Сб, 4 Січ 25
7.4°C

Чому молоді не цікава держслужба

life 04 Липня, 2017

Уряд підвищив зарплати посадових осіб місцевого самоврядування та відновив надбавку за особливо високі досягнення та виконання особливо важливої роботи посадовцям сільських та селищних рад. Ірина Піонтківська, старший економіст Центру економічної стратегії, розкриває особливості української системи оплати праці спеціалістів публічного сектору та відповідає на питання, чому молоді не цікава держслужба. 

Кабмін підвищив розмір оплати праці посадових осіб місцевого самоврядування та відновив дію надбавки за особливо високі досягнення та виконання особливо важливої роботи посадовим особам сільських та селищних рад. 

Посадові оклади працівників органів місцевого самоврядування не переглядалися багато років, тому здійснений урядом перегляд окладів збільшує частку гарантованих виплат у структурі винагороди для таких працівників та має зменшити диспропорції в оплаті праці. Це дозволить підвищити прозорість оплати праці. 

У результаті цього структура винагороди за працю для працівників органів місцевого самоврядування зміниться. При цьому рівень оплати для кожного конкретного працівника може змінитися на різну величину – частка індексаційних виплат та преміальних зменшиться, а частка посадового окладу зросте.

Рішення про відновлення надбавки за високі досягнення це лише технічний момент, оскільки така надбавка присутня для державних службовців, то і для працівників органів місцевого самоврядування вона має право на існування.

Питання полягає у критеріях для призначення таких надбавок працівникам – вони мають бути прозорі, має бути розуміння, що таку надбавку не може мати велика кількість працівників. Щоб не було як з преміюванням – коли преміюють всіх, наприклад, до професійного чи національного свята і обсяг премії залежить від наявності коштів.

В Україні прийнята централізована система оплати праці працівників публічного сектору на базі тарифної сітки.

Структура винагороди складається з посадового окладу, надбавок постійного та тимчасового характеру, премій та матеріальної допомоги. 

Базовими компонентами заробітної плати державного службовця в Україні є посадовий оклад та надбавки за вислугу років та ранг державного службовця (постійні надбавки). Премії та надбавки тимчасового характеру є додатковими стимулюючими виплатами, які залежать від умов, складності та результатів роботи.

В середньому посадовий оклад та надбавки за вислугу та ранг складають 30-40% від загальної грошової винагороди державного службовця, а додаткові стимулюючі надбавки та премії становлять 60-70% грошової винагороди.

Нерівномірний темп реформ впродовж останніх двох років і певна неузгодженість підходів до оплати праці працівників різних держустанов призвели до значних диспропорцій у заробітних платах у межах сектору.

Наприклад, найвищі заробітні плати нині встановлені для посадових осіб новостворених антикорупційних органів (НАБУ та НАЗК), які в рази перевищують посадові оклади, наприклад, найвищого рівня виконавчої влади (прем’єр-міністра).

Загалом чинний механізм формування заробітної плати державного службовця дискримінує в оплаті молодих спеціалістів та фахівців з-поза меж системи державної служби, оскільки надбавка за вислугу років може сягати 50%. 

В оплаті праці працівників центральних органів влади існують значні диспропорції. Наприклад, у 2016 році середньомісячна заробітна плата у міністерствах варіювала в діапазоні від 2882 до 9377 грн на місяць за середнього показника по всіх міністерствах 6374 грн на місяць, хоча, за умови дотримання принципу рівнозначності оплати за однакову роботу, такого не повинно бути. 

Найнижчі середні виплати на одну штатну одиницю в ЦОВ, які мають територіальні відділення. Наприклад, у Міністерстві юстиції, Фонді державного майна, Державній казначейській служба тощо. Це пояснюється великою кількістю штатних працівників у територіальних відділеннях.

Великі диспропорції в розмірах оплати праці працівників різних ланок в межах одного відомства чи відомств одного типу (міністерства, агенції, служби) демотивують, особливо якщо персонал не розуміє причин таких диспропорцій.

VoxConnector спеціально для Білозерка.Інфо