Ср, 1 Січ 25
4.1°C

Чому ростуть ціни на продукти і чого очікувати далі

Наталія Свирида 20 Липня, 2024

Упродовж червня суттєво підвищилися ціни на продукти.  Основна причина подорожчання товарів  — підняття комунальних тарифів та падіння гривні. Також зросла вартість електроенергії – за кіловат українці тепер платять 4,32 гривні, а не з 2,64 грн, як це було ще навесні цього року.

У Держстаті зазначили, що у червні зафіксували стрибок цін на хліб, яйця та м’ясо. Заступник голови Всеукраїнської аграрної ради Денис Марчук так пояснив стрибок цін на м’ясо-молочну продукцію:

“Ми повинні розуміти, що додаткові навантаження на гектар — це собівартість здорожчання продукції. І взагалі, все, що пов’язане з цінами на паливно-мастильні матеріали, завжди пересікається з додатковими витратами. Якщо ми говоримо про збільшення витрат на 1 га — на понад 5 євро з наступного року для кожного товаровиробника, який працює офіційно в Україні, то повинні розуміти, що це буде відображатись на складовій цін на продукції, і відповідно на полицях магазинів”.

Водночас, за даними аналітиків, овочі та фрукти подешевшали майже на 10%, але це сезонне зниження цін. Експерти попереджають, що після закінчення сезону, коли настане час зберігання продуктів та їх переробки, на українському ринку очікується ще більший стрибок цін.

Аналітики Нацбанку прогнозують,  що впродовж наступних місяців ціни на продукти харчування продовжать зростати через збільшення витрат бізнесу на оплату праці та за електроенергію, а також через вичерпання минулорічного врожаю і очікуване підвищення акцизів на автомобільне паливо, тютюнові вироби та алкоголь. До слова, 8 липня Верховна Рада підтримала у другому читанні законопроєкт про підвищення акцизного податку на пальне.  Тож із 1 вересня без урахування інших чинників бензин може подорожчати на 1,6 грн/л, дизпальне — на 2,1 грн/л, автогаз — на 6,15 грн/л.

Однак є і позитивні новини.  Президент Асоціації українських банків Андрій Дубас у ефірі телеканалу «Еспресо» припукає, що найближчим часом українська економіка може пожвавитися.

“Останні 3-4 місяці ми бачимо тренд росту кредитування, а це також матиме свої впливи на інфляцію”, — пояснює він.

Аналітик додає, що наступного року разом зі зростанням цін очікується також і зростання заробітних плат, оскільки ці два процеси нерозривно пов’язані між собою.

 

Наталія Свирида

Статті автора