Нд, 29 Гру 24
0.8°C

Борги за комунальні послуги під час війни. Чи треба платити? 

Lu Pohribna 24 Лютого, 2023

Під час виїздів мобільної бригади ГО “Білозерський центр регіонального розвитку” в багатьох селах звучить питання щодо сплати комунальних послуг, можливих пільг для тих хто тривалий час перебував на окупованих територіях. Білозерщина понад вісім місяців перебувала в окупації, що призвело до накопичення несплачених рахунків.

У зв’язку з цим виникає безліч питань, з якими ми і спробуємо сьогодні розібратись разом з юристкою Антоніною Тищенко.

Чи можуть під час воєнного стану відключити світло або газ за борги?

Від’єднувати споживачів від отримання житлово-комунальних послуг під час воєнного стану ЗАБОРОНЕНО законом. Ця заборона не залежить від суми боргу та періоду, за який ці борги накопичились – до початку воєнного стану чи під час його. 

Чи спишуть борги за комунальні послуги, які виникли під час війни?

Борги за комунальні послуги не спишуть. Їх все одно доведеться заплатити, крім випадків, втрати нерухомого майна від військових дій. Єдине сприяння держави у вирішенні питання щодо сплати комунальних послуг – це скасування пені на борги і штрафів за несплату комунальних послуг.

Чи потрібно сплачувати за житлово-комунальні послуги, якщо житло зруйновано?

Лише у випадку, якщо житло споживача зруйноване внаслідок ведення бойових дій та комунальні послуги не надаються сплачувати за житлово-комунальні послуги не потрібно. Але обов’язково  потрібно повідомити правоохоронні органи про  знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій, спричинених військовою агресією російської федерації, оформити все відповідними актами, зафіксувати дату та ступінь руйнації

Чи нараховується пеня або штрафи за несплату комунальних послуг?

Ні, не нараховується.  Якщо у вас є заборгованість за надання комунальних послуг, під час війни пеня за цими боргами не зростає. Також за такі несплати не штрафують. Тобто зараз ви можете сплачувати суму, яка «накопичилась» за комунальні послуги, і не боятись, що потім вам ще дорахують за затримання платежів.

Що робити, якщо ви не можете заплатити за комунальні послуги?

Фінансовий стан родин, які пережили окупацію складний – люди втратили роботу та “з’їли” свої збереження. Але не варто просто чекати завершення війни чи зміни власної фінансової ситуації,  по можливості зверніться до комунальних служб які надають послуги та просіть про реструктуризацію боргу. Наступний крок – оформлення субсидії. ЇЇ можна оформити на неопалювальний чи опалювальний сезони. Але пам’ятайте, що процедура має свої особливості, зокрема потребує документального підтвердження вашої часткової неплатоспроможності.

Отже, під час воєнного стану українці звільнені від пені і штрафів за несплату комунальних послуг, але оплату комунальних послуг не скасовано. Виняток становлять люди, які втратили нерухомість у наслідок війни.

Додаткову юридичну консультацію можна отримати через телефон гарячої лінії (050)999-01-42

🟢Матеріал підготовлений в рамках проєкту “Допомога звільненим громадам Херсонської області”, який реалізує ГО “Білозерський центр регіонального розвитку” за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).