Нд, 29 Гру 24
0.8°C

Екозвичка від Раїси Сонько: компостуйте

Ella 08 Квітня, 2021

Сьогодні в рамках екопроекту “21 екозвичка, яка допомагає планеті” екоактивістка Раїса Сонько розповідає про ще одну важливу екозвичку – “компостуйте“:

“Якщо взяти узагальнену морфологію відходів, то у сміттєвому відрі українця буде до 50 % органічних відходів. Органічні відходи дуже легко перетворити на добриво. То у чому ж проблема? Чому так важливо відсортовувати органіку, якщо вона може перетворюватися у добриво? Чому на звалищі органічні відходи становлять небезпеку?

Коли органічні відходи відправляються разом зі змішаним сміттям на звалище, вони починають гнити та стають причиною утворення метану, фільтрату та займань, що несе небезпечні речовини в ґрунтові води та повітря. Натомість, компостуючи органічні відходи, ви майже на 50% зменшуєте вміст вашого смітника. А, отже, рідше викидаєте сміття і менше сплачуєте за його вивезення. Органічні відходи не затримуються надовго в сміттєвому відрі і не створюють дискомфорту своєму господарю. Це особливо актуально влітку, коли є велика кількість фруктів і овочів, що стають причиною появи неприємного запаху і також провокують появу дрібних мушок.

Компост, що утворюється внаслідок правильної утилізації органічних відходів, є чудовим добривом для рослин, які ростуть на прибудинковій території. Також готовий компост можна використовувати для вазонків з квітами.

Є два популярних способи компостування: за допомогою ЕМ-контейнера і бокаш і за допомогою хробаків – вермикомпостування.

Взагалі, органічні відходи в ЕМ-контейнері не компостуються, а тільки ферментуються, оскільки під час такої переробки на виході не утворюється компост. Це, за своєю суттю, спосіб збору більшої кількості органічних відходів без гниття і псуванння. Потім такі відходи потрібно або відправити в компостер з хробаками, щоб отримати добриво, або винести і підкопати десь, щоб вони розклалися (компостувалися) в природньому середовищі. Якщо оберете останній варіант, то не закопуйте органічні відходи дуже глибоко.

Про компостування в компостерах. Воно відбувається за допомогою хробаків для компостування і має назву вермикомпостування. Хробаки переробляють органічні відходи на компост. Компост – добриво на вигляд як чорнозем. Він є корисним додатком при посадці квітів, кущів та дерев (як декоративних, так і їстівних). Вермикомпостери можуть бути як кімнатні (для квартири), так і великі вуличні для прибудинкової території. Кімнатний вермикомпостер можна придбати в готовому вигляді, а можна використати підручні способи: звичайні ящик та поліпропіленовий мішок для круп. Ну і найголовніше: що можна і що не варто кидати в компостер до хробаків.

МОЖНА:

Кухонні відходи: очистки овочів, фруктів; кавова гуща; чайна заварка; яєчна шкаралупа; шкірка цитрусових; рештки цибулі, часнику; листя закваски (капусти, огарків, салату); залишки готової їжі; м’ясо, риба, кістки (у невеликих кількостях).

Інші домашні відходи: зів’ялі квіти; листя кімнатних рослин; волосся; папір (серветки, туалетний, паперові рушники, забруднений їжею папір); пір’я; шерсть домашніх тварин; натуральні тканини (бавовна, льон, шовк у невеликій кількості і дрібно порізані); тирса з лотків тварин.

Садові відходи: скошена трава; садові бур’яни; листя (свіже чи сухе); солома; подрібненні гілки; сушені квіти; саджанці; опалі плоди; стружка; деревна тирса.

НЕ МОЖНА:

синтетичні та нерозкладні матеріали (пластик, скло, метал, кераміка);

залишки фарби та лаку;

залишки олії та жиру;

інфіковані та хворі рослини;

небезпечні відходи (акумулятори, термометри, залишки ліків);

мішки для збору пилу від пилососу.

Органічні відходи можуть бути більш вологими і сухими. Бажано, щоб кількість вологих не переважала, бо “мокрі” відходи пліснявіють і мають неприємний запах. М’ясо, рибу і кістки можна компостувати, але не варто кидати їх у великій кількості, бо це впливає на запах.

Що це дає мені?

  • Зменшення об’єму відходів у моєму домі.
  • Покращення якості ґрунту на прибудинковій території.

Що це дає довкіллю?

  • Зменшення об’єму відходів на звалищі;
  • Зменшення викидів метану в атмосферу;
  • Зменшення кількості займань на звалищі;
  • Покращення структури ґрунту шляхом внесення компосту.

Питання до вас:

  • Чи готові ви компостувати?
  • Який спосіб компостування для вас більш прийнятний/зручний?

Наступні історії про екозвички чекатимуть на вас щочетверга тут та сторінці Раїси у фейсбуці. Також читачів запрошують вподобати та підписатися на сторінку Громада – НУЛЬ відходів у мережі Facebook, щоб слідкувати за публікаціями на екотематику. А вже зараз ви можете пройти тест та дізнатися, настільки ви еко-дружні за цим посиланням: https://www.facebook.com/Community.ZeroWaste/posts/130863152219268

А також запрошуємо всіх прийняти участь у конкурсі «Розкажи про СВОЮ екозвичку». Правила максимально прості:

  • Вподобати Facebook-сторінку @Community.ZeroWaste.
  • Написати у себе на сторінці пост про екозвичку, яку маєте, додавши хештег #21екозвичка та відмітивши сторінку @Community.ZeroWaste, щоб я могла вас знайти.
  • Дочекатися останнього дня місяця, коли я за допомогою random.org оголошу щасливчика або щасливицю, що отримає екоподарунок.

Конкурс буде проходити протягом лютого-червня. 5 місяців – 5 подарунків – 5 обдарованих. До  місячного розіграшу приймаються автори постів поточного місяця.

Бажаємо вам наповнювати своє життя емоціями та враженнями, замість речей, що з часом стануть мотлохом.

#21екозвичка #ГромадаНУЛЬвідходів

Почитати про попередні звички можна тут:

Вітаємо, ви дочитали до кінця матеріал «Білозерка.Інфо» – незалежного та впливового інтернет-видання. Якщо вам сподобався цей текст, пропонуємо підтримати нас щомісячним внеском від 25 гривень. За ціною лише однієї чашечки кави, ви підтримаєте роботу усієї редакції і допоможете зробити наші громади ще більше відкритими, читачів – більш обізнаними, а діяльність влади – прозорішою.