Ср, 1 Січ 25
4.1°C

Екозвичка від Раїси Сонько: ремонтуйте замість викинути

Ella 13 Травня, 2021

Сьогодні в рамках екопроекту “21 екозвичка, яка допомагає планеті” екоактивістка Раїса Сонько розповідає про ще одну важливу екозвичку – “ремонтуйте замість викинути”:

Звісно, не кожна річ піддається ремонту. Та все ж таки перш, ніж щось викидати, можна подумати: «Чи це можна відремонтувати? Що можна з цього зробити?» Коли у нас вдома зламалася пральна машина, перш ніж купувати нову, ми звернулися до майстра. Виявилося, що її можна відремонтувати. Отож, вона працює й далі. А ремонт обійшовся значно дешевше, ніж вартість нової пральної машини.

Коли комп’ютерне крісло «скинуло шкіру», ніби змія, я скористалася непотрібними джинсами, з яких власноручно пошила новий чохол. Та коли воно було у не найкращому вигляді, скажу чесно, хотілось його просто викинути. А після апгрейду одразу два плюси: відновлено крісло, використано непотрібний одяг.

Кілька місяців тому в мене почав глючити ноутбук. Я була впевнена, що він уже застарів і доведеться купувати новий. Та все ж таки віддала його майстру. Два дні, і ноутбук працює як раніше. Потрібно було тільки зробити поточний технічний нагляд.

Джинси, які протерлися, можна віддати в ательє на штопання (це швидко, недорого та непомітно), в пальто можна замінити стару підкладку, а дірку в кишені зашити.

В багатьох випадках поремонтувати річ дешевше, ніж її повністю замінити. Щоправда, ремонтувати недорогі товари з коротким терміном життя – складно, частіше не можливо. Тому варто подумати, чи потрібна вам дешева річ низької якості. Купивши одну якісну річ, можна замінити кілька одиниць дешевого аналогу, що не піддається ремонту.

«Скільки того життя? Можу собі дозволити» – це не достаток, це емоційні рішення. І для нашої планети такі вчинки шкідливі. Так само вони шкідливі і для вас. І тут не лише про екологію, а й про вашу фінансову стабільність. Крім того, якщо річ не можна полагодити, їй можна надати нового значення. Людська фантазія безмежна: велосипед, як підставка для квітів у саду чи старі черевики замість звичних вазонів. Дайте собі покреативити. Тим паче, що повторне використання речі більш екологічне, ніж її переробка.

Що це дає мені?

  • Подовження терміну експлуатації речей.
  • Зменшення об’єму продукованних відходів.

Що це дає довкіллю?

  • Зменшення об’єму відходів на звалищі;
  • Зменшення об’єму ресурсів необхідних на задоволення людських потреб.

Питання до вас:

  • Чи ремонтуєте ви речі, перш ніж замінити їх?
  • Що вам відомо про «апсайклінг»?

Наступні історії про екозвички чекатимуть на вас щочетверга тут та сторінці Раїси у фейсбуці. Також читачів запрошують вподобати та підписатися на сторінку Громада – НУЛЬ відходів у мережі Facebook, щоб слідкувати за публікаціями на екотематику. А вже зараз ви можете пройти тест та дізнатися, настільки ви еко-дружні за цим посиланням: https://www.facebook.com/Community.ZeroWaste/posts/130863152219268

А також запрошуємо всіх прийняти участь у конкурсі «Розкажи про СВОЮ екозвичку». Правила максимально прості:

  • Вподобати Facebook-сторінку @Community.ZeroWaste.
  • Написати у себе на сторінці пост про екозвичку, яку маєте, додавши хештег #21екозвичка та відмітивши сторінку @Community.ZeroWaste, щоб я могла вас знайти.
  • Дочекатися останнього дня місяця, коли я за допомогою random.org оголошу щасливчика або щасливицю, що отримає екоподарунок.

Конкурс буде проходити протягом лютого-червня. 5 місяців – 5 подарунків – 5 обдарованих. До  місячного розіграшу приймаються автори постів поточного місяця.

Бажаємо вам наповнювати своє життя емоціями та враженнями, замість речей, що з часом стануть мотлохом.

#21екозвичка #ГромадаНУЛЬвідходів

Почитати про попередні звички можна тут:

Вітаємо, ви дочитали до кінця матеріал «Білозерка.Інфо» – незалежного та впливового інтернет-видання. Якщо вам сподобався цей текст, пропонуємо підтримати нас щомісячним внеском від 25 гривень. За ціною лише однієї чашечки кави, ви підтримаєте роботу усієї редакції і допоможете зробити наші громади ще більше відкритими, читачів – більш обізнаними, а діяльність влади – прозорішою.