курців, адже через підвищення акцизів ціни на ці товари зростуть. Акцизи на алкоголь підвищуються на 12%, за винятком слабоалкогольних напоїв, на які ставка знижується на 44%, до рівня звичайної – з 211, 59 грн. за 1 л 100-відсоткового спирту до 118,5 грн. Специфічна ставка акцизу на тютюнові вироби, а також мінімальне акцизне податкове зобов’язання підвищується на 40% (за мінімальним зобов’язанням – з 318,26 грн. за 1000 сигарет до 445,26 грн.).

На 12% збільшено ставки екологічного податку, ренти за користування радіочастотами для більшої частини видів радіозв’язку (для частот під 4G збільшується майже у 500 разів для стимулювання розвитку даного виду зв’язку).

Сподіваємося, що економісти, які провели відповідні розрахунки, не допустили помилок, що інфляція не поглине збільшені доходи українців, посильними будуть податкові навантаження на бізнес, а рівень надходжень до бюджетів сприятиме подальшому розвитку громад.

Підготувала Наталія Свирида, “Придніпровська зірка”