Сб, 4 Січ 25
7.4°C

Як Музиківська та Присиваська ОТГ на Херсонщині оновлюють водопровідні мережі

Наталія Свирида 27 Квітня, 2020

Проблема з водопостачанням − не нова у Херсонській області. Це підтвердили і опитування, які провели Музиківська та Присиваська сільські об’єднані громади. Із усіх послуг пріоритетною люди обрали водопостачання, адже вода тут подається з перебоями та і якість її не найкраща. Тому громади почали шукати підтримки партнерів, щоб вирішити цю проблему. Із обладнанням допомогла Програма USAID DOBRE і вже цієї весни у громадах розпочали капітальний ремонт мереж.

Музиківська громада

Проблема з водопостачанням вже давно турбує більшість населення Музиківської громади, особливо в селах Східне та Загорянівка, а це понад 400 домоволодінь. Більшість будинків отримували не якісну воду з перебоями, а верхня частина сіл часто і такої не отримувала. Проблему взялися вирішувати одразу після об’єднання, і заручилися підтримкою партнерів. Громада обрала комплексний підхід до вирішення − планують замінити старі вуличні трубопроводи на поліетиленові, замінити колодязі та арматуру, встановити по чотири насоси та станції управління, а також встановити лічильники води для кожного будинку.

Наразі вже виконали першу частину проєкту − замінили майже кілометр  водопроводу в селі Загорянівка, підключили 29 абонентів, кожному − встановили лічильник. Програма DOBRE закупила обладнання на суму 1 068 144 гривень. На ремонтні роботи з місцевого бюджету громада виділили 574 285 гривень. Загалом у двох селах планують оновити понад три тисячі кілометрів водопровідної мережі.

«Раніше водопостачання в селах Східне та Загорянівка було лише двічі на день по дві години. Верхня частина сіл часто залишалась взагалі без води, особливо в літній період. Це була найболючіша проблема для наших мешканців. Тому після об’єднання ми одразу взялись за її вирішення, в цьому нам дуже допомогла Програма DOBRE. Наразі вже відремонтували водопровід у третині села Східне, люди перенесли лічильники води на подвір’я, що допоможе запобігти нелегальним підключення у водопровідну мережу. Вже сьогодні ситуація з водопостачанням значно покращилась», − говорить в.о. старости Східненського територіального округу Тетяна Вова.

Присиваська громада

Після опитування удосконалення послуги водопостачання стало одним із пріоритетних завдань для Присиваської ОТГ. Спершу вирішили провести реконструкцію водогону в селі Григорівка, замінити азбестові труби на полімерні. Справа в тому, що водопровід у Григорівці був побудований ще в 1960 році, нині він перебуває в аварійному стані, тому вода подається в домівки лише декілька годин на добу. Тут працює шість артезіанських свердловин, які обслуговують 20 км водопроводу. Але якість води не найкраща, адже щороку стається понад 100 поривів труб. До того ж старий водогін повноцінно не забезпечує потреби мешканців села та гостей-туристів, які приїжджають оздоровлюватись на Лемурійське озеро затоки Сиваш. Майже цілодобова відсутність води негативно відображається на враженнях туристів від відпочинку в «зелених» садибах. Проте скоро це зміниться.

Проєкт оновлення водогону розробляли майже рік. Наприкінці січня цього року громада отримала від Програми DOBRE обладнання та матеріали на загальну суму  1 531 695 гривень. Ще 1 604 561 гривень планує виділити зі свого бюджету громада. За ці кошти закуплять майже сім кілометрів полімерної труби, пожежний гідрант та профінансують реконструкцію водогону. Першу ділянку водогону введуть в експлуатацію вже в травні. Повністю замінити систему водопостачання в селі Григорівка планують до кінця вересня 2020 року.

Заміна водопровідної мережі покращить якість питної води та зробить її більш доступною для людей, а ще можна буде вести облік ресурсу та зменшити витрати енергоносіїв на 70%.

«Реалізація проєкту забезпечить мешканців цілодобовим централізованим водопостачанням. Це позитивно вплине на їхнє здоров’я, адже сьогодні вода подається з азбестових труб, у яких вже давно минув термін експлуатації, через що щоденно стаються порушення цілісності труби, у воду потрапляють шкідливі домішки. Тоді працівники комунального підприємства зможуть повноцінно займатися покращенням благоустрою населених пунктів громади, а не щоденно марнувати свій дорогоцінний час та ресурси на латання труб, – переконаний сільський голова Присиваської громади Сергій Кліщевський. − Завдяки Програмі DOBRE ми маємо змогу реалізовувати проекти, спрямовані на покращення умов життя в громаді, залучати інвесторів для розвитку туризму та зростання економічного потенціалу, удосконалювати механізми роботи органів місцевого самоврядування, отримуючи консультацію профільних спеціалістів та експертів».

***

Програма USAID «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE) – це п’ятирічна програма, що виконується міжнародною організацією Глобал Ком’юнітіз (Global Communities) та фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID). Програма спрямована на посилення місцевого самоврядування та створення кращих умов для розвитку ОТГ, підвищення рівня залученості громадян до прийняття рішень та забезпечення підзвітності та прозорості в громадському управлінні. До консорціуму виконавців програми DOBRE, на чолі з Global Communities, входять: Український кризовий медіа-центр, Social Boost, Фундація підтримки місцевої демократії (FSLD/FRDL), Малопольська школа державного управління при Краківському університеті економіки (MSAP/UEK), Польща, Національний Демократичний Інститут (NDI).

Програма USAID DOBRE працює в 7 цільових областях: Дніпропетровській, Івано-Франківській, Харківській, Херсонській, Кіровоградській, Миколаївській та Тернопільській.

Наталія Свирида

Статті автора