Чи варто йти до психолога? Інна Корміленко відповідає на поширені питання та розвінчує міфи
Сьогодні відбувається масова популяризація психологічної науки. Але все ще існує багато неправдивої інформації, яка найчастіше знецінює працю психологів та віддаляє людину від такої потрібної допомоги. Давайте поговоримо про популярні переконання та розповсюджені міфи щодо роботи психолога.
“Я ще не з’їхав із глузду, щоб відвідувати психолога”
Як психолог, я працюю з абсолютно здоровими людьми! Ситуації життєві можуть бути різні. Часто це кризи або утруднення у справах. Можу допомогти зрозуміти причини ваших симптомів. Роз’яснити ваш стан. Знайти джерела проблем і дати рекомендації щодо їх усунення. Порекомендувати методи самодопомоги або формат професійної психологічної допомоги. Тобто всі випадки із відхиленням психіки від норми – не є клієнтами психолога.
“Може порадите якісь ліки, щоб заспокоїтися?”
Часто чую таку фразу. Ліки може приписувати тільки фахівець із медичною освітою. Тобто лікар. Наприклад, сімейний лікар або психіатр. Психологи мають гуманітарну освіту, тому із пігулками не працюють.
“Психолог вирішить мою проблему. Варто тільки звернутися”
Всі задачі може вирішити тільки сама людина. Ефективність тендему клієнта та психолога приблизно розподіляється 80/20. Тобто 80% роботи над собою здійснює сама людина і 20% – психолог. Окрім роз’яснень та рекомендацій спеціаліст супроводжує клієнта в період роботи над собою. Як я кажу:” В голову та у думки клієнта ввійти і поправити все там руками – не можна”. А працювати у “чулані” психіки варто спокійно, розмірено, системно, поступово, пересуваючись маленькими кроками уперед, міліметр за міліметром. Там темрява. Психолог ту темряву розганяє “підсвічуючи”. Але іде людина все одно сама. Просто страхів менше з приводу “куди ступити?” і чи “вірний напрямок обрав?”.
“Я приведу свого чоловіка/сина/свекра до вас. Він – п’є/гуляє/програє гроші/б’є. Попрацюйте з ним, щоб він змінився”
Людина має сама вирішити, що хоче допомоги психолога. Добровільно звернутися і бути готова працювати над своїми питаннями. Інакше – результату не буде.
Зазвичай рекомендую консультацію тому, хто звернувся із таким проханням, кому некомфортна або критична ситуація. Інших людей ми змінити не можемо. Натомість своє ставлення до ситуації змінити можна. Це у ваших руках.
“На заході популярно мати свого психолога. А як часто мені треба ходити до вас, якщо я вирішу взаємодіяти?”
Відвідувати психолога можна так часто, як вам хочеться. Або в міру виникнення нових запитів. Якщо ви маєте намір профілактики, то рекомендовано 1-2 рази на тиждень.
“Як зрозуміти, який психолог мій?”
Ніяких інших методів, окрім спілкування та відчуття – не придумали. У багатьох психологів є перша установча або ознайомча сесія. Вона за ціновою політикою може бути меншою. І розрахована на встановлення зв’язку, налагодженню комунікації, створенню довірчої атмосфери, тощо. Якщо ви відчуваєте дискомфорт, сором’язливість, скованість або неприязнь – психолог не ваш. Довіряйте своїм почуттям! Обирайте фахівця, який вам цікавий.
“Коли потрібна допомога психолога?”
Якщо ви над цим задумалися – ідіть на прийом. Варто відвідати спеціаліста хоч раз у житті кожному. Поговорити. Відповідаючи на питання спеціаліста ви можете краще себе зрозуміти, побачити сфери або питання із якими вам потрібно працювати.
“З якими питаннями частіше всього приходять люди?”
Якщо ви чогось бажаєте, але не знаєте як досягнути бажаного. Якщо вам важко зробити вибір. Якщо маєте проблеми у стосунках будь-якого характеру (любовні, ділові, партнерські, сусідські, батьківсько-дитячі тощо). Якщо нічого не радує і немає сил щось робити. Якщо вам постійно потрібно все контролювати, вас хвилює все і є постійна тривожність. Якщо настрій більший час на “нулі” або поганий, у голові тривожні думки. Якщо ви хочете навчитися бути щасливим. Якщо ви хочете стати спокійним та врівноваженим. Якщо є бажання самопізнання, розкриття себе як особистості. Якщо хочеться налагодити зв’язок між психікою та тілом. Якщо “атакують” хвороби, або є хронічні хвороби. Якщо хочеться переписати негативні переконання, які не дають вам розвиватися і змінюватися на краще. Якщо є розгубленість з приводу вибору професії або самореалізації. Якщо пережили психотравму, або тяжку життєву ситуацію чи кризу. Якщо маєте проблеми із вагою/сном/тощо. Якщо є проблеми у будь-якій сфері життя. Якщо ви хочете збагатити своє життя психологічними знаннями та навичками
Взагалі я не знаю, яка б життєва ситуація не стосувалася б діяльності психолога. До психолога можна з усім! Від поговорити і “виплеснути” наболіле, до – змінити життя!
“Я проста людина із села. Який там психолог…”
Люди – всюди люди. Кожна людина – особистість. І закони психіки працюють для всіх! Якщо людина живе, то вона відчуває, проживає почуття, емоціонує. Це означає тільки одне – робота для психолога є. Кожному варто розбиратися, знати, інтерпретувати свої емоції. Щоб краще себе розуміти. І щоб розуміти інших.
“Психолог може “залізти” у мою підсвідомість і управляти мною. Або може “загіпнотизувати”, щоб я діяв проти своєї волі”
Це для мене чи найдивніше, що я чула. Але… Якщо ви обираєте собі спеціаліста – наведіть про нього довідки. Довіряти свою психіку, як і тіло варто перевіреним фахівцям та спеціалістам.
Подивитися, чи загоїлася “рана” у психіці – не вийде. Процес візуально не побачиш. Але якщо вам після двох-трьох разів стало гірше – йдіть. Якщо вас щось непокоїть – кажіть про це у голос, не соромтеся попросити роз’яснення з приводу методів та засобів роботи. Ви маєте право знати все, що з вами буде відбуватися.
“Зараз розвелося психологів. Раніше і не чули про них, а якось жили…”
Процес життєвий постійно триває. І це – аксіома. Ми ж можемо змінювати ЯКІСТЬ цього процесу, через роботу із собою. Так, раніше люди жили і без психологів. Але де і як? У “мазанках”, працювали переважно за “трудодні” і таке інше… Сьогодні все змінилося. Є розвиток. Багатьом хочеться мати пральну машину-автомат, плазму, “розумний” дім… Тому і зміни внутрішні у людей – неминучі. Можна іти шляхом еволюції – довго вчитися на досвіді. А можна прискоритися і навчитися бути більш щасливішим швидко – поряд із психологом.
“Краще поговорити із друзями. І порадять, і гроші ціліші”
Друзі – це прекрасно. Коли ви ділитеся якоюсь проблемою, вони вам скоріш усього щось порадять. І це буде їх точка зору, або їх досвід. Для вас особисто він може бути неефективним. Або ж при з’ясуванні стосунків друзі скоріш за все займуть чиюсь позицію: або вашу, або протилежної сторони. Це точно не сприяє виходу із конфлікту. Скоріше його ескалації.
Психолог вам допоможе знати саме ваш індивідуальний шлях або рішення, спираючись на ваші відчуття та досвід.
“Я боюся, що про мої проблеми всі дізнаються. Що психолог розкаже всім іншим”
Є етичний кодекс психологів. Ображати, звинувачувати, кричати, насміхатися поважаючий себе спеціаліст не буде ніколи. До того ж вся інформація завжди залишається в рамках сесії і є конфіденційною. Кожен практикуючий психолог, до того ж, дорожить своїм ім’ям.
Острахів та запитань виникає багато. Якщо ви маєте свої, які тут ще не розкриті, то я з радістю з вами поспілкуюсь і надам відповіді за телефоном – (066) 999-01-42.
Інна Корміленко,
психологиня ГО “Білозерський центр регіонального розвитку”
Матеріал підготовлений в рамках проєкту “Допомога звільненим громадам Херсонської області”, який реалізує ГО “Білозерський центр регіонального розвитку” за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).