Сб, 4 Січ 25
7.4°C

Екозвичка від Раїси Сонько: користуйтеся громадським транспортом, велосипедом, беріть попутчиків

Ella 17 Червня, 2021

Cьогодні в рамках екопроекту “21 екозвичка, яка допомагає планеті” екоактивістка Раїса Сонько розповідає про ще одну важливу екозвичку – “користуйтеся громадським транспортом, велосипедом, беріть попутчиків”:

Звісно власний автомобіль – це зручно. А якщо ви живете поза межами міста і громадський транспорт мало адаптований під потреби місцевих жителів – це ще й необхідність.

Однак, слід навести трохи фактажу. За даними Всеукраїнської екологічної ліги: «Сьогодні в Україні досить гостро стоять проблеми забруднення довкілля від транспортної інфраструктури… … Серед усіх транспортних засобів автотранспорт залишається основним джерелом забруднення атмосферного повітря та порушення екологічної рівноваги… … Кожен автомобіль при згорянні 1 кг бензину використовує 15 кг повітря, зокрема, 5,5 кг кисню. При згорянні 1 т пального в атмосферу викидається 200 кг окису вуглецю. На частку автотранспорту припадає близько 55 % шкідливих надходжень загального обсягу, що включають понад 200 різних сполук, у тому числі: оксиди вуглецю, свинцю, азоту, формальдегіди, зокрема домішки ароматичних вуглеводів, бенз(а)пірен, канцерогени, у тому числі й ПАВ, серед яких чимало мутагенів… … Автотранспорт також спричиняє негативний вплив акустичним (шумовим) забрудненням на центральних магістралях… Приблизно кожний другий житель міста страждає від створюваного ним шуму… Рівні акустичного забруднення у місті можуть справляти негативний вплив на здоров’я і самопочуття населення, у тому числі збільшувати кількість серцево-судинних захворювань.»

Виходячи з попереднього можна зрозуміти, що масштаб проблеми набагато більший, ніж здається. І хоча ліквідувати негативні явища повністю неможливо, можна невеликими особистими кроками зменшити шкідливий вплив на довкілля.

Як? Пропоную вам наступні кроки:

 віддавати перевагу громадському транспорту перед індивідуальною поїздкою;

 користуватися сервісами «Попутка» та/або «BlaBlaCar». Ці сервіси створені для того, щоб об’єднати людей, які рухаються в одному напрямку. Я особисто користуюсь viber спільнотою «Попутка Станіслав». Тож коли мені потрібно в місто, в мене є вибір «Попутка» або громадський транспорт, в залежності від часу, коли мені потрібна ця послуга;

 коли повертаєтесь з вечірки чи корпоративу, візьміть собі попутчика в таксі з вашої компанії, якщо вам треба їхати в один і той же район міста;

 за можливості, долаючи невеликі відстані, віддавайте перевагу їзді на велосипеді.

Що це дає мені?

  • Здешевлення поїздок.

Що це дає довкіллю?

  • Зменшення шкідливого впливу на довкілля.

Питання до вас:

  • Чи користуєтесь ви сервісами «Попутка» та /або «BlaBlaCar»?
  • Яким видом транспорту дістаєтеся до роботи?

Наступні історії про екозвички чекатимуть на вас щочетверга тут та сторінці Раїси у фейсбуці. Також читачів запрошують вподобати та підписатися на сторінку Громада – НУЛЬ відходів у мережі Facebook, щоб слідкувати за публікаціями на екотематику. А вже зараз ви можете пройти тест та дізнатися, настільки ви еко-дружні за цим посиланням: https://www.facebook.com/Community.ZeroWaste/posts/130863152219268

А також запрошуємо всіх прийняти участь у конкурсі «Розкажи про СВОЮ екозвичку». Правила максимально прості:

  • Вподобати Facebook-сторінку @Community.ZeroWaste.
  • Написати у себе на сторінці пост про екозвичку, яку маєте, додавши хештег #21екозвичка та відмітивши сторінку @Community.ZeroWaste, щоб я могла вас знайти.
  • Дочекатися останнього дня місяця, коли я за допомогою random.org оголошу щасливчика або щасливицю, що отримає екоподарунок.

Конкурс буде проходити протягом лютого-червня. 5 місяців – 5 подарунків – 5 обдарованих. До  місячного розіграшу приймаються автори постів поточного місяця.

Бажаємо вам наповнювати своє життя емоціями та враженнями, замість речей, що з часом стануть мотлохом.

#21екозвичка #ГромадаНУЛЬвідходів

Почитати про попередні звички можна тут:

Вітаємо, ви дочитали до кінця матеріал «Білозерка.Інфо» – незалежного та впливового інтернет-видання. Якщо вам сподобався цей текст, пропонуємо підтримати нас щомісячним внеском від 25 гривень. За ціною лише однієї чашечки кави, ви підтримаєте роботу усієї редакції і допоможете зробити наші громади ще більше відкритими, читачів – більш обізнаними, а діяльність влади – прозорішою.