Нд, 29 Гру 24
0.8°C

Дійсно розумні чи занадто самовпевнені?

life 13 Червня, 2017

Об’єднання територіальних громад триває. Цьогоріч до цього процесу долучилася і Білозерська селищна рада, яка отримала згоду на створення ОТГ від Томинобалківської і Надеждівської сільських рад. Головна мета такого союзу – розвиток територій і децентралізація влади. Готуючись до майбутніх виборів треба всерйоз замислитися над стратегічними напрямками розвитку об’єднаної громади.  Зокрема, над тим, як функціонуватиме нова ОТГ, на які ресурси розраховувати, який вектор розвитку обрати? Для того, щоб відповісти на ці питання, необхідні знання, досвід та кваліфіковані кадри.

Показовою у цьому плані є Музиківська ОТГ, працівники якої ще до об’єднання постійно підвищували кваліфікацію на різноманітних тренінгах, семінарах, брали участь у навчальних візитах, у тому числі міжнародних. Левову частку цих програм реалізовують громадські організації за фінансової підтримки як міжнародних фондів, так і урядових, посольських програм. 

Саме до таких організацій належить «Білозерський центр регіонального розвитку», який працює на території Білозерського району. За 10 років свого існування у тісній співпраці з сільськими радами організація впровадила більше 20 проектів, спрямованих на розвиток громад. Серед партнерів центру – Музиківська, Станіславська, Широкобалківська, Радянська, Федорівська, Томинобалківська, Петрівська сільські ради.

«Ми постійно шукаємо ресурси для розвитку громад, – розповідає Елла Петренко, голова Правління громадської організації. – Ресурси – це не обов’язково гроші на ремонт дитячого садочку чи благоустрій території, хоча й на такі проекти ми залучали кошти. Як показує практика, треба не лише ремонтувати та будувати, а й розвивати свою громаду, своїх людей, вкладати кошти в їх навчання. Саме тому ми самі багато вчимося, останнім часом організовуємо навчання для активістів, працівників сільських рад, депутатів.

Ми вивчаємо нові практики і намагаємося їх впровадити у громадах. Приємно, що часто знаходимо розуміння та підтримку з боку сільських голів та депутатів. Саме в таких громадах нам вдається досягти помітних результатів. Проте траплялися випадки, коли пропоновані нами проекти не знаходили підтримки з боку керівників. На жаль, це стосується Білозерської селищної ради. В минулому році наша організація проводила моніторинг бюджетної політики ради, аби зробити її більш відкритою, прозорою і доступною для громадян. Ми отримали підтримку з боку депутатів, проте з селищним головою співпраця не склалася. Мало не єдиним досягненням у цьому проекті стало створення офіційного веб-сайту селищної ради  (ми запропонували, а депутати наполягли). Але з тих пір всі громадські ініціативи, що стосуються розвитку Білозерки, селищний голова сприймає в штики».

«Коли я побачила оголошення Асоціації міст і сел України про річний цикл навчання з розробки стратегій розвитку об’єднаних територіальних громад, відразу подумала про рідне селище, – говорить Анна Євдокимова, громадська активістка, мешканка Білозерки. – Адже це можливість не просто теоретично опанувати підходи до розробки стратегій розвитку, а й за допомогою експертів втілити їх на практиці – розробити Стратегію розвитку громади, яка є ключовим документом, на який потім опираються і програма соціально-економічного розвитку, і проекти розвитку інфраструктури. Навчання йде паралельно з практикою. До участі у цій програмі запрошуються по одному представнику від органу місцевого самоврядування та громади. Все круто – бери й роби. Але не так сталось, як гадалось. Ні брати, ні робити селищна рада не має бажання… Селищний голова категорично відмовився від участі у даному проекті (навіть за умови, що проект фінансується Асоціацією міст України і ніяких коштів вкладати не потрібно).

«Мої кадри і так отримують все необхідне навчання. Стратегічний план ми зробимо самі, без Вашої допомоги. Вам потрібно? То йдіть і навчайтесь… У Вас все?», – відрізав селищний голова

«Ми, звичайно, почекаємо і подивимося, який план підготують фахівці селищної ради, але без участі громади розробити цей документ неможливо, він просто не матиме сенсу. Та й для того, щоб зробити якісну Стратегію розвитку громади, необхідно залучати експертів, послуги яких не безкоштовні. Мова йде про бюджетні гроші, наші з вами гроші…», – з прикрістю підсумувала розмову Елла Петренко

P.S. До речі Музиківська ОТГ розробляє свою Стратегію розвитку за допомогою експертів американської програми DOBRE. Цей документ дасть можливість залучати додаткове фінансування на розвиток громади від держави, міжнародних фондів та програм, а значить, з більшою користю витрачати кошти своїх платників податків.

Ольга Підопригора