Екозвичка від Раїси Сонько: обирайте продукти у пакуванні, що можна переробити, або взагалі без пакування
Сьогодні в рамках екопроекту “21 екозвичка, яка допомагає планеті” екоактивістка Раїса Сонько розповідає про шосту екозвичку – “обирайте продукти у пакуванні, що можна переробити, або взагалі без пакування”:
Попереджений – значить озброєний. Йдучи за покупками в першу чергу я заздалегідь планую, що мені потрібно купити. Так я завчасно знаю, що мені потрібно взяти із собою.
Взагалі без пакування:
– У свою торбинку беру крупи на вагу, фрукти, овочі, родзинки.
– У свій контейнер – м’який сир.
– У свою скляну банку молоко.
– Один лимон чи гілка бананів взагалі не потребують торбинки.
Адже найкращий спосіб управління відходами – це попередження їх утворення. Нема відходів – не треба сортувати, не треба утилізувати.
Та є товари, що у свою тару чи упаковку взяти не вийде або ви не маєте із собою відповідної тари. Тому просто доводиться обирати товар у пакуванні, що переробляється, віддаючи перевагу склу, паперу та металу. При цьому слід вивчати упаковку, маркування на ній та познайомитися із класифікацією пластиків, коли відсутні попередні альтернативи. Адже не всі вони переробляються. Так, шуршики та дойпак (пакетик з закруткою) не переробляються взагалі.
Я віддаю перевагу таким упаковкам:
– майонез у скляній банці замість дойпаку;
– згущене молоко у жерстяній банці замість дойпаку;
– цукерки загорнуті у фольгу замість шуршика;
– вівсянка у паперовому пакеті замість шуршика;
– молоко в упаковці тетрапак, замість білої ПЕТ-пляшки;
– туалетний папір з переробленого паперу;
– гірчиця у скляній банці замість пластикових коробочок та дойпаків;
– кетчуп у скляній банці замість дойпаку;
– оливки у жерстяній банці замість вакуумної упаковки;
– шматочок твердого сиру чи ковбаски кладу у паперовий пакет.
Тобто намагаюсь максимально уникати пластикового пакування. І головне – пакет не потрібен. Я не кладу пачку масла чи упаковку молока в пакетик. Тканинну сумку можна випрати, якщо що.
Для довідки: щороку в світі використовується 500 мільярдів пластикових пакетів. Вони не розкладаються і найчастіше з’являються в океанах, а згодом можуть виявитися і в шлунках морських мешканців.
А що робити з продуктами, що не мають альтернативного екологічного пакування? Придивись до них, чи справді вони корисні? Скільки часу їх можна зберігати? За рахунок яких консервантів вони залишаються придатними до вживання протягом місяців або й року? Тож чи потрібні вони вам? Одразу складно сказати: «Ні!». Та, напевно, і не треба. Просто краще мінімізувати чіпси, сухарики, солодощі у такому пакуванні.
Що це дає мені?
- Управління коштами при покупці товарів на вагу; –
- Незапакована їжа корисніша;
- Зменшення об’єму відходів у моєму домі.
Що це дає довкіллю?
- Зменшення об’єму відходів;
- Зменшення об’єму ресурсів необхідних на задоволення людських потреб.
Питання до вас:
- Чи звертаєте ви увагу на упаковку при виборі потрібного товару?
- Чи купуєте ви товари на вагу у власну тару?
Наступні історії про екозвички чекатимуть на вас щочетверга тут та сторінці Раїси у фейсбуці. Також читачів запрошують вподобати та підписатися на сторінку Громада – НУЛЬ відходів у мережі Facebook, щоб слідкувати за публікаціями на екотематику. А вже зараз ви можете пройти тест та дізнатися, настільки ви еко-дружні за цим посиланням: https://www.facebook.com/Community.ZeroWaste/posts/130863152219268
А також запрошуємо всіх прийняти участь у конкурсі «Розкажи про СВОЮ екозвичку». Правила максимально прості:
- Вподобати Facebook-сторінку @Community.ZeroWaste.
- Написати у себе на сторінці пост про екозвичку, яку маєте, додавши хештег #21екозвичка та відмітивши сторінку @Community.ZeroWaste, щоб я могла вас знайти.
- Дочекатися останнього дня місяця, коли я за допомогою random.org оголошу щасливчика або щасливицю, що отримає екоподарунок.
Конкурс буде проходити протягом лютого-червня. 5 місяців – 5 подарунків – 5 обдарованих. До місячного розіграшу приймаються автори постів поточного місяця.
Бажаємо вам наповнювати своє життя емоціями та враженнями, замість речей, що з часом стануть мотлохом.
#21екозвичка #ГромадаНУЛЬвідходів
Почитати про попередні звички можна тут:
- плануй та складай список покупок, щоб не купувати зайвого
- будьте обережні з акціями та розпродажами
- мінімізуйте одноразове, використовуйте еко-альтернативи замість одноразових речей: торбинки, сумку шопер, термочашку
- саджайте дерева, вирощуйте кімнатні квіти
- продавайте або даруйте непотрібні речі тому, хто їх потребує
- купуйте речі на вторинному ринку
Вітаємо, ви дочитали до кінця матеріал «Білозерка.Інфо» – незалежного та впливового інтернет-видання. Якщо вам сподобався цей текст, пропонуємо підтримати нас щомісячним внеском від 25 гривень. За ціною лише однієї чашечки кави, ви підтримаєте роботу усієї редакції і допоможете зробити наші громади ще більше відкритими, читачів – більш обізнаними, а діяльність влади – прозорішою.