Демографічна криза: на одного новонародженого українця припадає три смерті
Сьогодні на одного новонародженого в Україні припадає троє померлих. У 2018–2020 роках цей показник складав двоє померлих на одну дитину.
За даними Опендатабот, у першому півріччі 2024 року в Україні народилося 87 655 дітей – це на 9% менше, ніж за аналогічний період минулого року. За кількістю новонароджених (9695 немовлят) цьогоріч першість упевнено утримує наша столиця. На другому місці за цим показником Львівщина (7923 особи). Далі йдуть Дніпропетровська (6962), Одеська (6197), Київська (4947), Рівненська (4532), Закарпатська (4323), Вінницька (4005), Івано-Франківська (3916) та Харківська (3798) області. Стабільно низька народжуваність фіксується у прифронтових регіонах — Донеччині та Херсонщині, де на світ з’явилося 702 та 221 немовля відповідно. А на Луганщині взагалі не зареєстрованого жодного факту народження. Загалом торік в Україні спостерігався найнижчий показник народжуваності за останні 10 років.
Аналітики додають, що показники народжуваності в країні падають ще з 2013 року — приблизно на 7% щороку. Проте повномасштабне вторгнення призвело до найбільшої демографічної кризи. Зараз відбувається найбільший спад за весь час незалежності. Попередній антипік також був пов’язаний із війною — у 2015-му показники народжуваності впали на 12% за рік.
На жаль, перспективи не надто оптимістичні, адже жінкам в Україні дедалі важче стає знайти пару: велика кількість чоловіків загинули, перебувають на фронті чи виїхали за кордон. Варто зазначити, що торік було зафіксовано найнижчий показник кількості укладених шлюбів за останнє десятиліття. Натомість втішним є те, що за перше півріччя цього року розлучилися 15 578 подружніх пар, а це вп’ятеро менше, ніж торік.
Усі ці чинники разом загострюють демографічну кризу в країні. Варто зазначити, що за шість місяців цього року померли 250 972 людини. Цей показник втричі перевищує народжуваність. Для порівняння: у 2018 — 2020 роках на одне немовля припадало двоє померлих.
Провідна наукова співробітниця Інституту демографії та соціальних досліджень ім. М. Птухи Національної академії наук України Світлана Аксьонова ефірі телемарафону “Єдині новини” сказала:
“За нашими оцінками, до 2050 року чисельність населення України скоротиться до 25 мільйонів. У той час, як на зорі незалежності нас було 52 мільйони…”
Директорка Інституту демографії та соціальних досліджень НАН України Елла Лібанова вважає, щоб збільшити народжуваність в країні, потрібно надати належні умови для розвитку та життя родини і підходити до вирішення проблеми комплексно. Адже тут важливими є робочі місця для молодих чоловіків та жінок, кількість садочків, шкіл. Також держава має допомагати і з житлом, а це доступне кредитування та іпотека, а також помірні ціни на орендоване житло.
Фото з доступних джерел.