Сб, 4 Січ 25
7.4°C

Через нові правила оплати за газ загальний рахунок споживача зросте на 40-200 гривень

life 04 Липня, 2017

З 1 квітня для населення і споживачів почали діяти нові правила оплати за спожитий газ.

Зміна правил позиціонується як реформаторське рішення, мета якого – відокремити ціну газу від тарифу облгазу. Але критичної необхідності робити це саме в такий спосіб – через встановлення підвищеної абонентської плати – не було. Можна було просто відділити ті 13% тарифу облгазу, які раніше “сиділи” у тарифі на газ.

Наслідок нововведення – тариф облгазу із введенням абонплати зросте на 40-200 грн. Це означає, що на цю ж суму у більшості випадків зросте сумарний рахунок споживача.

Найбільше таке зростання буде у невеликих квартирах з газовими плитами з незначними обсягами споживання газу: плюс 40-80 грн у місяць. Ужгород відмовився від централізованого опалення й перейшов на автономне. Введення абонплати його зачепить найбільше – рахунки зростуть на 150 і більше гривень на місяць.

Рахунки зменшаться лише у великих будинків, котрі споживали дуже великі обсяги газу.

Щодо субсидій. На тариф на газ субсидія діятиме й далі, на відокремлену абонплату – ні. Сплачувати її потрібно буде лише “живими грошима”. 

Місцеві ради поки що намагаються розібратися з новими правилами оплати за газ, однак перші ознаки того, що рішення НКРЕКП може викликати спротив, уже є. Іваничівська районна рада ухвалила звернення до керівництва держави з вимогою скасувати абонентську плату за газ.

Чи буде хвиля подібних рішень рад – важко спрогнозувати. Тут не потрібно хвилі судових позовів, достатньо одного, який буде задоволено судом. 

Після усіх попередніх рішень про підвищення тарифів з черговими тарифними новаціями потрібно бути дуже обережними. Навіть якщо проводити такі зміни і встановлювати абонплату, то чому не можна такі рішення приймати за рік до вступу у дію? Зараз є тисячі домогосподарств, які окрім газового котла встановили твердопаливний, і тому газом користаються мало. Але абонплату платитимуть по повній. 

Дане рішення не виважене і не збалансоване.

Андрій Герус, колишній член НКРЕКП, член правління бізнес-ради проекту “Ціна держави”, для VoxConnector