Сб, 4 Січ 25
7.4°C

Більше 4 тисяч ФОПів припинили свою діяльність на Херсонщині у 2023 році

Наталія Свирида 08 Лютого, 2024

Станом на січень 2024 року на території Херсонської області зареєстровано 37 281 фізична особа-підприємець. Це на 4172 менше, ніж у минулому році.
Про економічний розвиток нашої області виданню МОСТ розповів заступник начальника Херсонської ОВА Михайло Лемак.

“На даний момент на Херсонщині 169 932 мешканців, які зареєстровані.
За 2023 рік у нас – мінус 1666 фізичних осіб-підприємців. По юридичних особах у нас плюс 4. Наприклад, кількість новоутворених за минулих рік – 162. Кількість припинених, ліквідованих – 158. Які перереєструвались в Херсонську область – 146.
По ФОПах: у нас зареєстровано 37 281 ФОП, з них новоутворених на минулий рік – 2 506, припинили діяльність – 4 172, перереєструвались в Херсонській області – 116, перереєструвались з Херсонської в іншу область – 860”, – повідомляє чиновник.

Також Михайло Лемак приділив увагу і проблемам повернення бізнесу на Херсонщину.

“Зараз ми маємо один плюс і одночасно мінус – те що ми отримали статус “зона активних бойових дій”. Але програма доступних кредитів 5-7-9%, програма гарантій “єРобота”, тобто гранти і кредити, які були виділені раніше, зараз вони через це не працюють.
Тому ми лобіюємо на рівні уряду, щоб знову повернули можливість кредитування в зоні ведення активних бойових дій, і, якщо банки готові, це дозволить створювати нові робочі місця, повертати економічну спроможність, збільшувати кількість податків”.

На рівні малого та середнього бізнесу є готовність жителів Херсонської області повертатись: відновлюють маленькі крамнички, окремі активності, вважає Лемак. Так, зараз є 12 проєктів в рамках грантів “єРобота”. Люди хочуть започаткувати власну справу, незважаючи на всі безпекові виклики.
Щодо повернення тих мешканців Херсонщини, які через окупацію та бойові дії виїхали до інших регіонів України чи за кордон, то у ХОВА немає чіткої інформації, хто з них планує повернутися додому.
Михайло Лемак пропонує після змінення безпекової ситуації на краще та  розмінування територій запустити на Херсонщині нові експериментальні сфери, наприклад, вирощування медичного канабісу.
Чиновник повідомив, що наразі почався процес формування стратегії відновлення для громад. Є спільна робота з програмою USAID “Децентралізація Приносить Кращі Результати та Ефективність” (DOBRE). У ньому 17 громад Херсонської області отримають технічну експертну підтримку в розробці проєктів програм комплексного відновлення територій для деокупованих територіях.
У рамках програми USAID “DOBRE” визначені керівники програми, які працюють з громадами, з наступного місяця буде презентація перших напрацювань.
Проводиться постійний моніторинг потреб громад, наголошує чиновник.

Також Михайло Лемак повідомив, що для Херсонщини країною-патроном визначені Нідерланди. Але поки що великої допомоги з боку цієї країни немає.

“Нідерланди більше зацікавлені взаємодіяти централізовано. Через Київ. Вони дуже стримано сприймають цю опцію патронату Херсонщини. Мабуть, розуміючи виклики, об’єми і складність”, – говорить чиновник.

Тому Херсонська ОВА наразі шукає інші країни-партнери для відбудови області. Планується візит і виступ представників ОВА перед парламентарями Литви. Адже литовці мають усталену взаємодію з Тягинською громадою. Шведи, наприклад, зацікавлені у Зміївці.

Ще одна проблема Херсонщини, як зони бойових дій, –  перебування на території області дітей. За словами Лемака, близько 14 тисяч неповнолітніх різного віку проживає тут станом на 1.01.2024. Так що постає питання створення відповідних умов для цих дітей та їх медичного обслуговування.
Своєю робочою ціллю на 2024 рік заступник керівника Херсонської ОВА вважає входження області у топ-15 в рейтингу регіонів України за індексом цифрового розвитку.

Наталія Свирида

Статті автора