Нд, 29 Гру 24
0.8°C

Ціни на м’ясо, яйця та овочі продовжують рости: у чому причина

Наталія Свирида 20 Листопада, 2024

В Україні стрімко зростають ціни на продукти харчування. Зокрема цінові рекорди б’ють яйця, хліб і овочі. Одними з основних причин цього є дефіцит сировини та подорожчання енергоресурсів та зростання вартості кормів і логістики.

Про це повідомляє Центр громадського моніторингу та контролю.

Особливо стрімко виросли ціни на курячі яйця. За словами голови громадської спілки “Міжрегіональний союз птахівників та кормовиробників України” Вадима Шияна, на  подорожчання вплинули не лише сезонні чинники, а й підвищення цін на корми, кормові домішки, курс долара, електроенергія, паливно-мастильні матеріали, логістика тощо. Прогнозується, що ціни на яйця мають зрости ще на 10-15%, однак після новорічних свят вартість за десяток піде на спад, як і щороку.

Зростатимуть також ціни на хліб. Експерти зазначають, що з листопада і до кінця року ціна борошна підвищиться на 11%, упаковки — на 10%, логістики — на 8%, газу — на 11%, електроенергії — на 11%. Це все вплине на вартість хлібопекарських виробів на прилавках магазинів.

Також приблизно на 10% подорожчало й м’ясо. Як зазначають експерти,  скорочення поголів’я великої рогатої худоби зумовлює зростання цін на яловичину та телятину. Також на ціни впливає висока вартість кормів, пального та електроенергії.

Як повідомляє Центр громадського моніторингу та контролю, спочатку поточного року найбільше зросла ціна на яловичий гуляш — на 20,9% до 301,32 гривні за кілограм. Свинячий ошийок  зріс в ціні на 18,1% — до 286,05 грн/кг, курячі стегна  на 9,6% — до 125 грн/кг, а куряче філе 8,7% — до 174,50 грн/кг. При цьому на інші види м’яса ціни трохи впали. Наприклад, свиняча грудинка подешевшала на 1,1% — до 179,29 грн/кг, а сало на 9,7% — до 234 грн/кг. Це пов’язано з тим, що промислове виробництво свинини у 2024 році зросло, а отже, збільшилася і пропозиція цього виду м’яса в роздрібній торгівлі.

Серед продуктів борщового набору стрімко зростає ціна на моркву та капусту.  Верхня цінова межа за кілограм моркви в Україні сягнула 25 гривень. Нижня цінова межа білокачанної підскочила до 22 гривень.  Також подорожчала вся зелень: кріп та петрушку віддають на ринках по 120–170 гривень за кілограм. Натомість подешевшала картопля, в середньому на 10% до 18–28 грн/кг. Трохи впав у ціні буряк: з 15–17 до 13–15 грн/кг. На яблука верхня цінова межа впала з 35 до 30 гривень за кілограм. Також дешевшають банани, їх можна купити по 48–60 грн за кілограм. Ціни на ківі знизилися до 80–100 грн/кг, а на гранати — до 90–95 грн/кг.

Як прогнозують експерти, навесні слід очікувати наступного здорожчання практично всіх груп товарів у продуктових крамницях. Зокрема, ціни поповзуть вгору на вже згадані яйця та м’ясо. Адже на світових біржах, у порівнянні з минулим сезоном, подорожчала пшениця, кукурудза і соя, що відповідно вплинуло на здорожчання комбікорму.

Також після зими  прогнозують значне подорожчання олії. Адже  в південних і східних регіонах, де завжди засіювали багато соняшника, було засушливе літо, на великих територіях велися воєнні дії. У результаті, аграрії збирали з гектару від 300 до 700 кілограм сировини. Також, спеціалісти зазначають, що олійність цьогорічного врожаю набагато менша.

 

Наталія Свирида

Статті автора