Сб, 4 Січ 25
7.4°C

Як 11 неробочих святкових днів впливають на економіку

life 04 Липня, 2017

Олександр Жолудь, головний експерт Департаменту грошово-кредитної політики і економічного аналізу Національного банку України, член Редколегії VoxUkraine, пояснює, як саме кількість святкових неробочих днів впливає на бізнес та держпідприємства.

Останнім часом часто можна почути про необхідність скасувати окремі вихідні дні, або ж замінити їх іншими святами. Так, наприклад, Український інститут національної пам’яті підготував законопроект про скасування в Україні державних свят 8 березня, 1 і 9 травня.

В цілому в Україні кількість святкових вихідних днів не надто велика – 11. Це не тільки значно нижче ніж у лідерів за цим показником – Камбоджі (27) і Шрі Ланки (25), а й менше ніж у деяких країн Європейського союзу та СНД. 

Наприклад, в Іспанії 14 днів, в Грузії та Словаччині – по 15 днів, Азербайджані – 19. 

Проблема зазвичай не тільки у формальній кількості вихідних, але і в загальному ставленні працівників до робочого часу.

В Україні для багатьох колективів, як на державних так і приватних підприємствах, є нормою святкувати “загальні” свята (Новий рік, Великдень) в робочий час. Формально, ці дні не враховуються як вихідні. 

І навіть якщо святкові дні групують з подальшим відпрацюванням по суботах, то і в цьому випадку зазвичай робочим є не цілий день. Одним словом в реальності свята не обмежуються виключно вихідним.

Втім, вплив свят на економіку неоднозначний. По-перше, багато підприємств працюють безперервно. Наприклад, пожежна служба працює в усі дні. 

По-друге, коли люди відпочивають, вони часто користуються послугами компаній – ходять у кінотеатри, відвідують виставки, концерти. У цьому сегменті вихідні – час основних доходів. Більш того, заради можливості розважатися у вихідні люди працюють в будні. Тому якщо прибрати вихідні, продуктивність може впасти.

VoxConnector спеціально для Білозерка.Інфо