Сб, 4 Січ 25
7.4°C

Зелінська Альона, депутат Кізомиської сільської ради «Депутатська каденція – це не спринтерський забіг, а марафонська дистанція»

Наталія Свирида 10 Серпня, 2020

Альоно, розкажіть трохи про себе.

Я корінна мешканка села Кізомис із дуже глибоким родовим корінням. Одружена і разом з чоловіком виховуємо сина. Люблю піклуватися  про сім’ю. Докладаю максимум зусиль для досягнення цілей, працюю з людьми на рівних, є досвід налагодження успішного партнерства на всіх рівнях реалізації проекту та управління колективом.

У житті часто керуюся такими словами : «Неможливо – це лише велике слово, за яким намагаються сховатися маленькі люди, котрим легше жити у нав’язаному їм світі, ніж використовувати дану їм силу змінити його. Неможливо – це не факт, це приватна думка. Неможливо – це не вирок, це тільки привід наважитися. Неможливо – це спосіб виявлення ваших можливостей. Неможливо – це ніщо.»

У 2001 році отримала диплом спеціаліста з обліку та аудиту, швидко навчаюссь, пройшла багато тренінгів по темі організації прозорого та ефективного бюджетного процесу в органах місцевого самоврядування, а також успішно закінчила  дистанційні освітні курси, під час яких ознайомилася з інструментами розвитку  системи  надання адміністративних послуг та якими інструментами володіє староста.

У 2018 році пройшла навчання і стала сертифікованим майстром ІІ рівня гри-тренінгу “Світ Громад”, яка  використовується для вирішення освітніх, просвітницьких та соціальних задач, формування та розвитку ключових навичок сучасного суспільства (фінансова та політична грамотність, лідерство, кооперація, прийняття рішень, критичне мислення, громадянські навички тощо).

З 2018 року  засновник та голова громадської організації «Трансформація», що займається просвітницькою та освітньою діяльністю, а також активним залученням громадян до вирішення суспільних проблем і  процесу розробки політики та прийняття рішень в органах місцевого самоврядування.

(Команда громадської організації «Трансформація»)

Як давно ви є депутатом? Скільки каденцій? Коли вас вперше обрали?

Депутатом мене обрали вперше у жовтні 2015 року.

Чому Ви вирішили займатися депутатською діяльністю? Що підштовхнуло до цього?

 Я ніколи не замислювалася про депутатство чи посаду в органах місцевого самоврядування і мала досить поверхневе уявлення про повноваження депутата місцевої ради та структуру і повноваження виконавчої гілки влади. Ми досить часто, навіть, не знаємо хто у нас є депутатом та які повноваження має голова місцевої ради, і я була у числі таких людей. Події 2014 року, як на мене, стали каталізатором зміни свідомості громадян по всій країні, люди повірили, що мають вплив на владу та можуть приймати участь у прийняті рішень. Саме з бажанням  змін у Кізомиській сільській раді та її  населених пунктах під час місцевих виборів у 2015 році  багато представників молоді стали кандидатами у депутати та на посаду голови місцевої ради.  Мій брат саме балотувався на посаду голови Кізомиської сільської ради, а я вирішила бути в його команді і тому прийняла рішення балотуватися на депутата.

Які були очікування від депутатської діяльності і яка реальність?)))

Очікувань було дуже багато. Ми думали, що нашого завзяття, детального вивчення законодавства  та бажання буде достатньо для змін, а саме головне – ми були впевнені, що змін хочуть всі і, що це буде швидко.

У реальності виявилося, що до складу ради потрапило нових всього три депутата, голова залишалася на шосту каденцію і змін прагнуть тільки два депутати. Кожна пропозиція сприймалася в штики і, навіть, при детальному обґрунтуванні нам заявляли, що це не можливо втілити, або зміни в редакції будь-якого документу чи то Регламенту чи то Положенні недоречні.

Чи було важко на початку? Чи виникали труднощі в роботі? Якщо так, то які?

 Я можу сказати, що було не легко. Супротив голови сільської ради і більшості депутатів був шалений. Нам постійно заявляли, що ми великою кількістю запитів, звернень та пропозицій заважаємо їм працювати, не поважаємо їх роботу, так як постійно надаємо пропозиції щось змінити або доповнити. Люди боялися до нас звертатися за допомогою, відкрито підтримувати або долучатися до заходів.

Звідки берете натхнення та внутрішні сили?

Найбільшим джерелом відновлення внутрішніх сил та наповнення є родина і створення домашнього затишку. Надихає спілкування з однодумцями та активними і позитивними людьми, історії успіху, отримання нових знань, відвідування різноманітних  тренінгів.

Як взаємодієте, співпрацюєте, спілкуєтесь зі своїми виборцями?

За час моє каденції було організовано багато різноманітних заходів та толок, в яких брали участь і виборці, і жителі громади, кожного разу інформувала людей через оголошення або подвірний обхід. Також постійно використовую сторінки у соціальних мережах для інформування про свою діяльність та діяльність ради, а також на зустрічах із виборцями та щорічних звітах.

Що вже вдалося зробити для вашого виборчого округу чи для громади в цілому?

 Хочу зазначити, що  моя депутатська діяльність почалася із пошуку депутатів однодумців, які як і я прагнуть позитивних  змін та реального (а не на папері) розвитку громади, яких виявилося не так багато. Ми створили депутатську групу «Прозорість», яку я очолила.

  • За моєї ініціативи разом із депутатом Тиндюком М.Ф. шляхом надання пропозицій і звернень, в тому числі до екологічної інспекції, організації проведення толок  та долаючи супротив  сільського голови та більшості депутатів, було запроваджено із липня 2016 року вивіз сміття  у населених пунктах Кізомиської сівльради та  обваловано полігон  сміття (твердих побутових відходів) для запобігання пожеж, розлітання пакетів та папірців по полям та присадибним ділянкам жителів.
  • За пропозицією мешканців мною було організовано консервацію свердловини та демонтаж і продаж аварійної водонапірної башти в с. Кізомис на суму 29 тис. грн., що дало можливість встановити вуличне освітлення на спортивному  і дитячому майданчиках, які оминула місцева влада при освітленні вулиць у с.Кізомис. Чи не вперше у Кізомиській сільраді кошториси по встановленню вуличного освітлення   готували декілька підрядників, а не так, як завжди, коли всі роботи в бюджетних установах по Білозерському району виконують одні й ті самі два підрядника. В результаті депутати затвердили кошторис підрядника, який значно вигідніший по ціні та пропонує більш сучасне обладнання.

  • За моєї ініціативи та більше 20 звернень до Прокуратури, було зупинено продаж земельної ділянки на березі річки (0.887 га) за заниженою вартістю в с-щі. Велетенському.
  • На підставі звернень громадян та разом з ініціативною групою активних мешканців та депутата Тиндюка М.Ф. з метою поліпшення якості транспортного обслуговування мешканців Кізомиської с/р та за підтримки обласної адміністрації було організовано проведення моніторингу пасажиропотоку на маршруті Херсон- Кізомис, в результаті було виявлено та зафіксовано завищення тарифу, про що направлено дані до Антимонопольного комітету.
  • Під тиском звернень та пропозицій у співпраці з Тиндюком М.Ф. було запущено сайт Кізомиської сільської ради.
  •    У 2016 році було  реалізовано два проекти соціальної дії у прогрмі «Активні громадяни»  за фінансової підтримки Британської ради та Благодійного  фонду «Об’єднання»:

– «Організація дозвілля та місця відпочинку на березі річки»  – до активних дій у заходах   було залучено 25 членів територіальної громади та 15 школярів, разом із Британською Радою фінансову підтримку наддали 58 сімей;

– «Зростаймо дужими та свідомими» до реалізації проекту було залучено весь педагогічний коллектив Кізомиської школи (12 чоловік), 90 школярів, 18 сімей територіальної громади. Доукомлектовано дитячий майданчик та висаджено паркову зону «сімейних дерев».

  • За моєї ініціативи та активної участі Кізомиська школа взяла участь у конкурсі фонду Кличко «Клич друзів – граймо разом» – шляхом участі у   голосуванні об’єднала членів громади, школярів, батьків та вчителів, завдяки чому Кізомиська школа потрапила до 20 шкіл із різних куточків України, яким встановили спортивні майданчики.

 

  • За моєї ініціативи та активної участі також було організовано упорядкування шкільного спортивного майданчику із залученням батьківського комітету і дирекції школи.

Багато ініціатив, наприклад, такі як організація комп’ютерного бухгалртеського обліку, впорядкування кладовищ, організація роботи комунального підприємства, прийняття Статуту громади, благоустрою населених пунктів, встановлення зупинок та багато інших не були підтримані сільською радою.

Саме тому за моєї ініціативи у лютому 2018 року було створено громадську організацію «Трансформація». Разом з колегами та за підтримки громади та активної участі партнерів було реалізовано проєкт «Крок до єдності та участі» в рамках якого було проведено ряд екологічних заходів у дошкільних закладах освіти Кізомиської сільської ради та у Велетенській ЗОШ, виготовлено та встановлено контейнери для збору пластику створено Центр місцевої активності на базі Велетенського СБК, проведено спортивно-розважальні заходи та інформаційно –просвітницька робота про повноваження депутатів та виконавчих органів місцевого самоврядування.

У 2019 році нашою організацією було засновано та проведено масштабний захід у Херсонській області фестиваль юшки.

Зараз в рамках Школи демократичного розвитку  за підтримки Фонду «Об’єднання» та фінансування NED нашою організацією завершено роботу по створенню Інвестиційного паспорту громади.

Чи важко працювати з колегами по депутатському корпусу? Як вдається/не вдається домовитися?

Більшість депутатів не наважується голосувати  проти «волі» сільського голови, так як у переважній більшості або працівники сільської ради, або  працівники бюджетної сфери на території сільської ради. Були випадки коли попередні домовленості у сесійній залі не виконувались.

Який досвід/знання отримали для себе під час роботи депутатом?

 У першу чергу це колосальний досвід спілкування з людьми та особистого росту, а також вивчення законодавства. Насправді, шалений супротив і протидія голови  сільської ради та деяких депутатів із депутатського корпусу зробили   мене сильнішою і постійно мотивували на нові дії, за що я їм дуже вдячна, бо інакше нам не вдалося б зробити стільки гарних справ.

Які поради Ви можете дати майбутнім депутатам?

Депутатська каденція – це не спринтерський забіг, а марафонська дистанція, тому щоб дуже швидко не вигоріти та мати натхнення не просто здійснювати депутатську діяльність, а ще й відстоювати права та інтереси виборців раджу зважати на це та відповідно розраховувати свої сили. Також завжди пам’ятати, що диявол криється в деталях, тому знання законодавчих норм, які регламентують функціонування життєдіяльності громади буде необхідною умовою для захисту прав громадян та виборців. Раджу уникати кулуарних домовленостей та взяти на озброєння  прозорі механізми ведення депутатської діяльності із залученням до процесу прийняття рішень виборців.

Спілкувалася Елла Петренко

Наталія Свирида

Статті автора