Пт, 27 Гру 24
2.7°C

Чи можливо отримати компенсацію за пошкоджене чи знищене авто під час війни?

Lu Pohribna 21 Листопада, 2024

В прифронтових громадах Херсонщини російські військові влаштовують справжнє полювання на цивільні автівки, атаки дронів на транспорт стають щоденною буденністю, тому питання компенсації за пошкоджений, знищений транспорт є на сьогодні надзвичай актуальним.

І якщо компенсація за пошкоджене, знищене нерухоме майно визначена Законом України “Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України», який набув чинності 22 травня 2023 року, то компенсацію за знищення чи пошкодження авто внаслідок війни на законодавчому рівні з боку держави на жаль на даний час не передбачено, але робота в цьому напрямку ведеться.

До Верховної Ради подали законопроєкт, який зареєстрований за №11147 про компенсації за автомобілі, пошкоджені через обстріли, який передбачає, що виплати за пошкодження та знищення легкових автомобілів, автобусів, вантажівок, причепів і напівпричепів унаслідок бойових дій зможуть отримати фізичні та юридичні особи, їхні спадкоємці та правонаступники. Для цього треба буде подати відповідну заяву до спеціальних комісій, що будуть створені у територіальних громадах. Це можна буде зробити як під час дії воєнного стану, так і протягом трьох років від дня його припинення або скасування. Законопроєкт на даний час на розгляді в Верховній раді – є надія, що такі законодавчі зміни згодом буде запроваджено та українці, чиї машини постраждали від російських атак або дронів, зможуть отримати гроші на відшкодування.

Тому щоб у перспективі отримати відшкодування необхідно зафіксувати факти знищення чи пошкодження авто, для цього :

Треба звернутися із заявою про скоєння злочину до правоохоронних органів (поліція, СБУ) і вимагати внесення її до Єдиного державного реєстру досудових розслідувань та належної фіксації вказаного факту, зокрема складання протоколу огляду місця події із фотофіксацією та детальним описом як пошкоджень, так і причин їх виникнення. Зокрема, того, що вони спричинені саме воєнними діями РФ, обстрілом тощо. 

Слід визначити розмір шкоди. Для цього варто замовити автотоварознавчу експертизу, під час якої експерт зробить висновки, наскільки пошкоджено автомобіль. Також власникові машини треба зібрати та зберегти квитанції, чеки, акти виконаних робіт, інші документи щодо витрат, які йому довелося сплачувати через пошкодження .

Розмір компенсації за пошкоджений/знищений автомобільний транспортний засіб буде визначатися щодо кожного отримувача компенсації та кожного пошкодженого чи знищеного автомобільного транспортного засобу окремо, виходячи із національних стандартів, методик, інших нормативноправових актів, що встановлюють механізми оцінки автомобільних транспортних засобів, які є чинними на момент розгляду заяви про надання компенсації за пошкоджений чи знищений автомобільний транспортний засіб, тобто суму визначать оцінювачі, враховуючи вік та стан авто. Наприклад, якщо машині 10 років, то її вартість буде меншою через знос і застарілий стан, 

Окрім того, що стосується знищених автомобілів, які залишаються зареєстрованими за власниками, вони підлягають зняттю з реєстрації (вибракуванню).

У сервісних центрах МВС існує послуга вибракування тобто списання. 

Послуга з вибракування транспортного засобу безоплатна та надається сервісними центрами МВС протягом робочого дня з моменту подання документів.

Документи необхідні для вибракування автомобіля:
  • Паспорт з відміткою про реєстрацію місця проживання (або ІD – карта та витяг про місце проживання);
  • Довідка про реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер);
  • Свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу (за наявності);
  • Номерні знаки (за наявності);
  • Якщо номерні знаки чи свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу були викрадені, потрібно надати постанову (довідку) від органу внутрішніх справ щодо порушення кримінальної справи або відмову в порушені кримінальної справи.

Консультацію щодо послуг сервісних центрів МВС можна отримати за телефоном (044) 290-19-88.

Якщо маєте питання та хочете розібратися саме зі своєю ситуацією, то звертайтесь на лінію підтримки ГО «Білозерський центр регіонального розвитку» за цим номером: (050)999-01-42. Консультації безкоштовні.

Консультацію підготувала Антоніна Тищенко

 

Фото з відкритих джерел.

Даний матеріал виготовлено за підтримки ГО “Інститут масової інформації” в рамках проєкту міжнародної організації Internews Network