Сб, 4 Січ 25
7.4°C

Якими будуть ціни на паливо, одяг та овочі цього літа

life 04 Липня, 2017

Інфляція. За офіційними даними, споживчі ціни в Україні у квітні 2017 року порівняно з березнем зросли на 0,9%. У червні та травні, за прогнозами експертів, очікується навіть падіння цін. Олександр Паращій, керівник аналітичного департаменту інвестиційної компанії Concorde Capital, та Олексій Блінов, головний економіст Альфа-Банк Україна, пояснюють причини уповільнення зростання цін.

Влітку на українців чекає сезонне падіння споживчих цін, однак уже в серпні інфляція знову прискориться

Олександр Паращій, керівник аналітичного департаменту Concorde Capital: “Зростання цін сповільнилося. За офіційними даними, споживчі ціни в Україні у квітні 2017 року порівняно з березнем зросли на 0,9%. Це менше ніж у попередні місяці. У січні інфляція склала 1,1%, лютому – 1%, березні – 1,8%.

За фактом, основною причиною уповільнення інфляції стало значне зменшення росту цін на одяг і взуття (+ 0,9% проти + 10,5% в березні) і стабільні ціни на електроенергію, які з березня виросли на 28%.

Через зміцнення гривні, можна очікувати падіння цін на паливо, побутову техніку, одяг і взуття, а також сезонне зменшення цін на овочі в травні-червні і на фрукти в червні-липні. Ймовірно, у травні-червні нас чекатиме дефляція (зниження рівня цін – VoxConnector), з прискоренням зростання цін починаючи з серпня.

По року ми прогнозуємо інфляцію на рівні 9%. З квітня наш прогноз не змінився.

З інформації Національного Банку України можна зробити висновок, що їх очікування щодо прискорення інфляції в зв’язку з ростом мінімальної заробітної плати у цьому році в повному обсязі виправдовуються”.

Математика інфляції або чому зростання цін збавило оберти

Олексій Блінов, головний економіст Альфа-Банк Україна: “У квітні споживчі ціни зросли на 0,9%, що менше ніж у попередні місяці. 

У річному вимірі інфляція сповільнилася з 15,1% у квітні минулого року до 12,2% у квітні цього.

Для того щоб зрозуміти, чому так сталося, слід розібратися у нескладній методиці розрахунку річної інфляції.

Математика змінного 12-місячного індексу інфляції така, що з настанням нового місяця в його розрахунок додається показник місячної інфляції останнього звітного місяця, але при цьому випадає аналогічний показник, зафіксований в відповідний місяць минулого року. 

Відповідно, до інфляції додався показник квітня 2017 роки (0,9% за місяць), але випав значний показник квітня 2016 року (3,5% за місяць). З огляду на це, уповільнення зростання індексу споживчих цін в річному вираженні не стало сюрпризом.

До слова, в нинішньому місяці ця проста математика повинна буде дещо розігнати інфляцію. Справа в тому, що в травні 2016 року показник місячної інфляції був дуже низьким (0,1%), що навряд чи повториться в поточному місяці. 

Зокрема, ми очікуємо місячне зростання ІСЦ у травні 2017 року на рівні близько 1%, тобто приблизно такому ж, як і в квітні. 

За нашими прогнозами, до кінця 2017 року – в Україні прийнято використовувати в якості ключового показника зростання цін грудень-до-грудня – інфляція сповільниться до 10,5%.

Очікування на 2018 рік вказують на подальше уповільнення інфляції в Україні.

У зв’язку з цим можливі подальші рішення Національного банку України щодо поступового зниження рівня облікової ставки в 2017 році. Швидше за все, таке рішення буде прийняте в липні-серпні. Втім, не можна виключати невеликого зниження облікової ставки уже в травні. Це питання правління НБУ розгляне на своєму засіданні 25 травня”.

VoxConnector спеціально для Білозерка.Інфо