Активні надеждівці вирішують проблеми громади завдяки благодійним ярмаркам
Все літо Надеждівка ярмаркувала. Активні діти та дорослі згуртувалися разом, аби вирішити ряд проблемних питань в громаді. Об’єднала їх та надихнула власним прикладом Оксана Маханько, вчителька Надеждівської школи, волонтерка громадської організації «Білозерський центр регіонального розвитку». Ми поспілкувалися з активісткою та дізналися цікаві подробиці.
Оксано, розкажіть з чого почалася ваша активна громадська діяльність.
Для мене особисто все почалося з реєстрації на навчальну програму Пре-Акселератор з соціального підприємництва в Українській соціальній академії. Вже з перших модулів я зрозуміла, що треба вміти помічати проблеми навколо і шукати шляхи вирішення, не чекаючи зміни влади чи кольору керуючої політичної сили.
А далі було знайомство з представниками громадської організації «Білозерський центр громадського розвитку», активна участь в їх екологічному проекті та конкурсі «Екошкола», жага до перемоги і бажання активізувати людей.
Ще одним переломним моментом в моєму житті був тренінг «Активні громадяни» від Британської ради. Там навчили не тільки визначати проблеми, а й бачити і цінити те, що зробили і роблять для громади односельці-ентузіасти, які не чекають, коли буде фінансування, а самотужки прибирають місцевість, купують штори для будинку культури, створюють художні колективи з артистів-аматорів.
Був ще 3-денний семінар в Одесі «Посилення місцевої демократії» та Міжнародна наукова конференція в Польщі, екскурсія країнами Європи.
Ось тоді і мені захотілося долучитися до побудови Європи навколо себе.
З чого ви почали розбудову європейської Надеждівки?
У мене завжди поруч багато друзів, колег, знайомих – однодумців, та плюс завдяки конкурсу учнівських ініціатив «вималювалися» діти-активісти, які окрилені перемогою мали бажання рухатися далі.
От тоді разом ми провели перше засідання активних громадян села Надеждівки, на якому назвали кілька не проблем, а мрій. Серед них був майданчик з тренажерами на сільському стадіоні (авторка ідеї – Пономаренко Тая), футбольне поле з зеленим покриттям (автор ідеї – Маханько Родіон), футбольна форма для юних футболістів (автор ідеї – Дружинін Віталій), дзеркала для хореографічного класу (авторка ідеї – Вишневська Юлія), кно-стадіон (автор ідеї – Маханько Геннадій), трояндове містечко (авторка ідеї – Піскун Тетяна), релакс-кімната (авторка ідеї – Івченко Наталя).
Добре обміркувавши, ми вирішили почати з найпростішого – з футбольної форми. Я, як організатор, запропонувала провести Благочинний ярмарок для збору коштів. Людмила Стенгецька, жителька села, погодилася підготувати разом з дітьми вироби Hand made. Адже вона давно хотіла поділитися своїми навиками вишивання, бісероплетіння. І робота закипіла…
Отже, для здійснення мрій односельців ви почали шукати джерела фінансування. Розкажіть про ярмарки.
16 червня 2019р. пройшов перший Зелений ярмарок. Він поєднав у собі три свята: Трійцю, День тата і футбольний матч у селі. Метою було не тільки зібрати кошти, а й популяризувати футбол серед населення. До цього дня футбольну секцію систематично відвідувало 5-6 дітей ( а зараз 15-16!!!). У цей день (ніби Всесвіт вирішив нам допомогти!) з’їхалися гості з Херсону, Білозерки і навіть завітав вперше сам Олександр Караваєв, гравець збірної України з футболу та київського «Динамо». На ярмарок зібралося приблизно 130-150 односельців та гостей. Яскравим завершенням стало кіно під відкритим небом. Під час першого ярмарку ми зібрали 1500 грн. Цього, звичайно, виявилося замало, тому тренер дитячої команди Іван Чемодур звернувся до місцевого підприємця Олексія Новака з проханням дофінансувати розпочатий проект. І ось 24 серпня форма в кількості 15 комплектів була офіційно вручена дітлахам.
Одразу ж після першого ярмарку діти захотіли провести наступний, щоб почати реалізацію другої мрії – обладнати дзеркалами клас хореографії. Ярмарка пройшла на Івана Купала, далі продовжувався краундфандинг (збір коштів) до 24 серпня. На сьогодні ми маємо близько 5000грн. Але, вирішили не зупинятися, а знайти спонсора для придбання лінолеума, а владу ОТГ просити профінансувати 2 євровікна. Чим це закінчиться, буде зрозуміло в кінці вересня.
Так, як активними учасниками в організації і проведенні двох ярмарків стали учасниці художньої самодіяльності з будинку культури на чолі з Аллою Вдовиченко, тому третій ярмарок був направлений на придбання обігрівача в будинок культури.
Поділіться своїми враженнями від організації таких масштабних заходів. Важко було чи ні? Що вас особисто надихає?
Найбільше надихає позитивне відношення людей. Вони підтримують фінансово, купуючи товари та поповнюючи скриньку благочинності, вони дякують за ініціативи при зустрічах, підтримують своїми коментарями в соцмережах. Надихає довіра людей, без підозр і песимізму. З такими односельцями хочеться рухатися далі, шукати можливості, щоб створювати щось нове, розвивати громаду в усіх напрямках.
Бачимо, що зупинятися ви не збираєтеся, тому цікаво, що плануєте далі?
Наступними кроками буде написання проектів для отримання грантів, проведення тренінгів для активістів, громади, розвиток соціального підприємництва.
Для мене особисто зараз не вистачає знань, як працювати з громадою так, щоб співпраця була довготривалою, щоб люди «не перегоріли», щоб мали віру у власні можливості.
А ще у планах залучення бізнесу і влади до діалогу та співпраці.
Дякуємо за бесіду! Бажаємо вашій громаді процвітання, а вам – яскравих проектів, цікавих однодумців та натхнення!