Екозвичка від Раїси Сонько: купуйте сезонні місцеві продукти
Сьогодні в рамках екопроекту “21 екозвичка, яка допомагає планеті” екоактивістка Раїса Сонько розповідає про ще одну важливу екозвичку – “купуйте сезонні місцеві продукти“:
Чи замислюємося ми про те, наскільки далеко від нашого дому була вироблена їжа, яку ми купуємо до столу? Як багато кілометрів вона подолала, щоб потрапити до нас? Скільки вітамінів втратила дорогою? І як багато сил і коштів було витрачено на доставку? Натомість, купуючи продукти місцевого виробництва, ми допомагаємо зменшити вплив на навколишнє середовище, підтримуємо виробника та розвиваємо зв’язки всередині громади. Чим ближче, тим краще. За харчовою цінністю та смаком імпортні товари рідко можуть конкурувати з регіональними продуктами. Згадайте смак помідорів з власної грядки чи з дачі та порівняйте його зі смаком імпортних помідорів, придбаних взимку.
Купити сезонні місцеві продукти можна:
на ринку;
на ярмарці;
у фермерському магазини;
прямо у виробника.
Якщо ви живете в сільській місцевості, у вас, безумовно, буде фермерський ринок поруч із вами. Пам’ятайте, сезонні продукти з регіону є важливим внеском у здорове харчування. А купуючи регіональну їжу, ви активно захищаєте навколишнє середовище від транспортного та вуглецевого сліду.
Що я купую у місцевих виробників:
молочну продукцію (молоко, сметана, м’який сир);
фету та шеври з козиного молока від «Лиманської кози»;
м’ясо та рибу;
яйця;
овочі та фрукти.
Одночасно ананаси, апельсини та авокадо недоступні від виробників по сусідству. Тому регіональність не є рішенням для всього меню. Здоровий спосіб життя – це робити покупки більш свідомо. Ця звичка поширюється не лише на продукти, а й на інші побутові речі. Наприклад, можна придбати гойдалку для саду у будівельному гіпермаркеті за 40 кілометрів від мого дому, а можна у місцевого майстра. Я обираю другий варіант. При цьому мені не потрібно транспортувати гойдалку здалеку, чим зменшується транспортний слід та витрати на її придбання.
Що це дає мені?
- Харчування здоровою їжею.
Що це дає довкіллю?
- Зменшення транспортного та вуглецевого сліду;
- Збереження навколишнього середовища.
Питання до вас:
- Яким продуктам та товарам віддаєте перевагу ви?
- Чи купуєте ви полуницю в грудні?
Наступні історії про екозвички чекатимуть на вас щочетверга тут та сторінці Раїси у фейсбуці. Також читачів запрошують вподобати та підписатися на сторінку Громада – НУЛЬ відходів у мережі Facebook, щоб слідкувати за публікаціями на екотематику. А вже зараз ви можете пройти тест та дізнатися, настільки ви еко-дружні за цим посиланням: https://www.facebook.com/Community.ZeroWaste/posts/130863152219268
А також запрошуємо всіх прийняти участь у конкурсі «Розкажи про СВОЮ екозвичку». Правила максимально прості:
- Вподобати Facebook-сторінку @Community.ZeroWaste.
- Написати у себе на сторінці пост про екозвичку, яку маєте, додавши хештег #21екозвичка та відмітивши сторінку @Community.ZeroWaste, щоб я могла вас знайти.
- Дочекатися останнього дня місяця, коли я за допомогою random.org оголошу щасливчика або щасливицю, що отримає екоподарунок.
Конкурс буде проходити протягом лютого-червня. 5 місяців – 5 подарунків – 5 обдарованих. До місячного розіграшу приймаються автори постів поточного місяця.
Бажаємо вам наповнювати своє життя емоціями та враженнями, замість речей, що з часом стануть мотлохом.
#21екозвичка #ГромадаНУЛЬвідходів
Почитати про попередні звички можна тут:
- плануй та складай список покупок, щоб не купувати зайвого
- будьте обережні з акціями та розпродажами
- мінімізуйте одноразове, використовуйте еко-альтернативи замість одноразових речей: торбинки, сумку шопер, термочашку
- саджайте дерева, вирощуйте кімнатні квіти
- продавайте або даруйте непотрібні речі тому, хто їх потребує
- купуйте речі на вторинному ринку
- обирайте продукти у пакуванні, що можна переробити, або взагалі без пакування
- сортуйте та здавайте відходи
- компостуйте
- відмовтеся від чеків у банкоматі
- долучайтеся до екологічних ініціатив
- прибирайте після себе під час відпочинку на природі
- обирайте живі квіти, аби вшанувати померлих
- ремонтуйте замість викинути
Вітаємо, ви дочитали до кінця матеріал «Білозерка.Інфо» – незалежного та впливового інтернет-видання. Якщо вам сподобався цей текст, пропонуємо підтримати нас щомісячним внеском від 25 гривень. За ціною лише однієї чашечки кави, ви підтримаєте роботу усієї редакції і допоможете зробити наші громади ще більше відкритими, читачів – більш обізнаними, а діяльність влади – прозорішою.